Prasa krawędziowa NC - przeróbka albo budowa

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 891
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Prasa krawędziowa NC - przeróbka albo budowa

#1

Post napisał: bh91 » 24 lut 2018, 03:01

Hej. Mam starą włoską manualną prasę krawędziową 500mm. Po zmianie narzędzi na nowe (i odpowiadające moim projektom) działa całość fajnie. Niestety, ja robię malutkie rzeczy, i przydała by się większa precyzja, a i ręczne sterowanie na coś automatycznego by było fajnie mieć.
Zderzak nieco zmodyfikowałem aby mieć dokładniej, oraz dołączyłem liniał z odczytem - zazwyczaj drugie lub trzecie gięcie po korekcie ma odpowiednie wymiary.
Gorzej jest z kątem gięcia. Matrycę jak i stempel mam taką przystosowane do gięć 90° . Jak za mocno docisnę to kąt jest większy niż 90°. Inne kąty to kwestia prób. Do 45° zrobiłem sobie na drukarce 3d insert do rowka w matrycy i jako tako wychodzi :D Do innych kątów mam ograniczniki na krawędziach - ale słabo się to sprawdza.
Przy gięciach dłuższych blaszek idzie się namachać, a i dokładność spada - gdzieś tam odejdzie od zderzaka blaszaka, po środku delikatnie nie dogięta (nie mam kompensacji).
Wykonałem już na tym ponad 10000 gięć i wiem co chciałbym poprawić, aby praca była łatwiejsza i przede wszystkim dokładniejsza.

Na początek chciałem przerobić moją prasę - są w sieci nawet fotki takich, ale nic konkretnego nie mogę znaleźć. Przeróbka wg mojej koncepcji wymagała by, aby ze starej maszyny został jedynie podest. Szkoda - lepiej mieć w całości starą giętarkę na handel lub na zapas.
A tak to wygląda (stare narzędzia, nowe narzędzia, sam podest, maszyna ogólnie):

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Na początek. Co gnę. Głównie jest to stal nierdzewna w grubościach od 0,6mm do 1,5mm. Do 0,6mm i 0,8mm używam matrycy o rozwarości 6mm, do grubszych 8mm. Najbardziej wymagające elementy są z bachy 0,6mm o długości 380mm. Z wyliczeń wychodzi mi, że nacisk to 2,3 TONY. Tu przyznam, że trochę siły trzeba użyć aby zgiąć.
Na nowej prasie chciałbym giąć to samo - czyli nacisk 3Tony załatwia robotę. Ale jak miałbym budować coś nowego, to elementy mogły by mieć nawet 650mm. Wtedy nacisk powinien być 4 Tony. W przyrównaniu do przemysłowych rozwiązań, które mają od 20 ton nie wydaje się być to czymś karkołomnym.

Jak bym to chciał zrobić. Zauroczony jestem prasami serwomotorycznymi. Nawet poznałem cenę jednej takiej - LVD DynaPress (najmniejsza) to koszt nieco ponad 40 000 EUR. Niestety, nie stać mnie :D No i na chwilę obecną nie wykorzystał bym jak by nie patrzeć zaawansowanych funkcji takiej prasy.

Padło na plan stworzenia swojej od podstaw. Jest to projekt bez widełków czasowych. Ja się na prasach nie znam, więc projekt robię czysto "na janusza" :P
Chciałem to rozdzielić na kilka etapów.
- Część teoretyczna: Obliczanie sił, potrzebnego sillnika serwo/krokowego, rodzaju i grubości śruby, określenie grubości ramy itd
- Część projektowa: przeniesienie całości do 3D. Ja projekty wykonuję w Fusion360
- Cześć chomikowa: Gromadzenie elementów składowych maszyny - w zależności od czasu i okoliczności mogę nie rwać się do pracy od ręki
- Część montażowa: wiadomo.

Co chciał bym stworzyć:
- Prasa na wzór serwomotorycznych precyzyjnych pras (tych do 1m szerokości), ale w formie "biurkowej". Podstawa oczywiście będzie z profili stalowych spawana :)
- Nacisk. Chciałbym na śrubie. Kulowa, lub trapezowa. Kulowa 60mm się znajdzie, trapezowa 60mm też, ale zdaje mi się że to za nadto. Do tego odpowiedni sterownik, silnik i przekładnia.
- Zderzak tylko jedno-osiowy.
- Oprogramowanie na PC albo na Arduino z wyświetlaczem. Chciałbym aby dało się ustawić 0 zderzaka oraz odległość (sterowanie silnikiem krokowym). A co do belki gnącej to wiadomo - precyzja i powtarzalność gięć, a także gięcie pod dowolnymi kątami.
- Belka gnąca poruszająca się na prowadnicach liniowych.

Hmm. Co o tym sądzicie? Ma to jakikolwiek sens? Patrząc na siły jakie występują przy dotychczasowych pracach to chyba warto spróbować. Hydraulika odpada, bo jest za głośna (a mam warsztat w innym warsztacie, gdzie by to nie przeszło). Na zakończenie, jeśli kto nie padł czytając to podrzucam kilka inspiracji.





