Prasa pneumatyczna- a deklaracja CE

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
baszawez
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 163
Rejestracja: 19 sty 2017, 17:37
Lokalizacja: Kraków

Prasa pneumatyczna- a deklaracja CE

#1

Post napisał: baszawez » 19 lut 2018, 14:00

Witam
Mam zamiar zakupić prasę pneumatyczną do wykrawania otworów w profilu z tworzywa sztucznego. Sprzedawca powiedział mi, iż w przypadku pras o skoku (chyba poniżej 6mm) prasa nie musi posiadać oznaczenia CE wraz ze stołem (wystarczy CE na samą prasę). Szukałem tego przepisu w różnych wytycznych ale nic czegoś takiego nie znalazłem. Jedynie rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. Nr 199, poz. 1228) - dalej r.z.w.m. W załączniku nr 5 do r.z.w.m. wskazano kategorie maszyn, do których ma zastosowanie jedna z procedur oceny zgodności określonych w § 127 ust. 3 i 4 r.z.w.m. Do tej kategorii można zaliczyć zawarte w pkt 9 wykazu prasy, w tym prasy krawędziowe, do obróbki metali na zimno, z ręcznym podawaniem lub odbieraniem, których ruchome elementy robocze mogą mieć skok większy niż 6 mm i prędkość przekraczającą 30 mm/s.
I tutaj jest jedynie zapis, iż prasa podlega ocenie zgodności a nie ma informacji o to czy musi być ze stołem czy nie. I też zapis tyczy się pras do obróbki metali na zimno. Natomiast ja chce ją użyć do tworzyw sztucznych.



Wróć do „Obróbka plastyczna”