Regulator Wysokości Palnika THC - bez ingerencji w źródło

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#21

Post napisał: cnccad » 29 paź 2011, 08:49

Koszta nie są aż tak wielkie. Skoro ktoś buduje , modernizuje maszynę i chce ponieść komfort pracy na niej to zawsze warto zainstalować taki regulator.
Ja czekam na THC od kol. Testy pewnie sie zaczną nie wcześniej jak pod koniec przyszłego tygodnia ale zrobię testy na "sucho" wcześniej.
Obiecuję bezstronna opinię. Swoje uwagi mam nadzieję że kol. wykorzysta a już mam klika sugestii. A z pewnością podniosły by myślę stosunkowo tanim kosztem znacząco wartość urządzenia i jego zalety. A w zewnętrznych podłączeniach nie trzeba by nic zmieniać.
Obecnie robiłem swoje THC/AVC na Siemens-ie , działały bardzo dobrze , można było dość elastycznie ułożyć sobie do nich cykle pracy oraz wzbogacić kontrolę nad pracą plazmy.
Ale koszt to 1500zł najmniej. Wiec to już jest różnica dość spora a instalacja prawdopodobnie nie do wykonania przez „pierwszego lepszego” nabywcę.


Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16273
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#22

Post napisał: kamar » 29 paź 2011, 10:58

Tez mam nadzieje na przetestowanie :) Choć widzę że kolejka dość długa. Ten od sponsora u mnie się nie sprawdził.


Autor tematu
pulek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 9
Posty: 95
Rejestracja: 14 paź 2009, 12:13
Lokalizacja: NWM

#23

Post napisał: pulek » 29 paź 2011, 11:37

dziabi3 pisze:panowie regulator wysokości thc z cnc akcesoria spisuje się ok i można go podłączyć bezpośrednio do wyjścia dzielnika napięcia z plazmy w mojej pracy plazma ma wyjście do 7 v i ten układ ładnie współpracuje niestety koszt to 650 zł
nie zrozumieliśmy się z pytaniem czy można podpiąć bezpośrednio - bezpośrednio to znaczy bezpośrednio a nie przez dzielnik 7V.... układ prokopcia podpinasz bezpośrednio do wyjścia plazmy (max 1000V a plazmy mają max 300V DC) a nie do jakiegoś dzielnika. Dzielnik zawiera w swoim wnętrzu więc masz tylko 2 kabelki do podpięcia do + i - :).... właśnie otrzymałem układ... jak będzie działał tak jak się prezentuje to... opiszę może za tydzień. Test (symulacja pracy ) działa fajnie choć nie wiem dlaczego jak podpinam 16V (te które zasilam układ) do wejść pomiarowych to nic nie wyświetla :( chyba powinno pokazywać 16V ale podepnę do plazmy to zobaczymy...

kol. kamar - dlaczego układ od sponsora (chyba RWP Pro-Aut czy ProAut) się nie sprawdził ?


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#24

Post napisał: prokopcio » 29 paź 2011, 12:27

pulek pisze: jak podpinam 16V.......chyba powinno pokazywać 16V
nie jest to tak oczywiste ;) podepnij do plazmy i opiniuj (niekoniecznie pozytywnie) bo to dla mnie bardzo ważne...

sprostować chciałem, że urządzenie jest dopuszczone do max 300VDC (patrz dokumentacja) a nie do 1000V ( to że wytrzymuje takie napięcie bezproblemowo to nie jest warunek dopuszczenia - jako producent NIE ZEZWALAM NA PODŁĄCZANIE WIĘKSZEGO NAPIĘCIA WEJŚCIOWEGO NIŻ 300V DC - napięcie jałowe plazmy nie może przekroczyć tej granicy aby były spełnione wymogi bezpieczeństwa )

