Praca inżynierska

Pomoc do pracy inżynierskiej

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Studentkait
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 02 kwie 2020, 17:00
Lokalizacja: Nowy Sącz

Praca inżynierska

#1

Post napisał: Studentkait » 02 kwie 2020, 17:13

Witam wszystkich :)
Jestem studentką Instytutu Technicznego i właśnie piszę pracę inżynierską na temat: Porównanie efektów techniczno-ekonomicznych procesu ciecia blach na prasach z cięciem na urządzeniach laserowych.
Potrzebuję pomocy przy porównaniu:
Czasu cięcia
Jakości cięcia
Enegochłonność procesu
Kosztów cięcia
Niestety przez panujący koronawirus nie jestem w stanie udać się do żadnej firmy a termin oddania pracy zbliża się nieubłaganie. Będę wdzięczna za wszelką pomoc




rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1244
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

Re: Praca inżynierska

#2

Post napisał: rc666 » 02 kwie 2020, 17:19

Studentko!!

Pogugluj troche.
Napewno znajdziesz odpowiedzi na twoje pytania.
Ktory to Instytut?
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


Autor tematu
Studentkait
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 02 kwie 2020, 17:00
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Praca inżynierska

#3

Post napisał: Studentkait » 02 kwie 2020, 17:36

Google już całe przeszukałam a jeśli już coś znalazłam to niestety z odległymi datami a ja potrzebuję maksymalnie z dwóch lat


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Praca inżynierska

#4

Post napisał: Duszczyk_K » 03 kwie 2020, 08:02

A co udało się do tej pory zrobić? Może ja się tam nie znam ale porównywanie tych dwóch metod jest jak porównywanie malucha do kamaza... i to auto i to tylko mają różne możliwości i zastosowania.
Czas cięcia
Zakładając ograniczenie się do pras tnących po lini prostej - -nożyce gilotynowe - tną one tylko po linii prostej, i takie cięcie jest błyskawiczne nawet jeśli tniemy arkusz długi na 2 metry to trwa to chwilę (widziałaś w ogóle kiedyś taki proces? ot choćby na YT?) jak dokładny czas takiego cięcia musisz znać? Czy jak napiszesz z grubsza sekunda to będzie okej? (bo mniej więcej tyle trwa spadanie noża, nie mówię o czynnościach przygotowawczych) cięcie pasów blachy na laserze.... a na jakim laserze? tu się nie znam, ale jestem przekonany, że w zależności od modelu czas trwania takiego cięcia będzie różny.
Jakość cięcia
I znowu, widziałaś kiedyś kawałek blachy cięty na gilotynie a cięty laserem? Jeśli dostała byś do ręki 2 takie kawałki blachy cięte laserem i prasą to już ocenisz sobie jakość cięcia? Jeśli tak, to może koledzy wrzucą zdjęcia krawędzi cięcia.
Energochłonność procesu
Jak to policzyć? Dla lasera to może np poszukać mocy lasera i na tej podstawie coś oszacować ale wynik chciała byś mieć w jednostce energii na centymetr cięcia blachy o grubości X? czy jaki? a jeszcze ciekawiej jak to policzyć dla takich nożyc nawet jeśli wiemy że np silnik główny ma 48kW to co nam da taka informacja? i jak to przeliczyć na pojedyncze cięcie...
Gdybyśmy jednak nie ograniczali się tylko do pras tnących po linii prostej tylko jeszcze uwzględnili wycinanie matrycowe za pomocą wykrojników o rożnych kształtach to tu znowu decyduje ilość wycinanych elementów. Wycięcie kółeczka na prasie potrwa tyle co mrugnięcie okiem a laser będzie całą ścieżkę przechodził punkt po punkcie. Stempel do każdego kształtu będzie kosztował sporo, a jednym laserem wytniesz każdy możliwy kształt. Jedno kółeczko będzie taniej wyciąć na laserze, a milion kółeczek taniej na prasie...
Oczywiście powyższe to są proste przemyślenia, ale jak chcesz pomocy to powiedz konkretnie a nie rzuciłaś kilka haseł a my mamy zreferować odpowiedzi?


Autor tematu
Studentkait
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 02 kwie 2020, 17:00
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Praca inżynierska

#5

Post napisał: Studentkait » 03 kwie 2020, 09:39

Potrzebuje porównać te dwie metody cięcia na jednym przykładzie czyli np wycięcie jakiegoś elementu na prasie a laserem

Dodane 5 minuty 31 sekundy:
Myślałam porównać wyciecie jakiegoś elementu na prasie matrycowej z laserem


