Problem z doborem posuwu? szybko tępiący się frez

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
krzychu7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 sty 2017, 19:32
Lokalizacja: Śląskie

Problem z doborem posuwu? szybko tępiący się frez

#1

Post napisał: krzychu7 » 30 sty 2017, 19:41

Witam wszystkich forumowiczów.
Mam problem z wycinaniem w dibondzie.
A mianowicie po około 3m trajektorii frez jest tak tępy że nic nie da się już w miarę ładnie wyciąć.
frez fi 2mm dociskający 1-ostrze. Początkowo posuw miałem ustawiony na 600mm/min ale tak jak wyżej padł. policzyłem ze wzoru na posuw i wyszło mi około 150mm/min - puściłem z ustawionymi parametrami ( obroty na 20tyś, warstwa skrajania 1.6mm), ale po mniej więcej tym samym czasie co na posuwie 600 frez zaczął strzępić krawędzie. Frez z węglika link poniżej:

http://www.matbor.pl/frezy-do-aluminium ... h-e-7684-0

Na początku obróbki efekt jest idealny więc śmie twierdzić że frez się tępi, - tylko dlaczego tak szybko.

Z góry dziękuję za chęć pomocy



Tagi:


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

Re: Problem z doborem posuwu? szybko tępiący się frez

#2

Post napisał: steff.k » 31 sty 2017, 10:13

krzychu7 pisze:Witam wszystkich forumowiczów.
Mam problem z wycinaniem w dibondzie.
A mianowicie po około 3m trajektorii frez jest tak tępy że nic nie da się już w miarę ładnie wyciąć.
frez fi 2mm dociskający 1-ostrze. Początkowo posuw miałem ustawiony na 600mm/min ale tak jak wyżej padł. policzyłem ze wzoru na posuw i wyszło mi około 150mm/min - puściłem z ustawionymi parametrami ( obroty na 20tyś, warstwa skrajania 1.6mm), ale po mniej więcej tym samym czasie co na posuwie 600 frez zaczął strzępić krawędzie. Frez z węglika link poniżej:

http://www.matbor.pl/frezy-do-aluminium ... h-e-7684-0

Na początku obróbki efekt jest idealny więc śmie twierdzić że frez się tępi, - tylko dlaczego tak szybko.

Z góry dziękuję za chęć pomocy
Jaka frezarka dasz rade posuwy zwiększyć?
Ja jak frezuje diobond to jade jakieś 2000-3000mm/min obroty 15-16krpm i idzie pięknie - frez 3mm.
A jak frez po tych 3 metrach wygląda? Może się zalepia aluminium ?
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D


wujec
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2010, 20:34
Lokalizacja: Oleśnica

#3

Post napisał: wujec » 17 lut 2017, 08:10

Witam
Tak jak napisał kolega steff. Zbyt niska wartość posuwu. Przy 600mm/min frez bardziej szlifuje niż skrawa. Dodatkowo (jeśli nie idziesz na przestrzał) frez pcha wióra przed sobą i się najprawdopodobniej zakleja. Weź normalne narzędzie Z=1 prawotnące, prawoskrętne, dołóż z 18 krpm, posuw na poziomie 2.5 - 3 m/min. i zapomnij o temacie. Dużo też zależy od samego Dibondu (różnią się znacznie jakościowo). Zawsze możesz pokusić się o wykorzystanie narzędzia powlekanego. Powłoka powinna zwiększyć trwałość samego narzędzia.
Pozdrawiam


CNC-SKLEP.PL
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2017, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: CNC-SKLEP.PL » 23 lut 2017, 11:47

Frezowanie Dibondu czasami sprawia trudności gdyż ten materiał wymaga stosowania wysokiej klasy narzędzi z węglika o małej ziarnistości. Dla freza jednopiórowego o średnicy 2 mm posuw powinien mieć wartość ok 1000 - 1500 mm /min a obroty 20000 rpm.
Kolejna sprawa to, jak wspomniał kolega Wujec jakość płyt kompozytowych. Bazując na doświadczeniu moim oraz naszych klientów mogę powiedzieć, że płyty z Tuplexu i Antalisu lepiej się frezują niż z Plastixu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”