Problem z pękającymi frezami w sklejce

Problem z pękającymi frezami w sklejce

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
stud
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 01 gru 2017, 23:13

Problem z pękającymi frezami w sklejce

#1

Post napisał: stud » 01 gru 2017, 23:47

Witam

Mam problem ze obróbką sklejki brzozowej 12mm. Praktycznie jeden po drugim połamały mi się 3 frezy podczas frezowania.
Na każdym z frezów miałem takie same parametry frezowania. Problemy zaczęły się od kiedy poprawnie wsadziłem tulejkę zaciskowa w kressie. Zamiast wcisnąć ją w nakrętkę, to włożyłem ją w wał wrzeciona po czym musiałem wyciągać ją za pomocą imadła. Obecnie frezy były mocowane już w poprawnie osadzonej tulei.

Pierwszy frez jaki dzisiaj poległ był świeżo wyciągnięty z pudełka. Przejechał w materiale może z 10cm po czym pękł.
W tulejce 3.175mm frezy łamią się mniej więcej 2mm wewnątrz tulejki natomiast w tulejce zaciskowej 8mm frez złamał się na wysokości przejścia z części roboczej na część uchwytu frezu.
Posiadam regulowany transformator dzięki czemu mogę zmniejszyć obroty na kressie ale będzie to tylko na "oko" ponieważ nie mam jak zmierzyć obrotów po zmniejszeniu napięcia.

Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam.

Moje cnc.
silniki nema23 - 0.9 Nm
wrzeciono kress 530FM - stałe 29000 obr/min
Sterownik arudino uno GRBL
Sterownik krokowców - TB6600 (aliexpress)
G-code generuje dzieki stronie makercam.com

Parametry frezowania.
posuw 0.6 m/min
obroty 29000 obr/min
wgłębienie 2mm

1# frez
Frez węglikowy 3,175mm trzpień 3,175mm diamentowy, zębaty.
https://goo.gl/wVDkMv (allegro skrócony link przez google)

2# frez
Frez z węglika 2p 3mm x 12mm do DREWNA SKLEJKI PVC
https://goo.gl/xn6gbZ (allegro skrócony link przez google)

3# frez
Frez CON-RB-201 rozm. 8 x 2 x 6 x 19 mm CONDOR
https://goo.gl/ZztzKT (leroy merlin skrócony link przez google)



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Problem z pękającymi frezami w sklejce

#2

Post napisał: kubus838 » 02 gru 2017, 00:10

Witam
Chyba frezem 3mm raczej nie powinno się frezować z prędkością 600 milimetrów na minutę i do tego zagłębienie co 2mm. Zmniejsz posuw i do tego zagłębienie. Drewno jest materiałem włóknistym a tym bardziej sklejka gdzie płaty drewna przełożone są jakimś klejem żywicznym. A frez 3mm też nie należy do "strasznie mocnych".

robert

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Problem z pękającymi frezami w sklejce

#3

Post napisał: Zienek » 02 gru 2017, 00:42

To powyżej to raz.
Dwa - węgliki idą dobrze w sztywnych maszynach. Na wiotkich będą padać jak muchy.
Tym bardziej do drewnopochodnych można poszukać dobrych HSS'ów.

Trzy. Jeśli masz czujnik zegarowy, to zobacz, czy poprzez złe zakładanie tulejek do wrzeciona nie uszkodziłeś czegoś i teraz frezy nie obracają się w osi = mają 'bicie'. Z przyłożonym czujnikiem zegarowym (diatest) ręką kręcisz oprawką i na walcowej części wrzeciona diatestem sprawdzasz odchyłki. Jeśli są powyżej 4-6 setnych to już fajnie nie jest. Powyżej 0.1mm to już ciężko.


Autor tematu
stud
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 01 gru 2017, 23:13

Re: Problem z pękającymi frezami w sklejce

#4

Post napisał: stud » 03 gru 2017, 22:12

Niestety nie posiadam czujnika zegarowego. Dzisiaj jeszcze raz puściłem maszynę na posuwie 300mm/min z zagłębieniem 1,5mm co przejazd.
Przed ułamaniem frezu było słychać metaliczny podźwięk który jest zauważalny na filmiku.
Obawiam się że to wina bicia na kressie :/



Żeby było śmieszniej to znalazłem starszy filmik gdzie frezuje 8mm z zagłębieniem 2.2mm bez zająknięcia na prędkości 500-600mm/min. Nie pamiętam dokładnie bo dosyć sporo przyspieszyłem film.



cromachine
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 23 lip 2017, 18:45
Lokalizacja: Olkusz

Re: Problem z pękającymi frezami w sklejce

#5

Post napisał: cromachine » 03 gru 2017, 22:36

Być może uszkodziłeś albo tulejkę albo powierzchnię do której tulejka przylega frez się kołysze i po czasie luzuje, miałem podobną sytuację z er 32 więc być może u ciebie jest podobnie, chociaż ja frezowałem stal ale zachowanie było podobne.


