Problem z głowicą narzędziową do tokarki

jak naprawić, ustawić

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
qerc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 275
Rejestracja: 04 lis 2008, 21:31
Lokalizacja: wrocław

Problem z głowicą narzędziową do tokarki

#1

Post napisał: qerc » 29 mar 2019, 21:34

Witam

Mam problem jak w tytule. Podczas pracy maszyny musiałem przerwać i zrobiłem to w momencie jak było zmieniane gniazdo w głowicy,
normalnie wywala alarm że brak sygnału z głowicy itp. ale tym razem nie było alarmu, potem wystartowałem maszynę ponownie przekonany że zdążyła zmienić narzędzie. Niestety nie zdążyła zaryglować a enkoder odczytał prawidłową pozycję. Nastąpiło wyrwanie obrabianego detalu i przestawienie głowicy, teraz nóż jest jakieś 10 mm pod osią. Wrzucam zdjęcia jakie porobiłem przy demontażu. Wszystko wygląda ok nawet kołki są nienaruszone, a nóż jak nie jest na osi tak nie jest. Jeśli ktoś ma doświadczenie w podobnych głowicach chętnie zapłacę za naprawę.
Obrazek
Obrazek ,
Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek




Autor tematu
qerc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 275
Rejestracja: 04 lis 2008, 21:31
Lokalizacja: wrocław

Re: Problem z głowicą narzędziową do tokarki

#2

Post napisał: qerc » 30 mar 2019, 19:05

Czy naprawdę nikt nie zna jakiejś kumatej firmy czy osoby co takie rzeczy robi?
Pisałem do serwisu gdzie kupiłem maszynę ale oni nawet jak była na gwarancji też mieli taką metodę
"przeczekać aż mu się znudzi" więc na jakąkolwiek odpowiedź trzeba czekać i monitować po kilku dniach
a wtedy oni zadają kolejne pytanie "ale o co chodzi?"
Więc jak sami widzicie wolę znaleźć kogoś kto to zrobi, wie jak i wie ile za to chce.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Problem z głowicą narzędziową do tokarki

#3

Post napisał: jasiu... » 30 mar 2019, 19:42

Nie wiem, czy to ta, ale u chińczyków czasem opłaci się kupić nowe i zamocować, niż dorabiać części. To nie jest czasem ta: https://www.yoycart.com/Product/40818611350/ - u ciebie na tabliczce pisze, że BWD-63-05, ta jest do 03, to możesz po angielsku spytać, tam masz takie contact now. Acha, musisz się zarejestrować, ale to zajmuje moment.

W takich wypadkach najczęściej jest przesunięcie niewielkie na kołkach ustalających, kołki się przy kolizji wyginają. przyjrzyj im się, te kołki należy w pierwszej kolejności wymienić i skręcić wszystko od nowa. Czasem pomaga.


Autor tematu
qerc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 275
Rejestracja: 04 lis 2008, 21:31
Lokalizacja: wrocław

Re: Problem z głowicą narzędziową do tokarki

#4

Post napisał: qerc » 30 mar 2019, 22:01

Dzięki za odzew. Kołki oglądałem i nie ma śladów jak pisałem dostała strzał gdy była niezaryglowana, cała siła poszła na ośkę i tam wygląda jakby się przestawiła. Talerz który jest na czole i przykręca zabierak jest tak przestawiony że tylna część ryglująca która przesuwa się na wieloklinie nie zrywa się z nim. Mam wątpliwości czy ta ośka to jednolita całość czy ten talerz jest jakoś osadzony i się przesunął.
Nawet jak wyjąłem z niego kołki i przyłapałem śrubami to przesunięcie jest tak duże że otwory nie pokrywają się.
Jak można sprawdzić czy to jedna całość?
Obrazek


mtryb14
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 94
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Itoja

Re: Problem z głowicą narzędziową do tokarki

#5

Post napisał: mtryb14 » 30 mar 2019, 22:24

A jak wyglada mocowanie enkodera pozycji imaka? Może jest na zacisku i tam sie obrocilo? Jak mozesz to dorzuc zdjecie sprzegania z enkoderem i tabliczkę z enkoderem


Autor tematu
qerc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 275
Rejestracja: 04 lis 2008, 21:31
Lokalizacja: wrocław

Re: Problem z głowicą narzędziową do tokarki

#6

Post napisał: qerc » 30 mar 2019, 22:29

nie mam teraz dostępu zrobię jutro zdjęcie. Enkoder jest na tyle osi w tam gdzie gwint.
Zasada jest taka że kręci silnik aż dostanie sygnał z enkodera że jest właściwe narzędzie wtedy załącza obroty w drugą stronę i głowica jest blokowana na zatrzasku żeby się nie cofała a zaciąga się blokada. Problem w tym że maszyna poszła pomimo nie zablokowanej głowicy.


