Przystawka CNC do toczenia na stoliku krzyżowym

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

Przystawka CNC do toczenia na stoliku krzyżowym

#1

Post napisał: acetylenek » 28 sie 2012, 13:12

Oto moje dzieło ostatnich paru dni. Materiały na budowę przeleżały w szafie kilka lat ale dopiero brak czasu zmobilizował mnie do uproszczenia sobie życia.

Oczywiście nie jest to docelowy wygląd złożyłem całość do testów które przeszła z wynikiem pozytywnym (po urlopie będzie wszystko robione na gotowo z obudową)

Stolik zamontowany na sanki tokarki więc mam dodatkowe niezależne posuwy ręczne na korbkach. Jak widać uchwyt narzędziowy ogranicza długość osi z ale dla mnie to wystarcza - taka specyfika detalu.

Kierunki rozwoju :
Zrobić wrzeciono z osią C o przelocie fi 80mm i automatyczny uchwyt.

Inne wykorzystanie:
Jako frezarka - nic prostszego jak postawić ten stolik na konwencjonalnej frezarce.
Jako mikrospawarka - do mikrospawania tig
Jako wycinarka tlenowa o co prawda bardzo małym polu pracy ale czasem i to wystarczy.

Zalety:
Niezwykle uniwersalne i sztywne i przy tym stosunkowo tanie (prowadnice), Do wykonania całości potrzeba dwóch elementów toczonych (adapter silnik-stół) reszta jest zrobiona wkrętarką i pilnikiem (to znaczy użyłem frezarki bo mam ale nie jest ona wymagana)

Wady:
bardzo małe pole pracy (choć moja tokarka w osi x teraz ma więcej niż miała tylko z jest ograniczony), można użyć większego stołu knuth bo są 3 rozmiary.

Materiały:

Najmniejszy stół krzyżowy Knuth
śruby kulowe 12x4 nakrętki pojedyncze (i tak już było mało miejsca)
sprzęgła kłowe z elementem elastycznym fi25x30
silniki Electrocraft e540
- Moment znamionowy: 0,39Nm przy prądzie 4,1A
- Moment maksymalny: 1,27Nm przy prądzie 12A
- Prędkość znamionowa 4000 rpm
- Napięcie znamionowe: 45V
enkodery 200imp/obr/kanał czyli 800cpr HP
Serwo sterowniki konstrukcja własna
Zasilacz impulsowy 48v 500W
Sterowanie mach3 demo - ale licencja w planach.

Filmy:

symulacja gwintowania
Załączniki
widok 1.JPG
widok 1.JPG (62.03 KiB) Przejrzano 1789 razy
widok 2.JPG
widok 2.JPG (61.73 KiB) Przejrzano 1764 razy
sterowanie zasilanie.JPG
sterowanie zasilanie.JPG (47.22 KiB) Przejrzano 1902 razy



Tagi:


kris79
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 208
Rejestracja: 22 lis 2006, 20:12
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: kris79 » 28 sie 2012, 14:57

Jaka jest cena takiego stołu?


Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#3

Post napisał: acetylenek » 28 sie 2012, 15:32

Jeśli chodzi sam stolik krzyżowy to ok 1000PLN ale to się zmienia w zależności od kursu bo cena jest w euro a katalog mam w domu. Mój kupowałem ok 6 lat temu i trochę przeleżał. Tutaj jest telefon do oddziału w PL. el: +48 12 357 81 75 można zadzwonić i się dowiedzieć.

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#4

Post napisał: AOLEK » 28 sie 2012, 17:18

Chętnie bym se zmontował ten "włany serwonapęd" tylko potrzebuje schemat i wsad do procka :)
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !


Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#5

Post napisał: acetylenek » 28 sie 2012, 17:34

Nie ma problemu proszę:

http://elm-chan.org/works/smc/report_e.html

mój sterownik jest ubranym w płytkę drukowaną ze zmodyfikowanym softem oparty na tym ww. same części to ok 250 pln kiedyś (6 lat temu) poświęciłem na to pół roku z zamiarem sprzedaży komercyjnej ale mi przeszło. Po prostu się nie opłaca.

Projekt chana jest w pełni dostępny, otwarty dyskutowany na forum więc nie widzę problemu żeby każdy sobie go wykonał. Ja to zrobiłem 6lat temu i do dziś pracuje 7 takich płytek u rożnych ludzi. Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach.

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#6

Post napisał: AOLEK » 28 sie 2012, 21:01

Zerknij na moją pierwszą fotkę w albumie - też się już w to bawiłem. :) Właśnie o te szczegóły chodzi. Czy ty masz wersje z L298 ? A wsad do procka który ? ;)
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !


Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#7

Post napisał: acetylenek » 28 sie 2012, 22:16

U mnie stopień mocy to Lmd 18200T choć mam już działający prototyp dla większych mocy te te układy spokojnie wystarczają do tych silników w tym stoliku.

L298 raczej bym się bał zasilić z 48 wolt.

Wsad jest z wersji SMC bez numerka czyli nie SMC2 czy SMC3 ale z moimi przeróbkami. Oryginalnie był to wsad do AT 2313 już nie produkowanego więc chcąc to kiedyś sprzedawać musiałem przerobić na inny i dość prostym wyborem był attiny 2313 co później też zrobił Chan ale rozdzielając funkcjonalność na sterowanie step dir od komend z rs232 dokładając znowu przekładnie programową. Parę kosmetycznych poprawek jeszcze dokonałem w tym programie. Jeszcze robiłem wersje na atmega 8 z komutacją dla silnika bezszczotkowego ale temat zarzuciłem.

Te wersje SMC/SMC2/SMC3 według mnie nie wymagają żadnych przeróbek dla większości osób i można je spokojnie zastosować tak jak jest.

Bardziej bym się przejmował układem w którym to wszystko pracuje czyli zabezpieczenie nadprądowe i inne, optoizolacja wszystkiego łącznie z sygnałem enkoderów komunikacji rs232 oraz step dir i zazwolenia na pracę stopnia mocy, użycie tylko jednego napięcia zasilania w zakresie 12 - 48v czyli bardzo szeroki zakres i nie potrzeba 5v dla logiki bo układ sam sobie je robi z przetwornicy impulsowej. Generalnie nie ma obaw że coś się w komputerze spali.

To jak te próby wypadły ?

P.s.
przecież w poście o sterowniku (jest odnośnik w pierwszym poście)wszystko opisałem oj leniuszek.

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#8

Post napisał: AOLEK » 29 sie 2012, 07:29

Próby wypadły bardzo dobrze - szczególnie te z fotki poniżej :)

Obrazek

Ale wtedy przy testach nie miałem jeszcze założonych osi. Dziś mam prawie zmontowane trzy osie i niedługo będą testy na nich. :)

ps. Szkoda tylko, że moje wypociny pisania sterowania uchowały się tylko w 1scalaku .
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !


Autor tematu
acetylenek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 577
Rejestracja: 12 mar 2006, 21:46
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

#9

Post napisał: acetylenek » 08 wrz 2012, 13:17

Dorwałem katalogi i sprawdziłem ceny tego stolika Knuth w 2009 kosztował 370 euro !!!

Ja płaciłem 250 euro katalog 2006. Teraz katalogi są polskojęzyczne i nie ma podanych cen są tylko żółte prostokąciki :-) .

Teraz nie powiem żeby było to jakoś super tanio.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”