Projekt instalacji hydraulicznej

Dyskusje o układach pneumatycznych, podciśnieniowych i hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach

Autor tematu
mus133
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2022, 16:54

Projekt instalacji hydraulicznej

#1

Post napisał: mus133 » 18 sty 2022, 16:58

Witam,
potrzebuje zaprojektować jak najprostszy układ hydrauliczny oraz dobrać urządzenia tak aby, prędkość przesuwu tłoka i siła podnoszenia(przesuwu) wynosiły odpowiednio:
V=4 cm/s, F=25kN.

Znalazłem taki schemat:
Obrazek

Proszę o pomoc, jestem totalnym laikiem w tym temacie,
Pozdrawiam.




walcu23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 243
Rejestracja: 07 mar 2020, 20:54

Re: Projekt instalacji hydraulicznej

#2

Post napisał: walcu23 » 18 sty 2022, 21:46

Było słuchać na wykładzie a nie tiktoki oglądać :D
Poszukaj sobie w necie jest masa takich rzeczy. Pompka zębata, regulowany zawór przelewowy, dławik regulowany i zrobisz co chcesz


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Projekt instalacji hydraulicznej

#3

Post napisał: Adi123 » 19 sty 2022, 06:43

Taki schemat to pewnie ocenią co najwyżej na 3, zrób schemat, tak jak Walcu23 sugeruje, z regulowanym zaworem przelewowym, i regulowanymi dławikami, oraz ze zwykłą pompą. Dodaj filtr oleju, manometr do kontroli ciśnienia i będzie ok. Jak z zadania wynika, że układ ma coś podnosić, to by się przydało zabezpieczenie przed opadnięciem siłownika na wypadek np. pęknięcia węża hydraulicznego.

To że układ jest prosty nie oznacza, że może w nim zabraknąć podstawowych elementów jak filtr oleju.


Autor tematu
mus133
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2022, 16:54

Re: Projekt instalacji hydraulicznej

#4

Post napisał: mus133 » 19 sty 2022, 10:03

Dobrze, dziękuje za rady. W necie jest "masa" dziwnych schematów, które nie za wiele mi mówią. Jak mam zacząć? Od średnic tłoku i tłoczyska? Pompy? Chętnie bym dobrał zawór i dławik. Tylko nie mam pojęcia w których miejscach je zastosować.


walcu23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 243
Rejestracja: 07 mar 2020, 20:54

Re: Projekt instalacji hydraulicznej

#5

Post napisał: walcu23 » 19 sty 2022, 10:31

Podziwiam poziom ignorancji.. :mrgreen: Z jakiegoś powodu pytasz o instalację hydrauliczną, zakładam więc że potrzeba ci tego na zajęcia do szkoły/na studia w kierunku, który wymaga żebyś się w tym orientował. Skoro tak to nie rozumiem dlaczego nie posiadasz podstawowej wiedzy z tego zakresu i walisz z pytaniami na poziomie technikum (siła wyporu etc.) na forum. Tym gorzej jeśli to studia, tam na prawdę wystarczy posłuchać na wykładzie żeby potem nie mieć takich rozterek. Przynajmniej "kilka" lat temu, kiedy jeszcze ja zdobywałem wyższe tak było. Poczytaj o podstawowych zagadnieniach hydrostatyki, a nie proś o gotowca bo marny z ciebie inżynier wyjdzie


Autor tematu
mus133
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2022, 16:54

Re: Projekt instalacji hydraulicznej

#6

Post napisał: mus133 » 19 sty 2022, 10:42

Jest to totalnie nie związane z moimi studiami, ale niestety ktoś wymaga takiego projektu na przedmiocie z tym nie związanym ;).
Może za Pana czasów tak było. W dobie nauczania zdalnego i tak muszę wszystko studiować sam. Nie szukam gotowca, liczyłem po prostu na ukierunkowanie od czego mam zacząć. Rada dodaj to i tamto trochę mało mi pomaga. :P
Po jakich parametrach dobierać pompę. Nie rozumiem czy średnicę tłoku i tłoczyska, dobieram z "kosmosu"?
Znam podstawowe zagadnienia odnośnie przepływu.


walcu23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 243
Rejestracja: 07 mar 2020, 20:54

Re: Projekt instalacji hydraulicznej

#7

Post napisał: walcu23 » 19 sty 2022, 12:28

Ech, naprawdę szukałeś w internecie i nic nie ma?
dobor-silownika-pompy-i-silnika-do-podn ... 96796.html
https://www.ponar-wadowice.pl/czesc-3-obliczenia

To tak tytułem wstępu, bo w internecie jest wszystko. Od symboli elementów układu hydraulicznego po dobór wszystkich podzespołów. Trzeba tylko usiąść na kilka godzin, poczytać i odrobic lekcje..


Autor tematu
mus133
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2022, 16:54

Re: Projekt instalacji hydraulicznej

#8

Post napisał: mus133 » 19 sty 2022, 13:05

Nie rozumiem Pana linków. Przeglądałem je już wcześniej.
Nie znalazłem w nich nic odnośnie dobrania siłownika po sile i prędkości które mam, bo rozumiem, że od tego zaczynam. Siłę wyliczają w trakcie. A ja mam od tego wyjść. Dziękuje znów za wypominanie mojej niewiedzy.
Czy może mi Pan pomóc?


walcu23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 243
Rejestracja: 07 mar 2020, 20:54

Re: Projekt instalacji hydraulicznej

#9

Post napisał: walcu23 » 19 sty 2022, 13:11

Wobec tego stwierdzam że szkoda czasu na tłumaczenie komuś kto nie potrafi odwrócić działań matematycznych na poziomie gimnazjum.


Autor tematu
mus133
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2022, 16:54

Re: Projekt instalacji hydraulicznej

#10

Post napisał: mus133 » 19 sty 2022, 13:21

Które według Pana z działań, mam odwrócić? Skoro jestem niżej niż poziom gimnazjum. Nie rozumiem tego i liczyłem na pomoc. Jak na razie dostaję ochrzan, bo chciałem się czegoś nauczyć na przykładzie. Wzór na średnicę tłoku d=√(F/(0,25*Π*p)), ciśnienie p mam dobrać skąd?
Czy pokaże mi to Pan?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa”