Pytania ogólne

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#11

Post napisał: Pawel Pawlicki » 14 maja 2006, 20:44

ERNEST KUCZEK pisze:duzo takich kajakow bylo na wystawie o ktorej wspomnialem. mialy tez ladne ornamenty, np.dwa druty mosiezne skrecone w "warkoczyk" wpuszczone w wyfrezowany rowek ale nie na pelna glebokosc tak aby mozna bylo je zetrzec czesciowo papierem sciernym (cos jak lanczuszek u jubilera) nastepnie zalane zywica i zalakierowane. efekt byl fajny.
mam nadzieje ze mozna cos z tego zrozumiec
Wiem o co chodzi. Myślę, że oni wstawiają tam raczej drut o przekroju kwadratowym, ewentualnie scinek blachy "na sztorc" niż szlifują okrągły - drewno dookoła raczej takiego szlifowania nie wytrzyma - chyba że to też automat robi.
Niedawno zastanawiałem się czy nie można by takich inkrustacjii robić za pomocą komputera - np. wypalarką laserową. Może nie z drutem mosiężnym - chociaz to fajny efekt i warto go zastosować, ale np. z intarsją czyli wstawianiem wzorów z innych kawałków drewna. Przypomina to trochę wycinankę w papierze, tyle że nie w papierze a w cienkim fornirze drewnianym. Problem tylko w tym że fornir(okleina) w stanie luźnym zazwyczaj się mocno fałduje i nie za bardzo chce być standardowo płaski. Zazwyczaj się go tnie piłą włosową albo nożykiem.


Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.

Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#12

Post napisał: bartuss1 » 14 maja 2006, 21:05

ukosowanie można przeprowadzić na wiele sposobów, nawet na 3 osiówce - chociażby frezem o średnicy 3 mm i wgłebianie schodkowe przy obróbce zgrubnej, a potem wygładzanie powierzchni po jej tworzących za pomocą freza z łbem kulistym ...
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#13

Post napisał: Pawel Pawlicki » 14 maja 2006, 21:27

bartuss1 pisze:ukosowanie można przeprowadzić na wiele sposobów, nawet na 3 osiówce - chociażby frezem o średnicy 3 mm i wgłebianie schodkowe przy obróbce zgrubnej, a potem wygładzanie powierzchni po jej tworzących za pomocą freza z łbem kulistym ...
Właśnie cały czas to mi chodziło po głowie. Tylko nie wiedziałem jak to wyjąć. Widziałem taki film na którym frezarka wycina jakiś model w grubej płycie metalowej. I robiła to warstwami. Sklejka poszycia kadłuba o grubości 8-10 mm ma 7-9 warstw. Jesli ukosowanie przeprowadzić 7-9 etapami to nawet bez poźniejszego wygładzania uzyskam odpowiednią powierzchnie (szczeliny poniżej 1 mm dobrze wypełni klej epoksydowy a wytrzymałość połączenia i tak zapewnia dodatkowe wzocnienie matą szklaną i laminowanie. Problem tylko w ilości przebiegów maszyny i kosztach z tym związanych (czy to bardzo podroży produkcje)
Jeśli chodzi o grodzie to niektóre są z grubszej sklejki i schodków musiałoby być więcej.
Rozumiem, że projekt takiego cięcia to kolejne zmniejszające się do wewnątrz obwody?
Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#14

Post napisał: skoti » 14 maja 2006, 22:23

Jesli kat tego ukosowania nie jest za wielki to mozna by bylo zastosowac frezy stozkowe.Ostatnio chcialem kupic mojemu ojcu na urodziny frez do frezarki i troche szukalem. Mozna kupic frezy stozkowe do drewna na wymienne plytki .Moze nie kombinowac z schodkowaniem tylko dobrac odpowiednie narzedzie?

Jesli kat ma sie zmieniac w osi Z to chyba najefektywniejsze bedzie "zabkowanie" ewentualnie maszyna 5 osiowa.
Załączniki
15_FT_GT.zip
(418.53 KiB) Pobrany 472 razy
Ostatnio zmieniony 14 maja 2006, 23:10 przez skoti, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#15

Post napisał: Pawel Pawlicki » 14 maja 2006, 22:39

skoti pisze:Jesli kat tego ukosowania nie jest za wielki to mozna by bylo zastosowac frezy stozkowe.Ostatnio chcialem kupic mojemu ojcu na urodziny frez do frezarki i troche szukalem. Mozna kupic frezy stozkowe do drewna na wymienne plytki .Moze nie kombinowac z schodkowaniem tylko dobrac odpowiednie narzedzie?
Nie wiem jak uzyskać zmienne ukosowanie za pomocą freza stożkowego (jeśli zwykłe cięcie ma 90 stopni to tutaj takich cięć jest może 20% reszta to 45-85 stopni. Płynnie się zmieniające. Chyba żeby frez był bługim "palcem" i zmieniał kąt cięcia na swojej długości - od 45stopni (stożek) u nasady - do 90 stopni (walec) na końcu. Ale wtedy musiałby się zagłębiać sporo w podłoże (w stół frezarki) - nie wiem jak to miałoby działać - bo zmieniałaby się też szerokość cięcia - dosyc to skomplikowane jest.
Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#16

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 15 maja 2006, 00:29

rzeczywiscie mozna zrobic to przez schodkowanie, ale koszt produkcji o tyle wyzszy ile wiecej przejsc, co jesli kat zmieni sie na ujemny stosowac frez teowy czy odwracac element? (chyba ze nie ma takich elementow w korych kat sie zmienia na ujemny)

ale tak naprawde to moze jest nie zly pomysl aby zaczac od maszyny 3 osiawej ale z mozliwoscia pozniejszego dolozenia dwoch dodatkowych osi jesli wszystko pojdzie zgodnie z planem.
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#17

Post napisał: bartuss1 » 15 maja 2006, 07:49

robiłem kiedyś symulacje obróbki zespołu powierzchni Coonsa ( takie powykrzywiane we wszystkich 3 osiach) na frezarke 3 osiową. i w sumie da sie zrobić, chociaż sam proces troche trwa, fabrycznie taką obróbkę stosowano przy obróbce matryc - obróbka twardych stopów - schodki a potem obróbkla wykanczająca frezem z palcowym z łbem kulistym.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”