Problem na lini krańcówki - wrzeciono

Po włączeniu wrzeciona włącza się ESTOP

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
corristo25
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 07 maja 2017, 21:19
Lokalizacja: BB

Problem na lini krańcówki - wrzeciono

#1

Post napisał: corristo25 » 26 sie 2018, 17:25

Witam wszystkich
Napotkałem pewien problem na linii krańcówki - wrzeciennik.

Frezarka zbudowana w maju, w garażu. Wtedy wszystko działało bez najmniejszego problemu.
Następnie po przewiezieniu jej na miejsce docelowe w którym będzie pracować, po poskładaniu wszystkiego wrzeciono nie chciało się włączyć. Dokładnie było słychać, że chce, a następnie cyk i EMERGENCY(ETOP). Po próbach włączania i odpinania poszczególnych elementów wynikło że odpięcie krańcówek HOME usuwa problem. Wrzeciono włącza się normalnie.

Moje obserwacje:
1. odpinałem poszczególne krańcówki, aby sprawdzić która dokładnie stwarza problem. Okazało się że każda po kolei jest w stanie włączyć ESTOP.
2. Podłączając je podczas pracy wrzeciona, można doprowadzić do tego, że wszystkie są podłączone, a wrzeciono dalej działa. Jednak, gdy je wyłączę, z podpiętymi krańcówkami już go z powrotem nie włączę.
3. Podczas podłączania krańcówek zauważyłem modulacje obrotów wrzeciennika - tak jakby krańcówki stawiały opór i zmieniały obroty :O.
4. Przy włączonym wrzecionie, ruszając wtyczką(wraz ze słyszalną modulacją obrotów wrzeciennika) krańcówki można doprowadzić do ESTOP.

Z racji tego, że jestem totalnie zielony i to moje pierwsze CNC, piszę w tej sprawie do was. Może ktoś wpadnie o co chodzi.
Osobiście nie jestem w stanie ogarnąć co może być na lini krańcówka/estop/wrzeciono :? Kable oglądałem i nie zauważyłem uszkodzeń.

Dane o zestawie:
Płytka sterująca CNC PROFI
Sterowanie falownikiem z płytki wraz ze sterowaniem obrotami.
Wrzeciono - mokry chińczyk wraz ze standardowym falownikiem.

Dzięki. Pytajcie, może coś więcej doprecyzuje.



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Problem na lini krańcówki - wrzeciono

#2

Post napisał: adam Fx » 26 sie 2018, 18:13

Uziemnienie obstawiam - jeśl wszystko podłączone dobrze i w transporcie nigdzie zwarcie sie nie zrobiło
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
corristo25
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 07 maja 2017, 21:19
Lokalizacja: BB

Re: Problem na lini krańcówki - wrzeciono

#3

Post napisał: corristo25 » 07 wrz 2018, 20:22

Dzięki, wskazówka idealna. Po oględzinach okazało się że w tym pomieszczeniu nie było w ogóle uziemienia(dość stare budownictwo).
Po uzupełnieniu instalacji o uziemienie wszystko jest w porządku.

Dzięki raz jeszcze :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”