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#25

Post napisał: cnccad » 29 paź 2011, 19:06

pulek pisze:nie zrozumieliśmy się z pytaniem czy można podpiąć bezpośrednio - bezpośrednio to znaczy bezpośrednio a nie przez dzielnik 7V.... układ prokopcia podpinasz bezpośrednio do wyjścia plazmy (max 1000V a plazmy mają max 300V DC) a nie do jakiegoś dzielnika. Dzielnik zawiera w swoim wnętrzu więc masz tylko 2 kabelki do podpięcia do + i - :).... właśnie otrzymałem układ... jak będzie działał tak jak się prezentuje to... opiszę może za tydzień. Test (symulacja pracy ) działa fajnie choć nie wiem dlaczego jak podpinam 16V (te które zasilam układ) do wejść pomiarowych to nic nie wyświetla :( chyba powinno pokazywać 16V ale podepnę do plazmy to zobaczymy...

kol. kamar - dlaczego układ od sponsora (chyba RWP Pro-Aut czy ProAut) się nie sprawdził ?
Tak jak napisał producent ... 300V jest dopuszczanym napięciem. Wiadomo , nie robi się nigdy napięcia wejściowego na "styk". Musi być jakiś bufor ... po za tym , nie do końca prawdą jest że plazmy mają max 300V. To jest zakres najczęściej spotykany , do 300V a są gdzie to napięcie sięga 500V a przy maszynach 900A sięga 750V
Ale na szczęście zakres dla urządzeń ręcznych za zwyczaj nie przekracza 350V i kołysze się w zakresie 100V do 295V...300V. Ja w źródełku MAGNUM wymierzyłem przy palniku z dyszą uniesioną 12mm..14mm nad materiałem 315V gdzie producent podaje max 287V.

Co do urządzenia z ProAut. Testowałem przez chyba 2 dni i oddałem zrobiona automatykę klientowi.
Nie było większych problemów. Jedynie co zmieniłem , to wywaliłem przetwornicę ( zasilacz ) ze środka po jak się pojawiła u klienta nie szczelność obudowy to palnik zaczynał wędrować w górę ze względu na kurz.
Przeniesienie przetwornicy i zabezpieczenie obwodu lakierem poskutkował już pracą dwuletnią bez awaryjną.
Wierzę że nowe THC , będzie jeszcze lepsze a jak coś będzie nie tak to po prostu trzeba napisać co i jak ... nie chodzi o to by tylko narzekać , ale pomóż w rozbudowie czegoś z czego będziemy w przyszłości mogli korzystać w naszych urządzeniach.
Jeżeli mamy tylko zachwalać a gdzieś się maja kryć błędy , to po co wogóle pisać :?:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#26

Post napisał: prokopcio » 29 paź 2011, 22:22

cnccad pisze:Wierzę że nowe THC , będzie jeszcze lepsze a jak coś będzie nie tak to po prostu trzeba napisać co i jak ... nie chodzi o to by tylko narzekać , ale pomóż w rozbudowie czegoś z czego będziemy w przyszłości mogli korzystać w naszych urządzeniach.
Jeżeli mamy tylko zachwalać a gdzieś się maja kryć błędy , to po co wogóle pisać
To są bardzo ważne słowa, nie liczę na pochwały mimo, że są miłe, ważniejsze dla mnie jest "wytykanie" błędów które popełniam, żeby można było stworzyć wspólnymi siłami naprawdę dobry układ (liczę na waszą pomoc). Jedna osoba z forum może się po prostu tu ujawni, że nie była zadowolona z kontrolera CNC po (uwaga) półrocznym użytkowaniu więc co zrobiłem - oddałem pieniądze. Co prawda moi klienci czytają to forum prawie wszyscy ale się nie rejestrują więc liczę na Waszą pomoc ( zwłaszcza te negatywne opinie) w tworzeniu elektroniki. Co prawda odstrasza to wielu klientów ale tak naprawdę wolę mieć 100 zadowolonych niż 100/1000 zadowolonych i tego się będę trzymał. Pozytywne opinie jedynie pomagają "zapomnieć o układzie" i zająć się kolejnym tematem.

