Przekładnia do wiertarki stołowej

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
daniel1302
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 26 cze 2012, 08:18
Lokalizacja: Małopolska

Przekładnia do wiertarki stołowej

#1

Post napisał: daniel1302 » 03 paź 2017, 12:06

Witam, jestem w trakcie budowy wiertarki stołowej, i obecnie mam już zrobiona konstrukcję wraz z podnoszonym stołem krzyżowym (wyjętym z tokarki TUC-50), podnoszenie zrobione na śrubie trapezowej o skoku 5mm i średnicy 40 mm.

Prowadnice do stołu zrobione z żeliwa, jako prowadnica jest profil grubomięsny o ściance 7mm i wymiarach 100 x 100.

Dodatkowo znalazłem na złomie inna tokarkę i kupiłem od niej tuleję konika, z której zrobię tuleję do wiertarki.


Ale teraz przyszedł czas na przekładnię, bo nie wiem jeszcze jak to będzie wyglądało.
I czy macie jakieś projekty skrzyń/ przekładni dla takiej konstrukcji? Chciałby mpoglądowo poogladać takie projekty na których mogę się wzorowac.

Chciałbym zrobić skrzynie na kołach pasowych, 3/4 biegową.
Mam frezarkę, więc jestem w stanie zrobić sobie koła zębate.


Ogólnie wiertarka jest wysoka, ma 180 cm, około 110 cm roboczej wysokości



Tagi:


atlc
Posty w temacie: 2

#2

Post napisał: atlc » 03 paź 2017, 13:40

To się opłaca? Co jakiś czas widuję na OLX ładne wiertarki promieniowe w okolicy 4-5 tys., a zdarzały się też tańsze.


Autor tematu
daniel1302
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 26 cze 2012, 08:18
Lokalizacja: Małopolska

#3

Post napisał: daniel1302 » 03 paź 2017, 18:39

Opłaca się czy nie ale ucze się, spędzam czas odprężajac się, na codzień pracuje jako programista i musze robić coś innego niż stukanie w klawiaturę :) A budowa takich rzeczy to świetna sprawa :)


atlc
Posty w temacie: 2

#4

Post napisał: atlc » 03 paź 2017, 22:55

Że świetna sprawa to się zgodzę bo sam buduję maszyny, z tym że nietypowe- bardziej dla przemysłu.
Jak zaczynałem to też budowałem podstawowe maszyny do warsztatu z tego co wpadło w ręce, ale już mi przeszło- zwyczajnie ciężko zbudować konwencjonalną maszynę lepszą i taniej niż to co dostępne na rynku wtórnym.


Bandito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 75
Rejestracja: 09 maja 2017, 20:42
Lokalizacja: ;)

#5

Post napisał: Bandito » 03 paź 2017, 23:11

...jestem w stanie zrobić sobie koła zębate.
Kiedyś dorabialiśmy koło pasowe do przekładni w wiertarce stołowej. Przekładnia wyglądała mniej więcej tak:


Autor tematu
daniel1302
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 26 cze 2012, 08:18
Lokalizacja: Małopolska

#6

Post napisał: daniel1302 » 04 paź 2017, 15:04

atlc pisze:Że świetna sprawa to się zgodzę bo sam buduję maszyny, z tym że nietypowe- bardziej dla przemysłu.
Jak zaczynałem to też budowałem podstawowe maszyny do warsztatu z tego co wpadło w ręce, ale już mi przeszło- zwyczajnie ciężko zbudować konwencjonalną maszynę lepszą i taniej niż to co dostępne na rynku wtórnym.
Z tym się zgodzę, ja mam niedaleko złom, gdzie stosunkowo często można znaleźć wyrzuconą tokarkę, mase frezarek, więc często wymontowuje z nich częsci, poza tym tata jeździ po złomach i przywozi masę rzeczy.


@Bandito, dziękuje, zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, ale z racji, że jest to stosunkowo duża wiertarka, bo będzie na stożku ISO 5, takie wyjście odpada ponieważ chcemy zastosować dwa pasy 19/22 jako przekładnie stałą oraz przeniesienie napędu z silnika na skrzynię.


A sama skrzynia to przychylam się do takiej konstrukcji , raczej trzy biegowa.


Obrazek


Bandito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 75
Rejestracja: 09 maja 2017, 20:42
Lokalizacja: ;)

#7

Post napisał: Bandito » 04 paź 2017, 18:16

mam niedaleko złom
Kup skrzynię z samochodu. Będziesz miał zęby skośne i hartowane.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#8

Post napisał: IMPULS3 » 04 paź 2017, 20:30

Zamiast bawić sie w budowanie skrzyni co jest ciężkim zadaniem zrobić ją dobrze, to lepiej zastosuj silnik hydrauliczny i odpowiednie przełożenie. Będziesz miał pełny zakres prędkości i cichą pracę w przeciwieństwie do kół zębatych robionych samodzielnie. :)

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#9

Post napisał: ONATOS » 04 paź 2017, 22:13

IMPULS3 pisze:Będziesz miał pełny zakres prędkości i cichą pracę
.. płynnie regulowany plus pełny moment obrotowy ...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”