PROXXON KT 150 stół krzyżowy

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
snajper53
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 15
Rejestracja: 30 sie 2008, 20:39
Lokalizacja: wrocław

PROXXON KT 150 stół krzyżowy

#1

Post napisał: snajper53 » 14 kwie 2010, 20:06

Witam !!!

Przeglądam forum i inne materiały i nie widziałem konstrukcji cnc
opartej o stół krzyżowy Proxxon kt150.
Czy ktoś widział coś podobnego?
Będę wdzięczny za informacje.
Mam pomysł na coś takiego osie x i y zespolone w stole,
oś z tradycyjna.
Obrazek
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 14 kwie 2010, 21:59

Na temat stołu były dyskusje na forum, natomiast ja kiedyś znalazłem przeróbkę frezarki PROXXON na CNC:
http://www.indoor.flyer.co.uk/millingmachine.htm
http://www.jarkman.co.uk/catalog/cnc/mf70.htm
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#3

Post napisał: vv3k70r » 14 kwie 2010, 22:05

Proxxon sprzedaje teraz to w wersji CNC i sprawdza sie.
FF400 jest dostepne wysylkowo.
Tyle ze mozliwosci do ceny...

Aluminium juz jest twarde dla tej maszyny.

A dobry stol nie jest zly, przynajmniej w tej skali.
bumeluję


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#4

Post napisał: koala.g » 14 kwie 2010, 23:32

Uważam ze kupując PROXXONa trochę się przepłaca.
Niektóre ich maszynki mają mniejsze możliwości od markowych maszyn w tej samej cenie.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#5

Post napisał: grg12 » 15 kwie 2010, 00:23

Proxxon w wersji CNC to FF500 - coś w rodzaju FF400 z prowadnicą na jaskółczym ogonie zamiast okrągłej kolumny. Stół w FF500 wygląda na dość przyzwoity - z tego co wiem jest żeliwny (Grauguss), natomiast kolumna jest z aluminium. KT150 to niewielki stolik krzyżowy, w całości zrobiony z aluminium, najczęściej występuje w kombinacji z wrzecionem BFW40/E i statywem BFB2000. Jak do tej pory widziałem tylko jeden opis przebudowy tej konstrukcji na CNC. KT150 nie jest specjalnie solidny, ma duży backslasch (fakt - główna jego część pochodzi z "łożyskowania" śrub napędowych które i przy przeróbce na CNC i tak trzeba wymienić) i jest z aluminium - powierzchnie ślizgowe również. Do frezowania w drewnie wprawdzie jest wystarczający - ale zbyt mały do większości zastosowań (zapomnij o tym co pisze producent - praktyczny zakres ruchu to 130x100mm jeśli frezujesz coś miękkiego i jakieś 100x80mm jeśli chodzi o aluminium). Do metalu też się nadaje, i do małych detali ma wystarczającą wielkość - ale ze względu na backslasch trzeba cały czas pamiętać o kierunku cięcia - nie tylko ze względu na dokładność obróbki, ale też dlatego że przy zmianie kierunku może szarpnąć stołem i połamać frez/zniszczyć materiał. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na zakup tego stolika - od razu pomyśl nad jakimś "fartuchem" osłaniającym prowadnice - oryginalnie nie są w żaden sposób osłonięte i wióry bardzo szybko się na nich zbierają (pamiętaj - powierzchnie ślizgowe są z alu...).
Żeby nie było do końca pesymistycznie, maszynka jest niewielka i cicha, całkiem nieźle sprawuje się jako wiertarka (70mm zakres ruchu w Z, FF400 ma tylko 30mm) - kiedy brak miejsca na coś większego...


vv3k70r
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 420
Rejestracja: 01 lip 2007, 17:52
Lokalizacja: trelleborg

#6

Post napisał: vv3k70r » 15 kwie 2010, 09:08

Grg12:
"z tego co wiem jest żeliwny (Grauguss)"
Ten co mialem w lapskach byl z aluminium.
Ale mam nadzieje ze sie poprawili.
Tyle ze jesli zrobili zeliwny sam blat z T szparkami to konstrukcja dalej mieciutka.


Jesli chodzi o te wielkosci maszyny, i podobne pieniadze do polecam juz jakas chinszczyzne typu sIEG X0, cala z normalnych materialoW.
Rozkrecic, poskladac zgodnie z kultura pracy, poprawic niedorobki (bo to umie byc krzywe) i wtedy dopiero realizowac przerobke na CNC.

Za maszyne, ktora bedzie robila to co ma robic bez dlubania w kierunkach i duperelach (czyli prosto z CAMa) dasz nie mniej jak 3k€, a to z powodu samych sterownikow i napedow. Sama maszyna, i to wysokiej klasy, a po prostu duza i stara nie jest droga.

Przerabianie SIEGow:
http://www.stirlingsteele.com/millplans.html

http://www.mini-lathe.com/Mini_mill/Ver ... rsions.htm

Przyzwoite, rowniez cenowo rozwiazania sa w Optimum, ale tu znowu:
rozebrac, wprowadzic porzadek, zlozyc.
Czyli jak zakup roweru "skladak" 30 lat temu.


