Retrofit maszyny CNC - co wybrać

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

#11

Post napisał: DOHC » 20 kwie 2023, 07:34

maciek95k pisze:
19 kwie 2023, 20:58
...Docelowo byłoby to około 7 maszyn zapewne. Tylko tak jak pisałem, musiałby to być rozwiązanie kompleksowe. Tj. pulpit z prawdziwego zdarzenia, obsługa sond i jakichś innych szpejów jeśli zajdzie potrzeba, praca w sieci itd....
Jeśli masz plany na przyszłość tym bardziej warto zainwestować czas w LinuxaCNC. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby przygotować sobie raz panel z przyciskami fizycznymi a w przyszłości go powielać. Z linuxem jest o tyle fajnie że jak się przegryziesz to nie ma rzeczy nie możliwych. Nie jest to takie skomplikowane, trochę czasu z manualem w ręku, szczególnie tu mówię o dziale dotyczącym HAL i ogarniesz wszystko. Linux korzysta z hardwaru dostępnego od ręki na allegro i posiadanie 3-4 komputerów na półce w razie W nie jest problemem. Ja korzystam z kart mesa i staram się do każdej maszyny wkładać w miarę możliwości podobne komponenty. Oczywiście nie zawsze w 100% się da bo różne maszyny różne wymagania ale w razie jakichś kłopotów możesz z innej maszyny wyjąć kartę na testy albo mieć poprostu jedną na półce w zapasie. Przez kilka ładnych lat tych problemów nie było wiele, żaden nie spowodował dzwona na maszynie ani zniszczenia detalu. Kilka razy zdarzyło się że komputer się nie uruchomił ale wyjęcie baterii od bios i ponowne jego skonfigurowanie załatwiało sprawę. W linuxie masz narzędzia gdzie łatwo podejrzysz wszystkie sygnały więc szukanie problemów jest super łatwe.

Pozdrawiam




bdgr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 111
Rejestracja: 16 paź 2017, 15:21
Lokalizacja: Poznań

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

#12

Post napisał: bdgr » 20 kwie 2023, 12:21

W temacie LinuxCNC z kartami Mesa - jak obecnie wygląda ich dostępność? Jak przejechać po eusurplus.com/ to większość sensownych opcji jest na czerwono.

Wiem że hostmot2 jest open source i mogę sobie zbudować gateware pod inny HW, ale to jest otwarcie kolejnego wymiaru pochłaniaczki czasu


bdgr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 111
Rejestracja: 16 paź 2017, 15:21
Lokalizacja: Poznań

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

#13

Post napisał: bdgr » 21 kwie 2023, 13:31

maciek95k pisze:
19 kwie 2023, 20:58

Na te chwilę jedną sztukę. Docelowo byłoby to około 7 maszyn zapewne. Tylko tak jak pisałem, musiałby to być rozwiązanie kompleksowe. Tj. pulpit z prawdziwego zdarzenia, obsługa sond i jakichś innych szpejów jeśli zajdzie potrzeba, praca w sieci itd.
Na kiedy będziesz to potrzebował?
Robię projekt serwa EtherCAT, za jakiś czas planuję budowę maszyny do ich testowania. Z racji ethercata dla mnie realistycznie w grę wchodzi tylko LinuxCNC, będę musiał zacząć od kart Mesa - na razie 6i25+7i44 (oraz RV901T pod próby z customowym gateware jak dostępność z mesanet się nie poprawi)

Podoba mi się podmysł zrobienia w miarę uniwersalnego pudełka-kontrolera (ekran+komputer+ustandaryzowany soft z potrzebnymi featurami) do zamontowania na maszynie, o którym pisałeś. Nie podoba mi się wizja przechodzenia przez to wszystko tylko dla swojej jednej maszyny. Makra i cały kod aplikacji, PCB i firmware klawiatury-panelu są reużywalne. Jak wybierzesz linuksa to pewnie możemy sobie jakoś nawzajem pomóc.

Wiesz w miarę konkretnie jakich przycisków oczekujesz na takim panelu, albo przynajmniej możesz to określić w skali powiedzmy od my.cnc.brother do Haas NGC ?


Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

#14

Post napisał: maciek95k » 21 kwie 2023, 16:05

bdgr pisze:Na kiedy będziesz to potrzebował?

