Znaleziono 4 wyniki

autor: bartoszmista
06 sie 2017, 17:36
Forum: Na luzie
Temat: Obróbka spawów w ramie motocyklowej
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2580

Pomijając estetykę spoiny, którą zawsze można jakoś poprawić (np. szlifować). Najważniejsze jest wtopienie spoiny, a po brzydkim spawie od razu można założyć że i wtopienie, a więc wytrzymałość połączenia jest marna. Motocykl swoje waży, sama jazda to też pewne obciążenia - i to nawet spore. Starsze konstrukcje były właśnie bardzo topornie wykonywane. Tych nitów było pełno a i spawy porządne (chociaż rzadko estetyczne). Nie ma sensu teraz wnikać w tajniki spawalnictwa. Nie musisz się na tym znać, ale powinieneś - jako klient - wymagać. Mogłeś wcześniej się zorientować jak to powinno wyglądać to byś miał jakieś rozeznanie w temacie. No ale teraz to już po ptokach :grin: Chociaż w sumie twój motocykl... twój wybór.

To co pokazał @Petroholic to prawdziwy majstersztyk. Takich spawaczy mało. Ale taki spaw rzeczywiście ślicznie by wyglądał na motocyklu (mi by nawet było szkoda to pomalować :grin: )
autor: bartoszmista
04 sie 2017, 17:22
Forum: Na luzie
Temat: Obróbka spawów w ramie motocyklowej
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2580

Też nie widzę sensu odpuszczania takiej konstrukcji. Raczej nie powinno jej za dużo ściągać (minimalnie zawsze). Ewentualnie prostowanie (z podgrzewaniem może). Takie coś się spawa i dopiero po ostygnięciu zdejmuje z przyrządu, wtedy nie powinno pościągać. No i ważna jest kolejność układania spoin - ale to szeroki temat. Dobry spawacz powinien to wiedzieć. Teraz jak już jest pospawane to będzie ciężko to poprawić. Nie powinno się kłaść spoiny na spoinę. Lepiej wyciąć i jeszcze raz pospawać (tym razem tak jak powinno być). W gruncie rzeczy co cię interesuje jak spawacz to poprawi... Zamówiłeś konstrukcję i chcesz ją mieć wykonaną zgodnie ze sztuką. Nasz klient, nasz Pan :mrgreen: Złóż reklamację i tyle. No chyba że już zapłaciłeś :mrgreen:
autor: bartoszmista
03 sie 2017, 19:20
Forum: Na luzie
Temat: Obróbka spawów w ramie motocyklowej
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2580

Re: Szlifowanie spawów

melonmelon pisze:Generalnie spawy się szlifuje, szczególnie jak konstrukcja jest narażona na obciążenia zmienne.
By miały odpowiednią geometrię.
Jeśli się nie da lub nie potrafi zapewnić odpowiedniej geometrii spoiny metodami spawalniczymi. (...)
pozdro
To też prawda. Pod warunkiem że położona spoina jest za duża. A w tym przypadku nie ma co zbierać. Można jedynie przejechać szczotą żeby zdjąć mniejsze odpryski, itp. Ale najpierw dobrze pospawać. Tak - najlepiej w przyrządzie. Nie musi to być od razu specjalnie zaprojektowany przyrząd. Wyposażenie standardowego stołu spawalniczego pewnie wystarczy. Dobry fachowiec powinien takie coś mieć. Toć chyba nie spawał tego "na kolanie"?
autor: bartoszmista
03 sie 2017, 05:52
Forum: Na luzie
Temat: Obróbka spawów w ramie motocyklowej
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 2580

Generalnie spawów się nie szlifuje właśnie ze względu na wytrzymałość połączenia. Można szlifować na elementach ozdobnych np. balustrady. Chociaż spotkałem się z wymaganiami klienta że trzeba szlifować - jego wyrób, jego odpowiedzialność.

Jak na TIGa to spaw marnej jakości. Połączenie rur - spoina w miejscu gdzie jest kąt rozwarty nie ma odpowiedniego przekroju, jest niesymetryczna. W dodatku złe zakończenie. Połączenie tego płaskowniczka z otworem to chyba jakaś nowa technika :grin: Płaskownik powinien przylegać do rury i być spawany naokoło - bez podtopień krawędzi. Lepiej oddaj to kolego do lepszego fachowca. No i ja bym tego nie szlifował. Ładnie położona spoina też ma swój "urok".

Wróć do „Obróbka spawów w ramie motocyklowej”