Proxxony sa bardzo fajne, mam, polecam, ale sluza do obrobki materialow modelarskich takich jak miekkie plastiki na slizgi, zebatki, profile do samolotow z pianki czy balsy.
bumeluję

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#7

Post napisał: grg12 » 15 kwie 2010, 11:35

vv3k70r pisze:Grg12:
"z tego co wiem jest zeliwny (Grauguss)"
Ten co mialem w lapskach byl z aluminium.
Ale mam nadzieje ze sie poprawili.
Jestes pewny ze masz na mysli stol do FF500 (Stol nazywa sie KT400)? Pytam bo interesuje mnie FF500/FF400 - nie to zebym zaraz kupowal, ale biore te masznynki pod uwage (na razie kazdego miesiaca pare zlociszy laduje w specjalnej skarbonce :) ). Doswiadczenia z zestawem KT150/BFW/BFB powoduje ze wole sie trzymac z daleka od aluminiowych stolow/prowadnic. Na opti BF20 czy nawet BF16 (odpowiednik NUTOOLa) niestety nie mam mijsca (tak to jest jak schowek na sczotki robi za warsztat) a na dodetk te maszyny sa dosc glosne. Niestety niewiele jest przyzwoitej jakosci maszyn w poszukiwanym przeze mnie rozmiarze (Sherline wyglada jeszcze mniej solidnie niz Proxxon, Taig - wyglada intersujaco ale w Europie praktycznie nikt tym nie handluje, na targach sie nie pojawia - a nie chce kupowac w ciemno).
Grzesiek


Autor tematu
snajper53
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 15
Rejestracja: 30 sie 2008, 20:39
Lokalizacja: wrocław

PROXXON KT 150 stół krzyżowy

#8

Post napisał: snajper53 » 15 kwie 2010, 18:21

WITAM!!!!!!!!
Dziękuję za zainteresowanie tematem.
Od lat bawię się takim majsterkowaniem.
Obrazek
Obrazek
Materiał blacha mosiężna 2-1-0.3 mm.
Skala 1:45 ,napęd 12v ,torowisko w ogrodzie ok.40m.
Do takich rzeczy potrzebna mi frezareczka cnc.
Więc trudno wydać do zabawy znaczne kwoty.
Zestaw KT150/BFW/BFB może by się nadał.Tylko ta rura
na kolumnie budzi wątpliwosci.
Stół KT 150 ma właściwe rozmiary a wrzeciono 300w
spełni moje oczekiwania.A cena z trudem,ale do przyjęcia.
Mam skarbonkę po dzieciach.
Zmęczyły mnie nożyczki,pilniczki itp.A trasowanie skalowanych planów
to koszmar. Pora na nowoczesność.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#9

Post napisał: grg12 » 15 kwie 2010, 19:39

Hallo Snajper

Piękne modele - szczególnie jeśli wziąć pod uwagę "nożyczki, pilniczki" :)
Mnie bardziej interesują silniki sterlinga i parowe - na razie niewiele mam do pokazania, większość moich "produktów" to narzędzia. Mosiądz nie jest problemem dla zestawu KT/BFW/BFB - pod warunkiem że używa się ostrych frezów (lekko zużytymi też się da pracować - ale ma się wrażenie że frez bardziej się ślizga niż tnie, a jak się przesadzi z zagłębieniem potrafi paskudnie "haczyć" - aluminium czy stal automatowa są mniej wybredne). Mimo to uważam że KT150 jest kiepskim kandydatem do przeróbki na CNC - ze względu na backslasch i kiepską "kulturę pracy" (nie wiem jak to inaczej określić) - stolik potrafi nagle zwiększyć opory ruchu (wyregulowany i solidnie naolejony) do tego stopnia że wygląda na zablokowany - po wycofaniu chodzi normalnie, jest dość wiotki - materiał mocuję niemal wyłącznie w imadle bo przy próbie przypięcia bezpośrednio do stołu pod wpływem nacisku "łapek" odkształca się i oś Y zaczyna się zacinać. Przy pracy manualnej można takie efekty specjalne wyczuć, wycofać kawałek itd. silnik krokowe po prostu się zablokują.
Na ebayu jest sporo niewielkich, stalowych, stolików w przyzwoitej cenie - problem w tym że zakup czegoś takiego jest jak ruletka - niektóre są całkiem przyzwoite, niektóre wyglądają jakby prowadnice wykonano przy pomocy flexa.


Autor tematu
snajper53
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 15
Rejestracja: 30 sie 2008, 20:39
Lokalizacja: wrocław

PROXXON KT 150 stół krzyżowy

#10

Post napisał: snajper53 » 15 kwie 2010, 21:09

witam!!!!
Myślę że prowadnice tego typu
smaruje się smarem stałym.
Olej jest za rzadki i nie tworzy właściwej
poduszki ślizgowej.
Stopy AL mają słabe właściwosci ślizgowe.
Stąd TE PRZYBLOKOWANIA

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”