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Praca inżynierska

#6

Post napisał: Duszczyk_K » 03 kwie 2020, 10:17

No dobrze mamy jakiś element. Powiedzmy że jest to kółko z blachy o średnicy 100mm czyli obwodzie 314mm. Żeby wykonać taki wykrojnik bierzemy wałek, toczymy i szlifujemy na szlifierce do wałków na zadaną średnicę, by zrobić matrycę wiercimy otworek w pucku stali , roztaczamy, szlifujemy na odpowiedni wymiar - robota stosunkowo prosta i tania....
a gdyby to jednak nie było koło, tylko kwadrat o obwodzie również 314mm to już technika wykonania stempla i matrycy będzie inna - prawda? i mówię tu o podstawowych kształtach koło i prostokąt a gdyby tak chcieć wykonać jakiś wymyślny kształt (żeby się dobrze porównywało to również o obwodzie 314mm) to pewnie trzeba by używać wycinarek drutowych do wycięcia kształtu matrycy oraz długo frezować i szlifować kształt stempla. Wycinanie kształtów na drutówce to dosyć powolny proces a więc i cena wykonania narzędzia będzie wysoka a więc i koszt cięcia większy niż tego naszego kółka....
Znowu zapytam się o ilość....
Koszt stempel matryca to może być kilka tysi więc by wyciąć 100 kółeczek koszt stempla musi się rozłożyć na 100 kółeczek a gdyby chcieć wycięć 10000 kołeczek wtedy koszty narzędzia w przeliczeniu na sztukę również inaczej się rozkładają. chcesz obliczyć granicę opłacalności? do jakiej liczby opłaca się wycinać laserem a powyżej zainwestować w prasę?


Autor tematu
Studentkait
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 02 kwie 2020, 17:00
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Praca inżynierska

#7

Post napisał: Studentkait » 03 kwie 2020, 10:37

Moja promotorka oczekuję że wybiorę jeden element i opisze dla niego koszt wycięcia tymi dwoma metodami.
Myślałam obliczyć koszt ciecia wlaśnie 10000 prostych elementow na prasie i laserem.
Jeszcze nie wybrałam jakie to będą maszyny bo uważam że lepiej wybrać element i wtedy do tego dobrać maszyny

Dodane 11 minuty 52 sekundy:
Potrzebuję wybrać element do analizy powiedzy 10000 powiedzmy koło o obwodzie 315mm muszę opisać ten element i wybrać maszyny na których chce porównać dokładne modele maszyn
Nastepnie muszę opisac te maszyny co wybrałam wszystkie dane techniczne oraz wstawić ich zdjecia
Kolejnie potrzebuję właśnie obliczyć enegochłonność procesu cięcia które bedzie wykonywane na tych elemenatch
Później potrzebuję obliczyć czas przecinania ile zajmuje na wszytskie element oraz jeden
Porównać koszt cięcia dokładnie rozpisujaca
A na koniec porównać jakość wyciętego modelu


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Praca inżynierska

#8

Post napisał: Duszczyk_K » 03 kwie 2020, 11:46

No dobrze, skoro już Ci wybrałem element do cięcia to Ty wybierz grubość blachy i wpisz w google "stempel siła potrzebna do wykroju" lub coś podobnego i znajdź wzór na siłę jaką potrzebujesz do wycięcia tego detalu. Jak znajdziesz wzór to podstaw odpowiednie dane i oblicz jak wielką prasę potrzebujesz. Następnie znowu w google wpisz "prasa mimośrodowa o nacisku X ton" wybierz odpowiednią prasę. Od razu będziesz miała zdjęcie maszyny (prawa autorskie). Na stronie powinna być informacja ile taka prasa może wykonać skoków na minutę. Jak to znajdziesz to można przyjąć, że maszyna wytworzy w ciągu minuty tyle sztuk ile skoków. potem oblicz ile minut/godzin musi pracować by wyciąć zadaną ilość sztuk. Na stronie powinna być też podana moc silnika. I masz zapotrzebowanie na energię - ilość kW x czas pracy.
Dobry początek?
Przynajmniej ja bym tak zaczął.... albo nie, ja bym zaczął od jakiejś lektury branżowej.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Praca inżynierska

#9

Post napisał: Steryd » 03 kwie 2020, 12:27

Ale przecież już całe google przeszukane i nic nie ma...
Można?
Morzna!!!


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Praca inżynierska

#10

Post napisał: ak47 » 03 kwie 2020, 13:18

Co do modelu maszyny do cięcia to pamiętaj, że będzie wycinał będzie wykrojnik. Prasa sama z siebie nie wytnie niczego. Trzeba by oprócz kosztu prasy policzyć więc jeszcze koszt wykrojnika. Element ma te ponad 300mm długości cięcia więc koszt robi sie już odczuwalny dla zwykłego Kowalskiego. Dochodzi więc do tego ile ma być jednostek. Masz ich 10 000. Dla prasy to jest betka. Co dzień oglądam ostrzenie wykrojników, które stukają po parę milionów sztuk na pół roku. W Twoim przypadku wygra laser zapewne bo koszt wykrojnika to pewnie będzie kwota jaką trzeba zapłacić za cięcie laserem. Dochodzą do tego jeszcze inne aspekty i dywagacje jak regeneracja, czas ustawienia, potrzebna gładkość i dokładność (co będzie dokładniejsze i bardziej powtarzalne - laser czy wykrojnik? ;) ) itp. itd...

Gdyby nie pandemia to byś mogła zajść do dowolnej narzędziowni, postawić flaszke i odpowiedzi na te pytania dostałabyś od ręki wraz z możliwością cyknięcia fotek o ile by to za dużo nie zdradziło :) Nawet w tej w której pracuję ja często witalismy studentów z kratą browarów, którzy chcieli popatrzeć, popytać co i jak więc pewnie gdzie indziej też tak robią. Aby tylko nie trafić na służbiste.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”