Nie wiem, czy kiedykolwiek. Przyszłość pokaże. Mam dużo różnych możliwości i potencjalnych scenariuszy. Może być tak, że coś wpadnie i sobie człowiek kupi nową maszynę, postawi i tyle. Każdy wie, jak takie projekty potrafią być czasochłonne jeśli mają działać dobrze a nie tylko w miarę działać :)
bdgr pisze:Robię projekt serwa EtherCAT, za jakiś czas planuję budowę maszyny do ich testowania. Z racji ethercata dla mnie realistycznie w grę wchodzi tylko LinuxCNC, będę musiał zacząć od kart Mesa - na razie 6i25+7i44 (oraz RV901T pod próby z customowym gateware jak dostępność z mesanet się nie poprawi)

Hmm, jest jakiś konkretny powód dla którego robisz to po swojemu?
Jeśli o mnie chodzi, to jak miałbym robić retrofit to padłoby prawie na pewno na serwonapędy Delta ASDA-A2 z ethercatem. Mają dobry stosunek jakości do ceny, dość dobrą dokumentację, tutoriale strojenia itp. no i współpracują z liniałami (tak, wiem że liniały można też w linuxie obsłużyć ale wpięcie ich do drivera napędu też jest przydatną i wygodną funkcjonalnością).
Z napędem na wrzeciona już gorzej. Tutaj na te chwilę nie mam żadnego pomysłu. We frezarce mam falownik od SZGH ale też ma jakieś tam swoje bolączki i chińczyk jak to chińczyk, żadnej gwarancji że za chwile sobie czegoś nie zmieni i tyle by było z projektu.
bdgr pisze:Jak wybierzesz linuksa to pewnie możemy sobie jakoś nawzajem pomóc.

Nie wiedzę innej opcji jak robienia czegoś takiego na linuxie. W sumie tak z ciekawości, jak działa ograniczanie posuwu / obrotów na linuxie? Od razu czy tak jak w csmio z opóźnieniem?
bdgr pisze:Wiesz w miarę konkretnie jakich przycisków oczekujesz na takim panelu, albo przynajmniej możesz to określić w skali powiedzmy od my.cnc.brother do Haas NGC ?

Praktycznie komplet jak mają wszystkie poważne maszyny CNC. Tj:
- start / stop programu
- pauza
- chłodziwo
- JOG
- prawo / lewo / stop wrzeciona
- trochę przycisków typu K1, K2, Kx -> gdzie można sobie zaprogramować dane funkcje
- grzyb
- single block itd.
Dodatkowo ekran dotykowy. Imho 15" to dobry wybór. Mniej to już czasem będzie brakować a 17" to już sporo.
Dookoła ekranu wiadomo, przyciski typu F żeby się przełączać między oknami i takie tam.
W samym linuxie custom gui. Imho najlepiej wziąć gotowy panel i praktycznie go skopiować. Czyli np. panel Heidenhain ponieważ ma też pełną klawiaturę qwerty co przy sterowaniu opartym o PC'ta może być przydatne. Idzie sobie zainstalować symulator sterowania na PC'ta i po prostu krok po kroku całe GUI zrobić do linucha.
Same klawisze to pewnie klawiatura qwerty pod USB. Ewentualnie touchpad przemysłowy ale przy ekranie dotykowym mógłby odpaść. Reszta klawiszy to tutaj widzę kilka opcji. Własny kontroler i widoczny jako urządzenie HID (trochę średnie), karty MESA i jako I/O w linuxie (?), albo I/O na ethercat.
Ethercat mi się bardzo podoba. Kolejne wpinanie modułów to poprostu dodatkowy kabel ethernet. Mało kabli, ogromne możliwości, tanie wtyki i przewody i bez problemu zarabialne.
bdgr pisze:ale to jest otwarcie kolejnego wymiaru pochłaniaczki czasu

Obawiam się, że to wszystko co napisałem powyżej też. Robienie takiego projektu w jakimś community i jako open source mogło by mieć sens ale tu znowu problem pojawia się jakości. Wiele osób zrobi żeby im działało jako tako i na tym się skończy.

Dodane 4 minuty 24 sekundy:
A, no i najważniejsza zasada. Jeśli chodzi o hardware to wybór tylko komponentów które są i będą produkowane przez najbliższe X lat i można je kupić nowe. Inaczej to nie ma sensu żadnego.


bdgr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 111
Rejestracja: 16 paź 2017, 15:21
Lokalizacja: Poznań

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

#15

Post napisał: bdgr » 21 kwie 2023, 16:18

maciek95k pisze: Hmm, jest jakiś konkretny powód dla którego robisz to po swojemu?

Bo wcześniej nie było (open source). Na razie to hobby, nie musi mieć sensu
maciek95k pisze:Własny kontroler i widoczny jako urządzenie HID (trochę średnie)

Czemu? Jakie są minusy zrobienia tego po HID?
maciek95k pisze:Ethercat mi się bardzo podoba. Kolejne wpinanie modułów to poprostu dodatkowy kabel ethernet. Mało kabli, ogromne możliwości, tanie wtyki i przewody i bez problemu zarabialne.
W linuxcnc do kompletu działa na naprawdę śmiesznie tanim hardware: karty z dedykowanym sterownikiem za 5 zł
maciek95k pisze:Jeśli chodzi o hardware to wybór tylko komponentów które są i będą produkowane przez najbliższe X lat i można je kupić nowe. Inaczej to nie ma sensu żadnego.