Pozdrawiam Zalewski
Zalewski


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Problem z pękającymi frezami w sklejce

#6

Post napisał: kubus838 » 03 gru 2017, 23:23

stud pisze:
03 gru 2017, 22:12
Niestety nie posiadam czujnika zegarowego. Dzisiaj jeszcze raz puściłem maszynę na posuwie 300mm/min z zagłębieniem 1,5mm co przejazd.
Przed ułamaniem frezu było słychać metaliczny podźwięk który jest zauważalny na filmiku.
Obawiam się że to wina bicia na kressie :/



Żeby było śmieszniej to znalazłem starszy filmik gdzie frezuje 8mm z zagłębieniem 2.2mm bez zająknięcia na prędkości 500-600mm/min. Nie pamiętam dokładnie bo dosyć sporo przyspieszyłem film.

To niestety musisz zakupić sobie czujnik z podstawą. Coś mam wrażenie jak kolega wyżej napisał, że frez źle siedzi w gnieździe.

A to, że frez 8mm wchodzi w drewno bardzo dobrze to nic dziwnego. A czy "czujesz" różnice między frezem 3mm a 8mm?


robert


Autor tematu
stud
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 01 gru 2017, 23:13

Re: Problem z pękającymi frezami w sklejce

#7

Post napisał: stud » 03 gru 2017, 23:54

cromachine pisze:
03 gru 2017, 22:36
Być może uszkodziłeś albo tulejkę albo powierzchnię do której tulejka przylega frez się kołysze i po czasie luzuje, miałem podobną sytuację z er 32 więc być może u ciebie jest podobnie, chociaż ja frezowałem stal ale zachowanie było podobne.


Pozdrawiam Zalewski
Jutro odbieram nową tulejkę więc postaram się jak najszybciej napisać jak wygląda sytuacja.
kubus838 pisze:
03 gru 2017, 23:23

To niestety musisz zakupić sobie czujnik z podstawą. Coś mam wrażenie jak kolega wyżej napisał, że frez źle siedzi w gnieździe.

A to, że frez 8mm wchodzi w drewno bardzo dobrze to nic dziwnego. A czy "czujesz" różnice między frezem 3mm a 8mm?


robert
Przy 8mm frez wgryza się w jak w styropian, nie czuć "przeskoków" na osi X (przesuwanie wrzeciona prawo/lewo) które czasami można zauważyć przy 3mm, ale to raczej wynika przez konwersje z svg na gcode i większej ilości wcięć jakie może frez wyłapać. Jeżeli chodzi o dźwięk to przy 3mm nie da się wysiedzieć bez wygłuszających słuchawek. Frez piszczy a szczególnie przy zakrętach.
Co do czujnika postaram się wybłagać prowadzącego wykłady i może udostępni mi pracownie pomiarową na chwilę.

Może za późno to mówię ale jestem totalnym źółtodziobem jeśli chodzi o wszelakie sprawy cnc, dlatego też mogą mi umykać mniej lub bardziej oczywiste rzeczy.

Dziękuje Panowie za pomoc :)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Problem z pękającymi frezami w sklejce

#8

Post napisał: kubus838 » 04 gru 2017, 03:05

Kolego stud mnie chodzi o luzy na wrzecionie. Dlatego potrzebny jest czujnik z uchwytem aby sprawdzic samo wrzeciono. I tak po kolei wrzeciono, uchwyt wrzeciona a potem wszystkie osie. A ten dźwięk może generować każdy podzespół Twojej obrabiarki.

robert


Autor tematu
stud
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 01 gru 2017, 23:13

Re: Problem z pękającymi frezami w sklejce

#9

Post napisał: stud » 04 gru 2017, 16:39

Na oko widać że po lekkim użyciu siły luzy są i to na spokojnie co najmniej 0.5-1mm na każdej z osi. Jeżeli chwycę silnik osi Z to wrzeciono pochyli się w przeciwnym kierunku, ale takie luzy zawsze były i dało się z nimi wycinać.
Właśnie strzelił nowiutki frez w nowiutkiej tulejce, nie mam już pieniędzy a święta za pasem. Chociaż wiem że to nie wina tulejki.


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

Re: Problem z pękającymi frezami w sklejce

#10

Post napisał: RobWan » 04 gru 2017, 16:55

Widocznie luzy się powiększyły. Zmniejsz dynamikę, skoro kiedyś szło robić.

Robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”