Problem z frezowaniem PCB CNC3018

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Tokio218
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwie 2020, 15:26

Problem z frezowaniem PCB CNC3018

#1

Post napisał: Tokio218 » 19 wrz 2021, 12:46

Witam!

Mam problem z frezarką CNC 3018 pro otóż znacznie spadła jakość frezowania. Pierwsze moje próby frezowania wyglądały tak:

Obrazek

Lecz wtedy zacinał się sterownik. Wymieniłem sterownik zmieniłem program na OpenCNCPilot, w między czasie, gdy próbowałem, jeszcze działać na starym sterowniku powstał luz na osi Z, ze wrzecionem też się coś stało pracuje jakby nie równo. I efekty "frezowania" wyglądają tak:

Obrazek

W między czasie już na nowym sterowniku wymieniłem freza którym była frezowana płytka na powyższym zdjęciu( na wcześniejszych frezach nie można było nazwać tego frezowaniem )

Myślałem nad wymianą wrzeciona, lecz nie jestem pewien czy to wystarczy, chciałbym zmieścić się w jak najniższych kosztach, lecz bardziej zależy mi na jakości frezowania.

Jeżeli będzie potrzebne wyśle filmik jak pracuje wrzeciono oraz jak wygląda luz na osi Z.



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Problem z frezowaniem PCB CNC3018

#2

Post napisał: tuxcnc » 19 wrz 2021, 14:09

Tokio218 pisze:
19 wrz 2021, 12:46
Mam problem z frezarką CNC 3018 pro
Dziwne by było gdybyś nie miał, bo to nie jest frezarka.
Taka konstrukcja na wiszących wałkach ⌀10 i kasowaniem luzu na sprężynkach nadaje się do lasera lub drukarki 3D, ale nie frezarki.
Owszem, do PCB wielkich sił nie potrzeba, ale wszelkie luzy i ugięcia będą skutkować drastycznym spadkiem jakości obróbki.
Miedź, nawet tak cienka jest wyjątkowo wrednym materiałem do obróbki skrawaniem, więc wymaga dobrych narzędzi i precyzyjnej maszyny, a zapewne nie masz ani jednego, ani drugiego.
O tym jak poprawić niedoróbki CNC3018 było na forum sporo pisane, poszukaj i poczytaj, ale wnioski są raczej takie, żeby maszynkę przebudować od podstaw....
Natomiast ca do rwania i zawieszania się sterownika, to takie jaja miałem wyłącznie na Windows, kiedy testowałem różne programy z czystej ciekawości. Spróbuj pod Linuksem, praktycznie dowolnym, wymagań sprzętowych też nie ma zbyt wielkich, bo jeśli twoje problemy powoduje sam system operacyjny, to będziesz z tym walczył długo i bez rezultatów...

P.S. Na tych twoich zdjęciach nic nie widać.


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1765
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Problem z frezowaniem PCB CNC3018

#3

Post napisał: drzasiek90 » 19 wrz 2021, 16:59

Cudów nie oczekuj ale skoro było lepiej, jest gorzej to nie ma bezpośrednio co zwalać na sztywność maszyny lecz na to, co się zmieniło. Albo masz gorsze narzędzie, albo inne parametry, albo gdzieś się zrobił luz. Zakładam, że narzędzie masz odpowiednie więc sprawdź gdzie się zrobił luz. Może coś się poluzowało/odkręciło.

Generalnie sam pomysł z frezowaniem pcb jest słaby, a lutowanie na takim pcb to już całkiem tragedia. Mamy w firmie frezarkę typowo do PCB z dedykowanym oprogramowaniem. Wczytujesz gerbery, parę ustawień i możesz iść na kawę, zrobi płytkę nawet dwustronną. Ale co z tego jak przelotki trzeba robić na piechotę, nie da się ich dać pod układami SMD, płytkę trzeba cynować, same komplikacje. Tymczasem płytka u chińczyka, piękna, z opisami, soldermaską, cynowana kosztuje parę zł. No ale co kto lubi :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”