Równoległość osi wrzeciona do osi łoza

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
pudi1985
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 27 kwie 2015, 20:09
Lokalizacja: Katowice

Równoległość osi wrzeciona do osi łoza

#1

Post napisał: pudi1985 » 24 wrz 2015, 09:53

Witam,
mam tokarkę PROMA SPC-900PA. Link do instrukcji zamieszczam poniżej.
[URL=http://]http://czeso.cz/data2/proma/SPC-900PA.pdf[/URL]

Podczas toczenia na posuwie mechanicznym zagapiłem się i obciążyłem go trochę. Usłyszałem jak silnik zaczyna się przeciążać i szybko wyłączyłem posuw. Efekt jest taki że pokrętło od posuwu wzdłużnego kręci się ale co kilka obrotów z większym oporem (idzie jedną ręką kręcić jak ale ciężko) i jak toczę wałek to wychodzi stożek (długość wałka 45mm średnica 10mm, od czoła jest 10,15mm a na końcu 10,05). Wprawdzie toczyłem bez kła ale zbierałem po 0,1mm i wątpię żeby aż tak się pręt wyginał, zresztą stożek byłby w odwrotną stronę.
Pytania mam 2:
- jak ustawić równoległość osi wrzeciona do osi łoża?
- jak zlikwidować opory na pokrętle przy ręcznym przesuwie?
Proszę o pomoc



Tagi:


eightbitter
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 144
Rejestracja: 26 sie 2008, 15:19
Lokalizacja: Twierdza Modlin

#2

Post napisał: eightbitter » 24 wrz 2015, 11:09

Sprawdź czy w przestrzeni międzyzębnej koła jadącego po zębatce posuwu ręcznego nie siedzi jakiś wiór.
Natomiast regulacja równoległości to trudniejsza sprawa. Trzeba w uchwyt włożyć precyzyjny wałek(np. wałek z siłownika hydraulicznego), do suportu przypiąć czujnik zegarowy i jechać suportem obserwując wskazania. Dokonać tego należy w płaszczyźnie pionowej i poziomej.
Sama regulacja była opisywana była wielokrotnie, np.:

https://www.cnc.info.pl/topics89/ld-550 ... e+sto%BFek

https://www.cnc.info.pl/topics56/trzpie ... e+sto%BFek
Nikt nam lekkiego życia nie obiecywał i danego słowa dotrzymał.


Autor tematu
pudi1985
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 27 kwie 2015, 20:09
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: pudi1985 » 24 wrz 2015, 11:52

Jak to sprawdzić to wiem tylko nie bardzo wiem jak to wyregulować tzn. co odkręcić i gdzie stukać? :) Nie chciałbym rozkręcić pół maszyny a później okaże się że były do odkręcenia dwie śrubki.
Kolego eightbitter spradzę oczywiście czy nie ma tego wióra ale czy ciężko obracające się pokrętło (co 3 obroty chyba-nie cały czas) nie ma związku z przeciążeniem mechanizmu o którym pisałem? Jeśli tak to co może być przyczyną? Pytam z góry bo będę jutro się do tego zabierał i chciałbym wiedzieć na co wrócić uwagę

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 24 wrz 2015, 12:54

eightbitter pisze:Trzeba w uchwyt włożyć precyzyjny wałek(np. wałek z siłownika hydraulicznego), do suportu przypiąć czujnik zegarowy i jechać suportem obserwując wskazania. Dokonać tego należy w płaszczyźnie pionowej i poziomej.
czyli tak,
Obrazek
ale niestety może pokazywać nieprawdę, bo szczęki uchwytu nie muszą idealnie utrzymywać wałka w osi wrzeciona. Będzie to widać po zataczaniu końcówką wałka kółek wokół osi obrotu, podobnie jak na rys. poniżej,
Obrazek Obrazek
W takim wypadku wynik takiego pomiaru będzie zafałszowany, zależny od aktualnego położenia uchwytu, jak go obrócimy o 120-180° wyniki będą diametralnie inne (notabene analizując pomiary w kilku takich punktach obrotu też można by znaleźć oś, ale to dużo trudniejsze i o pomyłkę nietrudno)

Jak ten potencjalny błąd ominąć można przeczytać w postach wyżej i np tu
https://www.cnc.info.pl/topics56/trzpie ... t67873.htm

Ale najłatwiejszym, choć może nie najbardziej jednoznacznym(z innych powodów), sprawdzianem jest przetoczenie ustawionym w osi nożem zamocowanego tylko w szczękach dość grubego (sztywność) i długiego wałka, oraz pomiar średnicy przy szczękach i przy wolnym końcu. Jeśli wychodzi stożek, to os obrotu wrzeciona nie jest równoległa do łoża. Z tego gdzie jest mniejsza możemy wywnioskować zbieżność czy rozbieżność osi łoża i wrzeciona.
Oczywiście łoże nie może być odcinkowo wytarte.
Przykładając do tego to co napisał kolega
pudi1985 pisze:jak toczę wałek to wychodzi stożek (długość wałka 45mm średnica 10mm, od czoła jest 10,15mm a na końcu 10,05)
Wynika z tego, że oś wrzeciona jest rozbieżna z osią łoża w kierunku do operatora - na wolnym końcu wałka mniejszy wymiar.
Aby temu zaradzić nie ingerując za mocno w konstrukcję (skrobanie), należałoby wrzeciennik po zluzowaniu wszystkich śrub mocujących go do łoża "odepchnąć" w płaszczyźnie poziomej stroną bliższą uchwytowi od pryzmy łoża, podkładając między wrąb korpusu wrzeciennika a pryzmę podkładkę. Najlepiej np z cieniutkiej folii aluminiowej (odporna na oleje i chłodziwo). Następnie przykręcić z powrotem śruby (za pomocą klucza dynamometrycznego by było równo). Robimy analogicznie następne przetoczenie i pomiar, ewentualnie korygujemy, aż do skutku.
Zrobiłem tak u siebie z bardzo dobrym rezultatem.
Musimy tylko przy tej poprawce zwrócić uwagę na to czy wrzeciono nie podniosło nam się za bardzo w płaszczyźnie pionowej (dlatego przed i po regulacji robimy i porównujemy pomiary także w płaszczyźnie b) (rys. 13),
Obrazek
bo taka odchyłka też skutkowałaby "ciągnięciem" stożka w wyniku oddalania się (lub zbliżania w innej konfiguracji) wierzchołka noża do osi obrotu materiału (jak to wyjaśnia rysunek poniżej, tyle że nóż będzie na stałej wysokości, a unosiła się o wartość ∆h oś wałka)
Obrazek
pudi1985 pisze:Efekt jest taki że pokrętło od posuwu wzdłużnego kręci się ale co kilka obrotów z większym oporem (idzie jedną ręką kręcić jak ale ciężko)
To, że opór wzrasta cyklicznie co kilka obrotów korbą może świadczyć o skrzywieniu wałka wyjściowego (zdawczego, zazębiającego się z listwą zębatą na łożu). A co kilka obrotów dlatego, że jest przekładnia pośrednia między pokrętłem a wałkiem zdawczym
Obrazek (rys. poglądowy)
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”