Przewody stosowane w przemyśle

W tym dziale można przedstawiać swoją ofertę, opisywać maszyny na sprzedaż oraz oferować inne usługi komercyjne.

Przewody stosowane w przemyśle

#1

Post napisał: Redakcja » 24 sty 2018, 08:26

Obrazek
Przewody w automatyce przemysłowej
W przemyśle przewody mają zasadniczo dwa cele - z jednej strony mogą służyć do zasilania, z drugiej, do sterowania poszczególnymi układami. Jako elementy zasilające będą służyć do dostarczania energii elektrycznej, która potrzebna jest do pracy danego układu czy urządzenia. Z kolei w przypadku funkcji związanych ze sterowaniem przewody służą do precyzyjnego kierowania prądu do odpowiednich zasobów konkretnego urządzenia.

Brzmi łatwo? Fakt, mogłoby się wydawać, że wybór odpowiedniego przewodu elektrycznego nie powinien nastręczać najmniejszych problemów. Ostatecznie, co trudnego może być w doborze produktu, który składa się z elementu przewodzącego oraz specjalnej otuliny? Cóż, niestety, ale ogromna oferta przewodów na rynku zdecydowanie nie ułatwia wyboru. Tysiące danych na temat parametrów, grubości, długości i tym podobnych cech sprawiają, że dobór odpowiedniego przewodu elektrycznego staje się znacznie trudniejszym zadaniem, niż to początkowo mogłoby się wydawać.
Obrazek
W automatyce przemysłowej zawsze trzeba brać pod uwagę konsekwencje ewentualnego błędnego doboru przewodów. Jakiekolwiek uszkodzenia kabli mogą przecież doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji - od przerwy w przesyle danych, aż po całkowite zatrzymanie pracy urządzenia.

Przewody koncentryczne, pomiarowe i do transmisji danych
Każda z tych nazw jest w mniejszym bądź większym stopniu znana. Czas określić, które z tych przewodów rzeczywiście sprawdzą się w zastosowaniach typowo związanych z automatyką.
Obrazek
Czym są przewody koncentryczne? Znane również jako kable współosiowe (koaksjalne) swoje główne zastosowanie znajdują w telekomunikacji. Najważniejszą rolą przewodów koncentrycznych jest przesyłanie zmiennych sygnałów o niewielkiej mocy. Dawniej stosowane przeważnie w niewielkich sieciach - czy to osiedlowych czy też firmowych - pozwalają na podłączenie do 30 (w wersji cienkiej) lub nawet 100 różnych urządzeń naraz (w wersji grubej). Dziś, kable koncentryczne zazwyczaj używane są do budowy sieci kablowych oraz systemów monitoringu przemysłowego.

Główną zaletą kabli koncentrycznych jest przede wszystkim niski koszt zakupu i montażu, a także wytrzymałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Niestety, przepustowość tych kabli wynosi maksymalnie 10 Mb, co w dzisiejszych czasach nie jest już zbyt oszałamiającą wartością. Co więcej, podłączanie kolejnych elementów do istniejącej już sieci potrafi sprawiać spore problemy, analogicznie zresztą do poszukiwania i diagnostyki przyczyn różnych zakłóceń.

Dobierając kable koncentryczne warto postawić na produkty o jak najwyższych parametrach, i dotyczy to zarówno samego kabla, jak również przewodu. O ile w przypadku krótkiej trasy transmisji nie ma ryzyka zakłóceń, o tyle w przypadku nieco bardziej rozbudowanych sieci pojawiają się już problemy związane choćby ze słabym dostarczaniem sygnału, a także jego stopniowym zanikaniem.

Czym są i do czego służą przewody pomiarowe? Krótko mówiąc, są to elementy, które używa się do połączeń z urządzeniami do pomiarów - w tym multimetrami, ale także generatorami wszelkiego rodzaju, miernikami RLC, czy urządzeniami służącymi do pomiarów obciążeń elektronicznych.

W przypadku przewodów pomiarowych niezwykle istotny jest wybór produktu oferującego jak najwyższą klasę bezpieczeństwa. Dodatkowo, dobrze jest jeżeli przewód posiada osłonę, ponieważ ta pozwoli uniknąć porażenia prądem (pamiętajmy, że w trakcie pomiarów pojawiają się nieraz naprawdę wysokie napięcia). Równie istotna jest elastyczność samego przewodu, co przełoży się na wygodę pomiarów.

