Rodzaje programowania (teoria) a przykłady

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
quachu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 04 kwie 2008, 20:48
Lokalizacja: Kraków

Rodzaje programowania (teoria) a przykłady

#1

Post napisał: quachu » 04 kwie 2008, 21:01

Witam
Wit Grzesik w swojej książce "Programowanie obrabiarek NC/CNC", podaje 5 sposobów programowania obrabiarek:
1. programowanie ręczne (wiadomo - klepanie G-kodow)
2. prog. CNC manual/CNC+ (np. Heidenhein Manual plus, Siemens Manual turn)
3. prog. automatyczne (?)
4. prog. zorientowane warsztatowo (?)
5. prog. interaktywne (MasterCAM, tudzież inny "kombajn")

Pytanie dotyczy dwóch powyższych "?" Co można zakwalifikować do prog. automatycznego i WOP (chodzi o przykłady)? I gdzie w tym wszystkim umieścić np. Shopturn Siemensa, czy Fanuc 0i, 16i, 30i ?
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2008, 21:41 przez quachu, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

InteGReX_84
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 31 gru 2007, 13:38
Lokalizacja: Mazowieckie

#2

Post napisał: InteGReX_84 » 04 kwie 2008, 21:36

Tu masz to wyjaśnione : http://www.jasna.tarnow.pl/~jerzyz/mAme ... am.htm#wop

A co do drugiej kwesti to ShopTurn to rodzaj software'u dla wspomagania pisania programów z poziomu maszyny- coś w rodzaju "podpowiadacza". Podajesz niezbędne dane technologiczne a taki program prowadzi cię " za rączke" przez kolejna etapy aż powstanie program. Możesz przeprowadzić symulacje i w razie potrzeby szybko zmodyfikować program.W innym sterowaniach odpwiednikami są np. w fanucu Manual Guide a w heidenhain Smart TNC.

[ Dodano: 2008-04-04, 21:39 ]
Tu masz to wyjaśnione : http://www.jasna.tarnow.pl/~jerzyz/mAme ... am.htm#wop

A co do drugiej kwesti to ShopTurn to rodzaj software'u dla wspomagania pisania programów z poziomu maszyny- coś w rodzaju "podpowiadacza". Podajesz niezbędne dane technologiczne a oprogramowani prowadzi cię " za rączke" przez kolejna etapy aż powstanie ścieżka narzędzia. Możesz przeprowadzić symulacje i w razie potrzeby szybko zmodyfikować dane. W innym sterowaniach odpwiednikami są np. w fanucu Manual Guide a w heidenhain Smart TNC.


Autor tematu
quachu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 04 kwie 2008, 20:48
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: quachu » 04 kwie 2008, 22:01

InteGReX_84, dzięki za odpowiedź, ale nie o to mi chodziło :( Na stronie którą podajesz (a którą swoją drogą widziałem zanim napisałem posta:) ) jest definicja/opis WOP i prog. automatycznego. Mi natomiast chodzi o konkretne przykłady, typu: Fanuc w serii xyz daje możliwośc programowania zorientowanego warsztatowo... Sinumerik abc, to przykład prog. automatycznego, itp. Mam katalog Sinumerika, Fanuca i HH z www i 4 inne książki, ale nie potrafię dopasować konkretych produktów do tych typów programowań (bo może to nie są programowania w/w typów)... Jedyne czego jestem pewny, to to, że WOP musi być przeprowadzone na obrabiarce, natomiast jaki producent umozliwia wprowadzanie programu bez konieczności znajomości języków programowania (wg. Grzesika) tego nie wiem, bo systemy sterowania to tylko na zdjęciach widziałem :( Co się tyczy prog. automatycznego (maszynowego), to myślałem, że to prog. interaktywne, dopóki nie zobaczyłem, że interaktywne i automatyczne to dwa różne typy...

A swoja drogą, czy uważasz, że shopturn to taki przykład na WOP? Że aby na nim działać nie musisz znać G-kodów? Tu umieszczę cytat z podanej na początku literatury:"...w systemach WOP nie jest potrzebna znajomość języków programowania i zasad kodowania danych wejściowych. Operator określa parametry zarysu przedmiotu na podstawie jego rysunku wykonawczego, udzielając odpowiedzi na pytania zadawane w programie."


Mariuskosowski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 paź 2020, 19:53

Re: Rodzaje programowania (teoria) a przykłady

#4

Post napisał: Mariuskosowski » 30 paź 2020, 20:01

Potrzebuję pomocy w napisaniu programu płacę złotem

Dodane 1 minuta 11 sekundy:
Kontakt na maila [email protected]

Dodane 38 sekundy:
Frezarka 5 os heidenhein 640


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

Re: Rodzaje programowania (teoria) a przykłady

#5

Post napisał: mag999 » 30 paź 2020, 20:03

Jaki masz problem? Pisz pw ⌀

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”