Proszę o pomoc w dobranie elektroniki.

Dobranie elektroniki do maszyny.

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

Proszę o pomoc w dobranie elektroniki.

#1

Post napisał: Laki_88 » 14 sty 2021, 10:36

Dzień dobry. Buduję maszynę dwuosiową, która ma służyć do wytrząsywania proszku z detali drukowanych na drukarkach 3D. Obie osie będą działały jako osie obrotowe. Z racji specyfikacji nie będę potrzebował dużej precyzji ruchu, a jedynie pewne trzymanie i niezawodność. Maszyna ma być w miarę możliwości urządzeniem budżetowym. Jeśli projekt się sprawdzi będziemy myśleli nad jego rozbudową i opracowaniem docelowego urządzenia. Dobrałem sobie i wkomponowałem w mój projekt silniki krokowe ze sklepu Ebmia https://www.ebmia.pl/silniki-krokowe/85 ... -87nm.html. Znalazłem również na stronie sterowniki https://www.ebmia.pl/sterowniki-silniko ... ac-dc.html ich niska cena jest jednocześnie zachęcają i budząca moje wątpliwości. Czy w moim zastosowaniu mogą się sprawdzić? Domyślam się, że pod względem dokładności to nie jest najwyższa półka, ale tak jak pisałem nie jest to dla mnie najważniejsze. Do tego chciałem zastosować tą płytę https://www.ebmia.pl/plyty-glowne/1476- ... k-mb2.html. Chce wykorzystać sterowanie wrzecionem i chłodziwem do własnych zastosowań. Zamiast wrzeciona ma być podpięty proporcjonalny regulator ciśnienia, jest on sterowany napięciem 0-10V. A włączanie chłodzenia będzie kontrolowało elektromegnatyczny zamek drzwi.

Mogę liczyć na pomoc w dobraniu zasilacza i transformatora do tego zestawu? I opinie na temat tych sterowników?




gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Proszę o pomoc w dobranie elektroniki.

#2

Post napisał: gozdd » 14 sty 2021, 10:59

Moim zdaniem podchodzisz do tego od złej strony.
Wiesz jak duże elementy będziesz "wytrząsał"? Jakie przekładnie zastosujesz? Jaki moment będzie potrzebny? I wreszcie - jakich przyspieszeń oczekujesz?
Sterowniki na pewno się sprawdzą. Ciężko o mało dokładny krokowiec czy sterownik. Jeśli silnik ma 200 kroków na obrót to tyle będzie miał.
Co do zasilacza to wszystko zostało już opisane. Ja proponuję 80-90VDC, jakieś 800VA. Jak chcesz wiedzieć dlaczego to wpisz w Google "Dobór zasilacza do CNC".


Autor tematu
Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Proszę o pomoc w dobranie elektroniki.

#3

Post napisał: Laki_88 » 14 sty 2021, 11:11

Tak. Znam odpowiedzi na te wszystkie pytania. Mam dobrane przekładnie i właściwie gotową całą mechanikę. Kołyską bedzie kręcił jeden z silników i przekładnia slimakowa cm090 i=40, natomiast stolik będzie napędzany przekładnią pasową 3:1. Maksymalna masa detalu to 100kg.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”