Od jakiegoś czasu na rynku dostępne są kable dedykowane do przesyłania danych. Zazwyczaj takie przewody do transmisji danych mają zazwyczaj formę bezhalogenowych, wieloparowych kabli, o konstrukcji pęczkowej. Ich rolą jest maksymalnie szybki przesył informacji pomiędzy różnymi odbiornikami cyfrowymi.

Jedna ważna uwaga, dotycząca zarówno przewodów pomiarowych, jak również tych do transmisji danych. Wybierając te produkty warto postawić na przewody ekranowane. Niby jest to w tej chwili standard, ale warto o tym pamiętać, szczególnie jeżeli poszukuje się sposobów na stworzenie instalacji jak najniższym kosztem. Taki zakup pozwoli ochronić dany układ przed zakłóceniami występującymi w konkretnym miejscu.

Warto przy tym wspomnieć o przewodach typu BUS, które używane są do tworzenia połączeń pomiędzy elementami sterującymi i sygnalizacją. Szczególnie często stosuje się tego rodzaju przewody wewnątrz tak zwanych inteligentnych budynków.

Możliwe zagrożenia instalacji a bezpieczeństwo przewodów
Jak zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa instalacji? Na co najczęściej narażone są przewody w typowych układach?

Bodaj najczęstszym rodzajem uszkodzenia przewodów są mechaniczne uszkodzenia izolacji. Dochodzi do tego wskutek wycierania się zewnętrznej otuliny lub wręcz jej uszkodzenia (inna kwestia - celowego czy też nie). W konsekwencji dojść może nie tylko do nagłej przerwy w przesyle danych bądź zasilaniu, ale w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia instalacji czy porażenia prądem.
Obrazek
Aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko zniszczenia przewodów warto postawić na kable, które ukryte są w izolacjach o podwyższonej odporności na uszkodzenia. Duży objętościowo przewód gumowy będzie bardzo dobrze chronił sam kabel przed uszkodzeniem w przypadku nadepnięcia czy też najechania. A jeżeli zależy Ci na ochronie instalacji przed wandalami, to lepiej wybrać otulinę wykonaną z poliuretanu lub nawet ze stalowych pancerzy.

Równie często zdarzają się mechaniczne uszkodzenia samej żyły. Przykładowo, jeżeli regularnie dochodzi do zginania kabla, w pewnym momencie nastąpić może delikatne przerwanie jego ciągłości, co w pewnym momencie spowoduje całkowite jego rozerwanie. Jeżeli zatem planujemy stworzenie instalacji, której przewody będą często narażone na różnego rodzaju ruch, to lepiej od razu wybrać jak najwyższą klasę giętkości. Pozwoli to uniknąć ryzyka związanego z nagłym odcięciem zasilania.

Nie sposób nie wspomnieć również o wrażliwości na skoki temperatur. Tradycyjne przewody w dużym stopniu źle reagują zarówno na zbyt wysokie wartości na termometrze, jak i zbyt niskie (znacznie poniżej zera). W rezultacie może dojść do pękania otuliny oraz samego kabla, a w przypadku zbyt wysokich temperatur, żyły potrafią się sklejać lub nawet całkowicie stapiać, tracąc tym samym swoje właściwości. Z tego samego powodu nie zaleca się wystawiania przewodów elektrycznych na promieniowanie słoneczne.

Przewody producenta igus
Zawodowo zajmujesz się automatyką? Z pewnością miałeś już nieraz okazję stykać się z przewodami niemieckiej firmy igus GMBH . To właśnie przedsiębiorstwo opatentowało technologię tworzenia przewodów chainflex®, która w znacznym stopniu usuwa większość problemów znanych użytkownikom tradycyjnych systemów okablowań. Jak to możliwe?

igus zrewolucjonizował design przewodów do aplikacji ruchomych 26 lat temu dzięki marce chainflex. Wykorzystanie ich w e-prowadnikach kablowych wymaga specyficznej budowy przewodów, aby zwiększyć ich żywotność i w rezultacie, żywotność aplikacji. Przewody elastyczne chainflex stosowane są głównie do pracy w ruchu ale dzięki ich dużej wytrzymałości na czynniki zewnętrzne, z powodzeniem są wykorzystywane również jako kable statyczne. Dzięki największemu w branży laboratorium testowemu, które zostało rozszerzone do 2 750 metrów kwadratowych, igus jest jedynym dostawcą na rynku mogącym zaoferować 36-miesięczną gwarancję na wszystkie przewody.Tagi:

Wróć do „Artykuły - Oferty Firmowe”