Problem ze sterowaniem pracą lasera 20W

Problem z działaniem lasera z poziomu programu Mach3

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
heideN_
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 13 kwie 2020, 11:29

Problem ze sterowaniem pracą lasera 20W

#1

Post napisał: heideN_ » 12 lip 2020, 22:07

Witam,
Mam problem z działaniem lasera w moim ploterze. Laser to chiński BX20, wchodzą do niego 3 przewody: 12V, GND i PWM. PWM mam podpięty bezpośrednio do płyty głównej do gniazda 0-10V, płytka to STB5100 USB. Po podłączeniu napięcia włącza się wiatrak i po wciśnięciu włącznika na obudowie lasera uruchamia się dioda. Problem polega na tym, że nie mogę sterować pracą lasera, nie reaguje na włączenie w Machu czy zmianę obrotów, mogę jedynie włączać i wyłączać za pomocą tego włącznika na laserze. Nie wiem w czym jest problem, sprawdziłem kilka razy ustawienia wg instrukcji, połączenie przewodów i w teorii było ok.
Czy ktoś mógłby mi pomóc i doradzić jak to ogarnąć? Poniżej kilka screenów z programu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Tagi:


hedeN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:57

Re: Problem ze sterowaniem pracą lasera 20W

#2

Post napisał: hedeN » 24 lip 2020, 13:19

Witam,
Sprawdziłem u kumpla multimetrem i oscyloskopem piny 10V, AVI i FWD i na żadnym z nich nie ma napięcia po załączeniu wrzeciona w mach3. Zainstalowałem go na innym kompie z XP i dalej zgodnie z instrukcją skonfigurowałem program i nadal nic. Reszta wejść i wyjść jest ok i działa dobrze.
Nie wiem jak sprawdzić czy to jest problem macha czy płyty głównej. Nie wiem też na jakiej zasadzie przypisywane są piny w machu bo wszędzie wpisuje zera i jakoś output1 pokrywa się z o1 na płycie. Zakładam że odpowiedzialny jest za to plik dll który wygrywał podczas instalacji.
Druga sprawa to to, że chciałem sprawdzić działanie lasera, wygenerowalismy sygnał pwm 3V i ustawilismy 50% multimetr ładnie pokazał 1.5 V i połączyliśmy laser i też niestety nie zadziałał.
Czy to przez te 3V? Czy jest jakieś minimum?
Pomoże ktoś?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Problem ze sterowaniem pracą lasera 20W

#3

Post napisał: tuxcnc » 24 lip 2020, 19:08

Dowiedz się co oznacza skrót PWM zanim spalisz ten laser.

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

Re: Problem ze sterowaniem pracą lasera 20W

#4

Post napisał: bratanek65 » 25 lip 2020, 12:52

tuxcnc pisze:
24 lip 2020, 19:08
Dowiedz się co oznacza skrót PWM zanim spalisz ten laser.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Let's Go Brandon"


hedeN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:57

Re: Problem ze sterowaniem pracą lasera 20W

#5

Post napisał: hedeN » 26 sie 2020, 07:59

Witam,
W międzyczasie kupiłem płytę na lpt 74hc244, po podłączeniu wszystkiego i konfiguracji wszystko działało poprawnie, po zadaniu 50% obrotów na pinie 1 miałem 5V itd. Niestety komputer ma już swoje lata i co jakiś czas zawiesza się, nie ma opcji żeby coś dłuższego na nim puścić. Dlatego ponownie kupiłem płytę na usb, wygrałem plik .dll i .xml do folderu Macha i znowu tą samą sytuacja.
Wszystkie silniki działają dobrze wyjścia i wejścia działają, tylko wyjscie 0-10V nie wykazuje żadnej aktywności.
Co robię źle?
Na płycie lpt przypisywane piny do wrzeciona i to było jasne, na usb rozumiem że ten plik RNRMotion.dll odpowiedzialny jest za odpowiednie przypisanie pinow.
Korzystałem też z instrukcji na stronie buildyourcnc bo gość ma tą samą płytę i przypisałem tak jak on piny do wrzeciona i nadal nic.
Czy ktoś ma płytę na usb i steruje wrzecionem/laserem za pomocą pwm i mógłby się wypowiedzieć?
Pozdrawiam


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Problem ze sterowaniem pracą lasera 20W

#6

Post napisał: GumiRobot » 26 sie 2020, 08:39

Nie odrobiłeś lekcji. Sprawdź co oznacza PWM i zastosuj tę wiedze ze zrozumieniem.


hedeN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 17 kwie 2019, 10:57

Re: Problem ze sterowaniem pracą lasera 20W

#7

Post napisał: hedeN » 26 sie 2020, 11:40

Dziękuję za odpowiedź, niestety nie wniosła ona nic więcej poza tym że kolejny raz poczytałem sobie o pwm-ie w poszukiwaniu czegoś odkrywczego. Jestem laikiem w dziedzinie elektroniki dlatego to co czytam o PWM rozumiem w ten sposób że modulujac wypełnieniem sygnału uzyskujemy jakies średnie napięcie w zależności od czasu w którym ten sygnał osiąga stan wysoki. Dlatego uzyskiwane 3V zadając 30% obrotów wrzeciona na lpt. Nie wiem jak tą wiedzę wykorzystać to tych płyt na usb skoro konfiguruje zgodnie z instrukcjami i innymi filmami kombinuje na milion sposobów i na wyjściu mam ciągle 0V, może popełniłam jakiś fundamentalnym błąd ale nie jestem tego świadomy bo jak napisałem jestem raczej zielony w tej dziedzinie. Próbuje rozwiązać temat od 2 miesięcy i nic, nie potrafię tego ogarnąć i czuje frustracje bo pieprzę się z taką bzdurą mając maszynę gotową.
Czy ktoś mógłby mi udzielić konkretnego wsparcia w tym temacie?
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”