W sumie to teraz jest jest jeszcze jeden sposób: open source, na open source narzędziach (kicad et al), z gotowymi plikami zamówień (gerber + pos) w formacie wspieranych przez kilka boardhouse/PCBA. Jak za kilka lat potrzeba to zamawiasz sobie sam.

Kojarzysz Probe Basic?


Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

#16

Post napisał: maciek95k » 21 kwie 2023, 17:44

bdgr pisze:karty z dedykowanym sterownikiem za 5 zł

O jakich konkretnie kartach mówisz? Jakiś link etc.?
bdgr pisze:Czemu? Jakie są minusy zrobienia tego po HID?

Po HID jeszcze w sumie ok. Ale zawsze to trochę roboty. Każde z rozwiązań będzie miało jakieś minusy które pewnie się pojawią w czasie tworzenia. Wiesz, ważne żeby wszystko zawsze wstawało i nigdy nie było sytuacji że trzeba wypiąć USB i wpiąć ponownie żeby zadziałało i takie tam.
bdgr pisze:Kojarzysz Probe Basic?

Gdzieś się mi przewijało jak sprawdzałem możliwości customizacji GUI w linux CNC. Ogólnie to tak szczerze nie znalazłem żadnego sensowego GUI do linucha. Tutaj podobnie jak w machu, od cholery info upchane w jeden ekran że człowiek oczopląsu dostaje. Zdecydowanie wolę przyciski funkcyjne pod ekranem i przełączanie kontekstów w zależności od tego czego się chce aktualnie używać. Dlatego w mojej opinii warto się wzorować na jakimś gotowym systemie z górnej półki bo wiele rzeczy już tam jest sprawdzonych po prostu.
bdgr pisze:W sumie to teraz jest jest jeszcze jeden sposób: open source, na open source narzędziach (kicad et al), z gotowymi plikami zamówień (gerber + pos) w formacie wspieranych przez kilka boardhouse/PCBA. Jak za kilka lat potrzeba to zamawiasz sobie sam.


Nie mam tutaj na myśli customowych PCB itd. które imho należałoby ograniczyć do minimum. Bardziej miałem na myśli monitory, ewentualnie jakieś karty sieciowe, sam komputer PC itd. Wiadomo, może sobie ktoś na własne ryzyko postawić na czymś innym ale bazowo powinno to być robione na sprzęcie dostępnym i który będzie dostępny, oraz taki który się nie będzie gryzł w żaden sposób.


bdgr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 111
Rejestracja: 16 paź 2017, 15:21
Lokalizacja: Poznań

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

#17

Post napisał: bdgr » 21 kwie 2023, 18:23

maciek95k pisze:customowych PCB itd. które imho należałoby ograniczyć do minimum
Zgoda, przy czym np taką klawiature z pokrętłem MPG na panel będzie trzeba pewnie urzeźbić samemu
maciek95k pisze:Bardziej miałem na myśli monitory, ewentualnie jakieś karty sieciowe, sam komputer PC itd
To jasne. Pewnie można zostawić sobie trochę pola manewru na zmiany dając np montaż monitora na Vesa i bezel-uszczelkę jako wymienną wkładkę
maciek95k pisze: O jakich konkretnie kartach mówisz? Jakiś link etc.?

https://www.etherlab.org/en/ethercat/hardware.php
Chodzi o karty PCI-ethernet po stronie mastera, tak żeby działał na dedykowanym (nie generycznym) sterowniku i kernelu RTAI. Takie karty to nie jest jakaś super nowość więc są tanie, a wiele z nich jest wspierane przez takie dedykowane drivery.
Na szybko posortowałem sobie po cenie i zaznaczyłem ptaszkiem te które zadziałają z RTAI na 1 stronie:
Te za 5 zł to poleasing, ale nowe za 50 zł też są dostępne


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2797
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

#18

Post napisał: atom1477 » 21 kwie 2023, 19:37

Te za 4zł są przede wszystkim uszkodzone.


bdgr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 111
Rejestracja: 16 paź 2017, 15:21
Lokalizacja: Poznań

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

#19

Post napisał: bdgr » 21 kwie 2023, 21:52

Faktycznie, ale za 5 coś sprawnego się dostanie.
Oczywiście to przypadek brzegowy i w tym kontekście raczej ciekawostka


Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Retrofit maszyny CNC - co wybrać

#20

Post napisał: maciek95k » 23 kwie 2023, 19:40

Jeśli chodzi o tokarki to chyba coś namierzyłem. Kontroler delty wydaje się być bardzo fajnym rozwiązaniem. Działa w sieci (mało kabli), wątpię że będzie kosztował miliony monet, dobra dokumentacja, delta ma fajne napędy, jest do niego osprzęt taki jak wyspy I/O.
No i jest wspomaganie programowania które wydaje się być bardzo proste i czytelne. Do prostych detali w zwykłej tokarce bez przeciwrzecion i wodotrysków wydaje się wręcz idealne.
Tutaj film z jego prezentacji (od 31 minuty programowanie graficzne):
https://youtu.be/W-p6jQwbhjQ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”