mtryb14
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 94
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Itoja

Re: Problem z głowicą narzędziową do tokarki

#7

Post napisał: mtryb14 » 30 mar 2019, 22:33

Ok. Rozumiem jak działa Enkoder i cały Imak, natomiast zmierzam do tego że szukal bym problemu w położeniu osi enkodera.
Jak ja ustawialem u siebie enkoder imaka, to zakleszczylem imak na narzedziu pierwszym i patrzac w parametrach sterowania I/O (enkoder binarny) obracalem nim do momentu uruchomienia sygnalu na wejsciach o numerze pierwszego narzędzia tutaj bylo 0000. Więc jeżeli Enkoder jest przesunięty o jakies kilka stopni to właśnie taki błąd powstanie


Autor tematu
qerc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 275
Rejestracja: 04 lis 2008, 21:31
Lokalizacja: wrocław

Re: Problem z głowicą narzędziową do tokarki

#8

Post napisał: qerc » 31 mar 2019, 11:02

Niestety nie będzie tak u mnie głowica jest 6 narzędziowa i jest 6 miejsc zakleszczenia jej także gdy enkoder będzie przesunięty to wywali alarm o braku właściwego sygnału z głowicy.
Obrazek, Obrazek
Są 4 elementy
1 osadzona na wałku na wieloklinie
2 przesuwnie wzdłuż wałka oraz wymusza obrót jego
3 kołnierz osadzony kołkami do obudowy i nieruchomy
4 podobny kołnierz z osadzony kołkami na wałku przechodzący przez cały element nr 3 i mający takie samo podebranie
Element 1 wchodząc (ryglując) w w podebrania 3 i 4 unieruchamia głowicę na wybranym narzędziu.
A teraz ciekawostka element 1 i jego wybranie nie pokrywa się z elementem 4 i jego podebraniem.
Usunięcie kołków i złożenie oraz skręcenie 4 z ośką gdy były 3 i 4 zablokowane ze sobą pokazało że otwory od kołków są przesunięte względem siebie. Na ośce nie ma widocznych śladów skręcenia pozostaje pytanie czy ten kołnierz na ośce nie jest jednolitą częścią z całą osią
i jak to sprawdzić oraz gdzie jeszcze szukać powodu utraty geometrii.

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Re: Problem z głowicą narzędziową do tokarki

#9

Post napisał: Alvar4 » 31 mar 2019, 13:24

Weź ten wałek na prasę, podeprzyj na kołnierzu i spróbuj nacisnąć na ta mała wystającą cylindryczną cześć. Można przy naciskaniu podgrzać ten pierścień palnikiem dookoła. Jeśli to jest jednolite nie nic się z tym nie wydarzy ale jak oszczędny chińczyk zrobił to z dwóch elementów no to na bank puści. Na pewno przydało by się to dobrze umyć i na początek przyjrzeć się czy widać że to są dwa oddzielne elementy. Zwrócić uwagę na małą fazę czy podejrzany brak promienia w narożu przy samym kołnierzu. Można tez spróbować wkręcić ten wał w imadło ściskając na wycięciach wieloklinu z zastosowaniem podkładek z blach aluminiowych. Podkładki po to aby nie zdeformować krawędzi wieloklinu. Sam wał może być miękki. Nie wiadomo czy w fabryce zrobili mu hartowanie czy tylko pokolorowali na czarno oksydą.
W każdym razie na tak unieruchomiony wał trzeba by dorobić jakiś klucz/zabierak (albo dokręcić głowicę narzedziową) i za pomocą tego klucza spróbować ruszyć ten kołnierz. Fajnie było by zrobić jakiś znak rysikiem na tym wale i kołnierzu aby być pewnym że się ruszyło i o ile się obróciło. Imadło najlepiej maszynowe przykręcone do jakiejś frezarki czy innego stabilnego miejsca. Tyle można podpowiedzieć na odległość. Generalnie fajnie zobaczyć jak taka głowica jest zbudowana w środku i na jakiej zasadzie działa.
Obrazek


Autor tematu
qerc
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 275
Rejestracja: 04 lis 2008, 21:31
Lokalizacja: wrocław

Re: Problem z głowicą narzędziową do tokarki

#10

Post napisał: qerc » 31 mar 2019, 14:42

Próbowałem w podobny sposób ją zruszyć tylko byłem bardziej delikatny i mniej brutalny, ale widzę że mogło być tak jak kolega sugeruje że chińczyk mógł tak zrobić. Zastanawia mnie tylko gwint na czole (nie jest wykorzystywany ani potrzebny) czy nie służy do montażu albo uniemożliwia demontaż tego talerzyka.
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”