Znaleziono 2 wyniki

autor: mysliwysop
20 mar 2014, 08:18
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: Problem z bazowaniem
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2991

Ponawiam ten post z innego watku w tym miejscu gdyz tu byl roweniz tak postawiony problem.
Poszukalem troche i w koncu znalazlem rozwiazanie, moze komus sie przyda na przyszlosc wiec podaje rozwiazanie mojego problemu.
Mach umozliwia jednoczesne bazowanie na dwoch lub wiecej krancowkach nawet kilku osi na raz. Co do mojego problemu to rozwiazanie jest nastepuajce:
Ustawiamy os A jako podrzedna do X, edytujemy skrypt przycisku bazowania (reff all) gdzie standardowo jest regulka:
DoButton( 24 ) ' bazowanie Z
DoButton( 23 ) ' bazowanie Y
DoButton( 22 ) ' bazowanie X
DoButton( 25 ) 'bazowanie A

w natepujacy sposob:
DoButton( 24 ) ' bazowanie Z
DoButton( 23 ) ' bazowanie Y
RefCombination( 9 ) 'jednoczesne bazowanie osi X i A

gdzie RefCombination (N) - za litere N prosze podstawic po prostu sumujac nastepujace wartosci:
X - 1
Y - 2
Z - 4
A - 8
B - 16
C - 32
czyli np. jednoczesne bazowanie osi X i Y to N = 3.

Oczywiscie krancowki osi nadrzdnej i podrzednej musza byc podpiete pod rozne piny.
autor: mysliwysop
14 mar 2014, 09:04
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: Problem z bazowaniem
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2991

oczywiscie macie racje, rozumiem jak to zostalo wykonane ale mam pewne obawy czy przy bramie o ropietosci ok. 2-3m i dwoch niezaleznych silnikach po obu stronach tejze bramy (bez ich fizycznego sprzegu) w przypadku braku zasilania silnikow mozna jak sie czlowiek lekko zaprze spowodowac nieznaczne przekoszenie bramy (nawet jak jest solidna i sztywna). Dodatkowo po zalaczeniu zasilania na silniki, maja one tendencje do lekiego skoku co jest slyszalne ale nie zawsze zauwazalne (podejrzewam ze dociagaja do pelnego kroku). Po kilku takich zalaczeniach zasilania moze sie okazac ze brama nam sie przekosi powiedzmy o te kilka mm. Co do gubienia krokow podczas juz pracy maszyny to tym bardziej wybazowanie takiej bramy na jednej krancowce spowoduje jej przekoszenie (co za tym idzie utrate kata 90 stpni pomiedzy X a Y)
Do tego bazowanie na krancowkach mechanicznych z dokladnoscia powiedzmy do 0,3mm gdyby sie odbywalo po dwoch stronach bramy powodowaloby ze brama by sie ustawiala pod porzadanym katem 90 stopni do osi X (oczywiscie z lekka odchylka powiedzmy tych 0,3mm na 2-3 metrach wynikajacych z precyzji krancowek). Pytalem jak rozwiazac taki problem bazowania bo na tym drugim watku o ktorym pisalem powyzej ktos pisal ze posiada dwie krancowki bazujace po obu stronach bramy i to mnie zaintrygowalo jak rozwiazac taki problem bazowania w machu (w tamtym watku na razie cisza)

Wróć do „Problem z bazowaniem”