Problem z wykonywaniem programu nc

Podczas wykonywania kodu programu pomijane są komendy.

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
icq88
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 07 lut 2022, 11:59

Problem z wykonywaniem programu nc

#1

Post napisał: icq88 » 07 lut 2022, 12:14

Dzień dobry, jest to mój pierwszy post na forum i ogolnie w tematyce cnc jestem raczej niedoświadczony. Zbudowałem konstrukcję cnc wyposażając ją w Arduino Uno(GRBL), CNC-Shield, drivery TB6600. Wszystko fajnie chodzi jak się steruje ręcznie. Trzymane są parametry przesuwu tzn wydając komende aby oś przesunęła się o 100 to faktycznie na stole przesówa się o 100mm. Problem pojawia się przy wykonywaniu porgramu nc. Program jakby wysyła komendy szybciej niż samo cnc jest w stanie je wykonać, co ostatnim razem skończyło się wwierceniem w stół, gdyż wrzeciono zamiast cofnąć się na bezpieczną wysokość, pominęło komendę i wwierciło się głębiej. Pytanie moje brzmi gdzie szukać przyczyny takiego działania? Jest to błąd konfiguracji programu Estlcam, błąd przy wgranym grbl`u czy może nieprawidłowo ustawiony TB6600?
Załączniki
IMG20220130132043.jpg



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Problem z wykonywaniem programu nc

#2

Post napisał: TOP67 » 07 lut 2022, 12:59

GRBL w odróżnieniu od Mach3 i LinuxCNC sam dokonuje obliczeń. Komputer wysyła mu tylko kolejne linijki kodu i w buforze może ich być kilka.
Ale nie powinno być problemu z ich wykonaniem. Jeśli tak jest, to może są problemy z komunikacją?
GRBL po każdej linijce wysyła chyba potwierdzenie.

Spróbuj innego sendera.

Dodane 1 minuta 34 sekundy:
icq88 pisze:
07 lut 2022, 12:14
ostatnim razem skończyło się wwierceniem w stół, gdyż wrzeciono zamiast cofnąć się na bezpieczną wysokość, pominęło komendę i wwierciło się głębiej.
A może problem jest w obciążeniu osi? Pod górkę ma dużo trudniej, zwłaszcza z wiertłem w materiale.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”