Co do tych 300VDC to jako producent urządzenia przyznam się że testowałem i mogę zagwarantować od swojej strony bo to mi wolno wg przepisów :D, że kontrolery THC pozytywnie przeszły wewnętrzne testy napięciowe 1000V DC i 25 000V AC (f>10kHz) bez najmniejszych problemów pracy ciągłej a uszkodzenie układu najwrażliwszego z testowanych nastąpiło dopiero przy ok.2000VDC lub 35KVAC ( 10kHz / >30mA ) jest wielkie ALE które będę wałkował bez końca:

Ja Łukasz Prokop, przedstawiciel firmy Proma-Elekronika (Grodków ul.Akacjowa 3) nie dopuszczam urządzenia do pracy z napięciem wejściowym większym niż 300VDC i nie mają tutaj żadnego znaczenia przeprowadzane testy.
pulek pisze: Test (symulacja pracy ) działa fajnie
mam nadzieję że ten nowy pomysł nie tylko działa fajnie ale komuś się przyda ;)

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#27

Post napisał: cnccad » 30 paź 2011, 10:39

tak się zastanawiam ... nad testem symulacji.
Może warto by wprowadzić kilka sekwencji czasowych.
To znaczy ...
1. opóźnienie włączenia próbkowania
2. Po wykryciu głównego łuku ( tnącego ) czas podnoszenia do przebicia ( ograniczenie czasowe do 2,5s )
Sam test dużo nie da. Pokaże że urządzenie pracuje góra/dół na sucho. A przecież na teście się nie tnie. Sekwencja czasowa na pewno wzbogaci elestyke pracy oraz zmniejszy zużycie dysz. A nie trzeba raczej elektroniki zmieniać a tylko sam program.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#28

Post napisał: prokopcio » 30 paź 2011, 10:43

proszę jaśniej...

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 14
Posty: 3551
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#29

Post napisał: cnccad » 30 paź 2011, 11:17

1. opóźnienie włączenia próbkowania.
więc próbkowanie inaczej pomiar napięcia łuku nie powinien się raczej włączać od razu. Każdej plazmie jest potrzebny czas na ustabilizowanie łuku podczas przebijania i nawet po przebiciu. Czas taki wacha się do 3s.
2. Po wykryciu głównego łuku ( tnącego ) czas podnoszenia do przebicia ( ograniczenie czasowe do 2,5s )
Czyli , gdy palnik zaczyna przebijać ( włączony łuk główny , tnący ) włącza się podnoszenie palnika żeby nie uszkodzić dyszy a przynajmniej zmniejszyć skutki przebijania. A po tej czynności włącza się próbkowanie i wówczas palnik wędruje w dół na zadana w pomiarze napięcia wysokość. I cięcie leci już z zadanej wartości.
Prosta sekwencja programowa , nie zmieniająca nic w elektronice teoretycznie gdyż nie wiem jak jest zbudowana ale się domyślam że się to po prostu da zrobić.

A test ... to tak naprawdę służy osobie naprawiającej THC a nie użytkownikowi. Użytkownik ma to podłączyć i ma je eksploatować.

Można by dołożyć również inne sekwencje jak „mov” czyli opóźnione włączenie ruchu maszyny po rozpoczęciu przebijania.
Ale na początek proponuję pierwsze dwa punkty.
Wiem , wiem , jeszcze nie mam urządzenia a już wybrzydzam. Ale musisz przyznać , dlaczego nie wzbogacić urządzenia w bardzo przydatne funkcje podnoszące walory użytkowe THC

Szczegóły na PW lub nawet na e-mail.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#30

Post napisał: prokopcio » 30 paź 2011, 11:37

ja rozumiem ale w podstawowej wersji mamy 3 już wykorzystane wyjścia :
THC Up
THC Down
i potwierdzenie zajarzenia łuku

wszystkie są opóźniane czasowo (czas konfigurowany przez Ciebie)

test nie jest do testowania układu thc tylko do sprawdzenia działania dalszych urządzeń (tak jak wspomniałeć czy poprawnie pracują góra/dół) bez konieczności odpalania plazmy.

wiem, że można rozbudować układ jako kompletny sterownik "osi Z" wraz z jej odpalaniem podnoszeniem, opuszczaniem i kontrolą ale to nie ten układzik :) będzie potrzeba będzie sterownik ale puki co skupmy się na samym "prostym" THC

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”