Rozwiertak i tolerancja H7

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
wiman
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 68
Rejestracja: 30 cze 2015, 17:57
Lokalizacja: Polska

Rozwiertak i tolerancja H7

#1

Post napisał: wiman » 10 kwie 2018, 13:22

Witam !
Koledzy potrzebuję szybkiej porady ,bo nie ukrywam ,że w zakresie rozwiertaków i tolerancji to jeszcze dużo mi brakuje.
Zakupiłem sobie na aukcji rozwiertak fi 10 w tolerancji H7. Problem jest taki ,że jak mierzę ten rozwiertak czy to suwmiarką elektroniczną ,czy mikromierzem to wychodzi mi ,że rozwiertak ma 9,96 a nie 10 . Gdzieś te cztery setki uciekły . Rozwiertak ,który kupiłem miał być nowy i faktycznie nie nosi śladów użytkowania . Jedynie szlif krawędzi jest jakiś dziwny ,jakby tarcza lekko biła przy szlifowaniu.
Mam trochę rozwiertaków co zdobyłem na złomie i wyglądają na nówki w tolerancji H7 ,ale jak mierzę fi 14 to ma fi 14 . Co prawda te rozwiertaki są maszynowe ,a ten co kupiłem jest ręczny ,ale to chyba bez znaczenia. Jak dla mnie to coś nie gra .


Jeżeli ktoś mówi ,że czegoś nie potrafi, to z reguły dlatego ,że mu się nie chce.


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

Re: Rozwiertak i tolerancja H7

#2

Post napisał: mag999 » 10 kwie 2018, 13:26

Musisz próbę zrobić bo inaczej nie sprawdzisz

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rozwiertak i tolerancja H7

#3

Post napisał: Butler » 10 kwie 2018, 13:28

A ile piór ma ten rozwiertak? Może nieparzysta ilość a zęby proste to suwmiarką nie zmierzysz...
Moja rada - rozwierć nim otwór i sprawdź co wychodzi :)


Arias2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 566
Rejestracja: 29 lip 2007, 10:49
Lokalizacja: wieluń-eslov

Re: Rozwiertak i tolerancja H7

#4

Post napisał: Arias2 » 10 kwie 2018, 13:38

Moja rada taka, zanim zrobisz próbę to zadzwoń do sprzedawcy i się dogadaj, zeby później nie było problemów ze zwrotem. Ale to prawda jak nie sprawdzisz to sie nie dowiesz, ale też masz rację 0,04 na minusie to trochę dużo jesli ma robić na plusie.

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rozwiertak i tolerancja H7

#5

Post napisał: Butler » 10 kwie 2018, 13:51

W tworzywie jakimś próba będzie dobra... śladu nie będzie, chyba że czymś powleczony jest.

Awatar użytkownika

Autor tematu
wiman
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 68
Rejestracja: 30 cze 2015, 17:57
Lokalizacja: Polska

Re: Rozwiertak i tolerancja H7

#6

Post napisał: wiman » 10 kwie 2018, 13:54

Zrobiłem próbę . W końcu nikt nie karze chyba sprawdzać przed pracą czy zakupione narzędzie ,które ma być w tolerancji H7 faktycznie w niej jest. Otwór wyszedł taki jak mierzyłem suwmiarką czy mikrometrem. Otwór co prawda mierzyłem suwmiarką ,ale mam dosyć dokładną. Zresztą potem wziąłem frez palcowy 10 sprawdziłem mikrometrem i w otwór nie wszedł za skarby. Widać było ,że otwór dużo za ciasny.
Jeżeli ktoś mówi ,że czegoś nie potrafi, to z reguły dlatego ,że mu się nie chce.

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rozwiertak i tolerancja H7

#7

Post napisał: Butler » 10 kwie 2018, 14:03

I w opisie H7? Ciekawe że przez kontrolę jakości to przeszło. Jaka firma rozwiertaka jeśli można wiedzieć?

Awatar użytkownika

Autor tematu
wiman
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 68
Rejestracja: 30 cze 2015, 17:57
Lokalizacja: Polska

Re: Rozwiertak i tolerancja H7

#8

Post napisał: wiman » 10 kwie 2018, 15:36

Butler pisze:Jaka firma rozwiertaka jeśli można wiedzieć?

Ciężko stwierdzić . Podobne znaczki widziałem na frezach USSR. Kosztował bez przesyłki 20zł .
Rozwiertak wygląda na nieużywany ,jednak da się zauważyć ,że był ostrzony na jakiejś niezbyt precyzyjnej ostrzałce.
Dzwoniłem do sprzedającego , który okazał się ok. Sam stwierdził ,że widocznie trafił się bubel . Mam odesłać i dostanę nowy.
Parę lat temu znalazłem na złomie trochę rozwiertaków . Zabrałem tylko dwa , bo pomyślałem po co mi to. Dwa rozwiertaki i dosyć konkretny fazownik . Rozwiertaki już używałem i super się nimi pracuje . Wyglądały po oczyszczeniu ze rdzy na nowe. Dziś to coś mnie trafia ,że nie wziąłem więcej.
Ok ! Dziękuję Wszystkim za pomoc . Temat uważam za wyczerpany, chyba że jeszcze ktoś ma coś ciekawego do dodania.
Jeżeli ktoś mówi ,że czegoś nie potrafi, to z reguły dlatego ,że mu się nie chce.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Rozwiertak i tolerancja H7

#9

Post napisał: RomanJ4 » 10 kwie 2018, 22:20

Jak był ostrzony to nie może mieć nominalnego H7
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Autor tematu
wiman
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 68
Rejestracja: 30 cze 2015, 17:57
Lokalizacja: Polska

Re: Rozwiertak i tolerancja H7

#10

Post napisał: wiman » 10 kwie 2018, 22:27

RomanJ4 pisze:Jak był ostrzony to nie może mieć nominalnego H7

Tylko ciężko stwierdzić , czy to jest ostrzenie fabryczne ,czy ktoś tam majstrował. Wydaje mi się ,że ktoś tam majstrował ,bo po fabryce to ostrzeni wyglądało by trochę lepiej. Na krawędzi ostrza widać takie rysy po tarczy szlifierskiej i w dodatku jakby tarcza trochę biła. Moje inne rozwiertaki mają idealną krawędź.
Jeżeli ktoś mówi ,że czegoś nie potrafi, to z reguły dlatego ,że mu się nie chce.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”