Obrazek


Jest robota - jest pinonc :wink:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16209
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Prasa krawędziowa NC - przeróbka albo budowa

#2

Post napisał: kamar » 24 lut 2018, 12:56

Chodzi i za mną takie coś tylko raczej jako przystawka do innej maszyny. Zbyt rzadko potrzebne aby jej budować osobne sterowanie. Także buduj, chętnie coś podpatrzę :)


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 891
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Re: Prasa krawędziowa NC - przeróbka albo budowa

#3

Post napisał: bh91 » 24 lut 2018, 15:51

A zapraszam - nie obiecuję, że raz dwa coś powstanie, ale dobrze mieć tak technicznie doświadczonego widza :wink:
Zerkam na twoje przeróbki maszyn i poniekąd to mnie skłoniło do modyfikacji mojej -> a potem w produkcje nowej.
P.S. Ja żem sie urodził w Kozienicach :D
Jest robota - jest pinonc :wink:


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 891
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Re: Prasa krawędziowa NC - przeróbka albo budowa

#4

Post napisał: bh91 » 01 mar 2018, 03:40

Poszkicowałem sobie coś tam "po godzinach", bo łatwiej jest coś wymyślić mając już jakąś bryłę. Oczywiście dużo jest tu jest do dalszych modyfikacji, ale to z czasem, jak zacznie klarować się temat napędu.

Obrazek

Na chwilę obecną użyte są formatki ze stali o grubości 15mm. Dla mnie najlepiej, jakby ująć grubości gdzie się da, toteż nie porobione są zakładki. Konstrukcja raczej spawana u profesjonalisty.
Dodałem uchwyty do przenoszenia (po ostatnim przenoszeniu starej prasy uważam że są niezbędne, a w razie potrzeby super wygodne)
Okienko w boku da dostęp do zderzaka.

Znalazłem na allegro śrubę kulową 50mm, skok 16mm, ale chyba to rozwiązanie będzie za cienkie do takiej prasy. Absolutne minimum jakie muszę wycisnąć to 3Tony. Najprawdopodobniej obiektem badań będzie śruba trapezowa w zakresie 45-50mm + 2 nakrętki z brązu dla kasowania luzu.
Pozostaje kwestia, jaką przekładnię zmajstrować i jaki silnik użyć. Ja jestem za gópi na takie wyliczenia :lol: ale już zleciłem to mojej nieco ambitniejszej siostrze na studiach inżynieryjnych. Może coś mądrego wymyślą :wink: .

Z mocniejszych punktów ostatnich poszukiwań uważam znalezienie sterownika od CNC profi. Mają w ofercie 2-osiowy sterownik do prasy, wraz z odczytem liniału. Dla mnie perfekt. Jedna oś na zderzak, druga na nacisk prasy, a liniał skoryguje ewentualne zgubione kroki. Bajka!

Obrazek
Jest robota - jest pinonc :wink:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Prasa krawędziowa NC - przeróbka albo budowa

#5

Post napisał: syntetyczny » 07 mar 2018, 07:44

bardzo mi się podoba taka praska,jaki najmniejszy profil gięcia C można wykonać??
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 891
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Re: Prasa krawędziowa NC - przeróbka albo budowa

#6

Post napisał: bh91 » 07 mar 2018, 22:12

syntetyczny pisze:
07 mar 2018, 07:44
bardzo mi się podoba taka praska,jaki najmniejszy profil gięcia C można wykonać??
Że na tej mojej ręcznej? Z obecnymi narzędziami, czyli rozwartość V matrycy oraz tym kształtowym stemplem blachę 0,6mm mogę zagiąć w C 4x7x4mm. Mniejszych nie próbowałem :wink:
Jest robota - jest pinonc :wink:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Prasa krawędziowa NC - przeróbka albo budowa

#7

Post napisał: syntetyczny » 08 mar 2018, 09:13

Dzięki :)
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


pawełgd
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 01 wrz 2016, 10:46
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Prasa krawędziowa NC - przeróbka albo budowa

#8

Post napisał: pawełgd » 16 wrz 2018, 19:45

Mam pytanie jak ugryźliście temat bo ja też na początkowym etapie poległem.
Założenia były prowadnice i śruba ale już przy kalkulacji to drogo wychodziło.

Dodane 13 minuty 16 sekundy:
Mam pytanie jak ugryźliście temat bo ja też na początkowym etapie poległem.
Założenia były prowadnice i śruba ale już przy kalkulacji to drogo wychodziło.


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 891
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Re: Prasa krawędziowa NC - przeróbka albo budowa

#9

Post napisał: bh91 » 19 wrz 2018, 00:09

Prowadnice to grosze. Śruba z nakrętką to duży koszt. No i jakiś silnik do tego. Jak ma być tak jak LVD to bardzo drogo wyjdzie samo eksperymentowanie. Można na śrubie trapezowej i jakiś silnik z przekładnią, do zliczania odległości zamontować liniał cyfrowy i jakoś spiąć to sterowaniem.

Ja w mojej prasie wykorzystałem istniejący układ mimośrodowy - zamontuje tam siłownik pneumatyczny. Zakres ruchu będzie ustawiany mechanicznie, jak dotychczas.
Sterowanie zderzaka już mam uruchomione na sterowniku DDSV2.1 (taki chińczyk), a za tydzień zmontuję ;)
Jest robota - jest pinonc :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”