Problemy z PA-6

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
korinsj
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 08 wrz 2004, 18:20
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Problemy z PA-6

#1

Post napisał: korinsj » 03 wrz 2007, 10:40

Witam,

Chciałem w swojej nowej frezarce osie Z i X zrobić z aluminium. Oś Y, najdłuższa z ruchomym stołem, będzie chyba z profili stalowych.
Ale znajomy powiedział mi że z aluminium PA-6 mogę mieć spore problemy. Ono już "na wstępie" posiada wewnętrzne naprężenia, do tego dojdzie obróbka. Ostatecznie mogę liczyć na to, że maszyna będzie się zacinać, gdyż, np. zależnie od pogody, PA-6 będzie się we wszystkie strony wyginać.
Powinienem je wstępnie obrobić, wyżarzyć, po czym dofrezować precyzyjnie do wymiarów.

Czy ktoś z forumowiczów spotkał się z takim problemem stosując PA-6?

Pozdrawiam,
SM



Tagi:


jerz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 100
Rejestracja: 25 cze 2007, 23:43
Lokalizacja: warszawa

#2

Post napisał: jerz » 03 wrz 2007, 16:30

Witaj
Większe elementy z duralu PA6 czy PA11 należy zawsze obrobić zgrubnie, wygrzać w 350 stopniach C przez 10 godzin i obrobic na gotowo.
Bez obróbki cieplnej można frezować jedynie fortal, ale jest pięć razy droższy od duralu.

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#3

Post napisał: DZIKUS » 03 wrz 2007, 17:59

jakies 10 lat siedze w aluminium, w tym w PA6 i nigdy mi nic nie rzucilo przy obrobce. stopy aluminium same pozbywaja sie naprezen wskutek zachodzenia procesu starzenia naturalnego. poza tym przewanzie to co sie kupuje w sklepach jest juz po odpowiedniej obrobce cieplnej. najwiekszy detal z aluminium jaki robilem, to plyta o dlugosci 500-800mm, szrokosci 200-300mm i gribosci ok 40mm. bylo w neij wyfrezxowane kilak keiszeni i wywieercone kilkaset otworow. claosc byla wykona w setkach i wyszla prosto bez zadnych domowych obrobek cieplnych.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


jerz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 100
Rejestracja: 25 cze 2007, 23:43
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: jerz » 04 wrz 2007, 00:14

DZIKUS
No to ci się udało. Opisana procedura jest stosowana w pewnym zakładzie. Od podwykonawców wymagają tego samego, bo elementy wykonane bez obróbki cieplnej nie przechodzą kontroli na sprawdzianach wymienności. A co jest odrzucone to nie zapłacone.

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#5

Post napisał: DZIKUS » 04 wrz 2007, 00:31

nic mi sie nie "udalo". duze detale, w ktorych trzeba wykopac duzo miesa trzeba obrabiac przy intensywnym chlodzeniu i w wielu przejsciach (nawet jesli maszyna i narzedzia sa w stanie pociagnac o wiele wieksze naddatki) bo to wlasnie ma zasadniczy wplyw an to czy detal sie pokrzywi czy nie.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#6

Post napisał: olo_3 » 04 wrz 2007, 00:32

DZIKUS pisze:poza tym przewanzie to co sie kupuje w sklepach jest juz po odpowiedniej obrobce cieplnej
raczej chemicznej (anodowanie- elektroliza),
a tak nawiasem gdzie Ty kupujesz materiał w stanie surowym po obróbce cieplnej (alu) ?
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


kubuuss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 167
Rejestracja: 14 cze 2007, 08:06
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: kubuuss » 04 wrz 2007, 06:47

jerz pisze:Witaj
Większe elementy z duralu PA6 czy PA11 należy zawsze obrobić zgrubnie, wygrzać w 350 stopniach C przez 10 godzin i obrobic na gotowo.

W mojej firmie precyzyjny przemysł lotniczy, stopy aluminium obrabia się po obróbce zgróbnej i wygrzaniu w temp. 160-170 przez 8 godz. aby zapewnić stabilność wymiarów.
Aluminum w handlu jest w różnych postaciach i stanach obróbki cieplnej jak i bez tej obróbki. W handlu detalicznym stopy aluminium przeważnie są w podstawowej postaci bez obróbki cieplnej o najniższych parametrach mechanicznych.

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#8

Post napisał: DZIKUS » 04 wrz 2007, 10:19

zwykle kupuje plaskowniki z PA6 robione w Kętach, ktore sa obrabiane cieplnie (przesycanie a pozniej starzenie naturalnie)

rury ktore wyklorzystuje do budowy ram rowerowych sa sprowadzane z zachodu i rowniez sa obrobione cieplnie. jest to jednak oczywiscie inny stop niz PA6.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


Autor tematu
korinsj
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 08 wrz 2004, 18:20
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

moje pa6

#9

Post napisał: korinsj » 04 wrz 2007, 10:49

Ja kupiłem alu w Agromie we Wrocławiu. Płyta PA6 2017A grubości 20mm walcowana na zimno. Największy kawałek to będzie podstawa osi X - płyta 200mm x 500mm pod dwie szyny dla wózków.

Chyba zrobię tak że dam do zrobienia elementy bez odprężania, a jak będę miał już swoją maszynkę to na niej zrobię kolejną. Wtedy będę miał już na czym sam sobie ją obrabiać, więc będę mógł się bawić w wygrzewanie.

SM


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1539
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#10

Post napisał: upadły_mnich » 04 wrz 2007, 15:53

zaraz temat zejdzie na mikrony :wink: co zresztą wiele osób zarzuca temu forum
korinsj pisze: np. zależnie od pogody, PA-6 będzie się we wszystkie strony wyginać.
durale czy aluminium z tego co wiem to maja większy współczynnik rozszerzalności cieplej od stali i to tyle na temat ale nie przesadzajmy.
Naprężenia wewnetrzne dotyczą również stali i innych materiałów.
kubuuss pisze:W mojej firmie precyzyjny przemysł lotniczy
W tej branży jest jednak inne podejście do stabilności wymiarowej itp. rzeczy.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”