projekt połączenia śrubowego-wytrzymałość/PKM

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
Adam1997
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 maja 2019, 19:23

projekt połączenia śrubowego-wytrzymałość/PKM

#1

Post napisał: Adam1997 » 27 maja 2019, 19:31

Witam mam problem odnośnie projektu połączenia śrubowego(2płaskowniki obciążone siłą rozciągającą stykające się czołowo i śruby ,które je łączą za pośrednictwem 2ch blach z dołu i z góry),coś jak ten zamieszczony na zdjęciu ,otóż jest to połączenie obciążone siłą poprzeczną ze śrubami luźnymi. W książce "Części maszyn" Rutokwskiego jest taki wzór na siłe tarcia zapobiegającą przesunięciu się płaskowników i zabezpieczającą śruby przed zginaniem F<=k*i*Q*μ ,przy czym
k-wspolczynnik pewności
i-liczba powierzchni
μ-współczynnik tarcia
Q-siła osiowa wywołująca na powierzchnii styku odpowiedni nacisk
I moje pytanie brzmi następująco ,otóż skąd wziąć siłę osiową Q skoro nie ma na nią nigdzie wzoru?
I jeszcze jedno ,jak znaleźć liczbę śrub ,które są potrzebne ,żeby wytrzymały te siłę ,jest na to jakiś wzór ?
przekroje płaskowników oraz pozostałe wzory mam ,jednak na ten temat nigdzie nie potrafie znaleźć informacji :(
Pozdrawiam
Obrazek




StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: projekt połączenia śrubowego-wytrzymałość/PKM

#2

Post napisał: StudentIB » 27 maja 2019, 20:03

Rutkowski mówisz ? Tam pod podanym przez Ciebie wzorem jest też przekształcona formuła na siłę osiową gdy znasz obciążenie poprzeczne:
wzór.JPG
Wspominany tam wzór 6.24 to ten, który zacytowałeś.


Autor tematu
Adam1997
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 27 maja 2019, 19:23

Re: projekt połączenia śrubowego-wytrzymałość/PKM

#3

Post napisał: Adam1997 » 27 maja 2019, 20:14

Faktycznie ,nie wiem czemu tego nie zauważyłem. Tylko nie wiem teraz co podstawić za n tzn. nie znalazłem nigdzie wzoru na ilość śrub w połączeniu :/


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: projekt połączenia śrubowego-wytrzymałość/PKM

#4

Post napisał: StudentIB » 27 maja 2019, 20:27

W książce "Połączenia gwintowe" Szewczyka jest cały rozdział na ten temat (7.6. Obliczenia połączeń wielośrubowych). Skrócony opis znajdziesz też w podręczniku "Podstawy konstrukcji maszyn" Osińskiego.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

Re: projekt połączenia śrubowego-wytrzymałość/PKM

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 28 maja 2019, 15:22

Tutaj nie trzeba zadnych wzorow. Trzeba podstawe fizyki znac I rozumiec zjawisko.

Jak mocno trzeba docisnac do siebie dwie blaszki zeby nie mozna bylo jednej z nich wysunac jakas tam sila ?

Sila ktora chce wysunac blaszke musi byc kompensowana sila tarcia, ktora jest zawsze w przeciwna strone. Sila tarcia zalezy od powierzchni ( wspl tarcia dla danego materialu ) I od obciazenia. Obciazenie to sila dociskajaca. Sila dociskajaca to sila rozciagajaca w srubie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”