PowerMill a EdgeCam

Porównanie powermill i edgecam


Autor tematu
tadeku
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 07 gru 2017, 16:07

PowerMill a EdgeCam

#1

Post napisał: tadeku » 07 gru 2017, 16:16

Firma zakupuje oprogramowanie CAM do sterowania 5-osiowym centrum obróbczym (coś w rodzaju CMS Poseidon). Frezowane na tym będą głównie wielkogabarytowe detale ze styropianu lub innego podobnego miękkiego materiału. Moje pytanie dotyczy obu oprogramowań jak w tytule. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia związane z taką obróbką przy pomocy takiego oprogramowania? Jeśli tak, to czy któryś z tych programów będzie radził sobie lepiej od konkurenta?

Z drugiej strony, czy pracował ktoś lub zna oba oprogramowania i mógłby napisać czy są jakieś znaczące różnice między edgecam a powermill? Mogę dodać, że program ten ma również odpowiadać za frezowanie 3-osiowe i toczenie na obrabiarkach Haasa.
Pracujemy w Solidworksie oraz w Inventorze.

Krótko mówiąc: za i przeciw Edgecama oraz za i przeciw Powermilla



Awatar użytkownika

artmachining
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 331
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:27
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

Re: PowerMill a EdgeCam

#2

Post napisał: artmachining » 08 gru 2017, 09:20

PowerMILL jest o półkę wyżej niż EdgeCAM jeśli chodzi o frezowanie zarówno w 3 jak i 5 osiach, szczególnie jesli chodzi o modele powierzchniowe. Pracuję na PowerMILLu od 9 lat. Co robię zobaczysz w stopce. Ogólnie jeśli chodzi o frezowanie nie zdarzyło mi się nie poprowadzić ściezki dokładnie tak jak chciałem. W stopce masz link do tego co robię.
Co do toczenia moduł w Powermillu jest, ale tyle można o nim powiedzieć. Obsłużysz nim tokarkę ale bez przechwytu. Jest używany głównie do maszyn typu mill turn czyli frezarek z opcją toczenia.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: PowerMill a EdgeCam

#3

Post napisał: WZÓR » 08 gru 2017, 11:04

tadeku pisze:
07 gru 2017, 16:16
Firma zakupuje oprogramowanie CAM do sterowania 5-osiowym centrum obróbczym (coś w rodzaju CMS Poseidon). Frezowane na tym będą głównie wielkogabarytowe detale ze styropianu lub innego podobnego miękkiego materiału. .....
Hmm ....
Do obróbki styropianu to i by Sprut CAM starczał. :)
... Pracujemy w Solidworksie oraz w Inventorze. ...
To sugeruję zakup Solid CAM .... , doskonale pasuje do Solidworks.
.... Krótko mówiąc: za i przeciw Edgecama oraz za i przeciw Powermilla
Jeśli te informacje wpłyną na zakup / wybór oprogramowania to winszuję.
Wiedza i doświadczenie użytkowników jest cenna , ale większy nacisk kładź na przedstawicieli handlowych tych oprogramowań , oraz na to co mogą Oni na obecne czasy Tobie zaoferować.

1. Przy kontaktach z dystrybutorami w/w softów kładź nacisk na porządne wdrożenie postprocesorów do maszyn.
Wypytaj o referencje, doświadczenie.
Bo bez tego po zakupie softu zostaniesz na lodzie.

2. Wsparcie techniczne .... , nigdy nie wiesz kiedy się przyda.
Warto wiedzieć że można zadzwonić do kogoś i dowiedzieć się jak coś wykonać , a nie szukać po forach.

3. Każda z firm oferujących soft z chęcią (tak myślę) przyjedzie i Ci go pokaże.
Możesz zatem poprosić też o pokaz możliwości programu na maszynie.

p.s.

Sugeruję zrealizować pkt. 3 - przynajmniej nie dokonacie zakupu w ciemno.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
tadeku
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 07 gru 2017, 16:07

Re: PowerMill a EdgeCam

#4

Post napisał: tadeku » 08 gru 2017, 11:43

artmachining pisze:
08 gru 2017, 09:20
PowerMILL jest o półkę wyżej niż EdgeCAM jeśli chodzi o frezowanie zarówno w 3 jak i 5 osiach, szczególnie jesli chodzi o modele powierzchniowe. Pracuję na PowerMILLu od 9 lat. Co robię zobaczysz w stopce. Ogólnie jeśli chodzi o frezowanie nie zdarzyło mi się nie poprowadzić ściezki dokładnie tak jak chciałem. W stopce masz link do tego co robię.
Co do toczenia moduł w Powermillu jest, ale tyle można o nim powiedzieć. Obsłużysz nim tokarkę ale bez przechwytu. Jest używany głównie do maszyn typu mill turn czyli frezarek z opcją toczenia.
Ogromne dzięki za odpowiedź! :) Z tym toczeniem - bardzo przydatna informacja. Wygląda na to, że chcąc pracować w PowerMill, potrzebne jest dodatkowy CAM do obsługi toczenia. Mam pytanie, co masz na myśli mówiąc, że powermill jest o półkę wyżej niż edgecam? Jak to się ma jeśli chodzi o funkcjonalność? Edgdecam posiada jakieś ograniczenia w porównaniu do powermill? Jak ze zużyciem narzędzi? Edgecam posiada technologię, która dobiera ścieżkę i optymalizuje parametry tak, aby jego obciążenie było na poziomie 10-20% (wiem, że solidcam też takową posiada). Jak jest w przypadku powermill i takim "inteligentym" dobieraniu parametrów pracy? Czy istnieje jakiś detal, z którym edgecam by sobie nie poradził, a powermill z kolei tak? Czy jest jakaś innowacyjna funkcjonalność, która faktycznie stawia powermilla półkę wyżej od reszty konkurencji?

Narazie z praktycznego punktu widzenia wygląda to trochę tak, że kupując powermilla można zaprogramować tylko frezarkę, natomiast wybierając edgecama, mogę pracować w jednym środowisku na wszystkich maszynach cnc, które są w firmie (oczywiście posiadając odpowiednie postprocesory) co według mnie stawia go jednak wyżej od powermilla.

Sorki, że tak dużo pytań, ale nie chciałbym, żeby takie pieniądze zostały wyrzucone w błoto.

Dodane 32 minuty 59 sekundy:
WZÓR pisze:
08 gru 2017, 11:04
tadeku pisze:
07 gru 2017, 16:16
Firma zakupuje oprogramowanie CAM do sterowania 5-osiowym centrum obróbczym (coś w rodzaju CMS Poseidon). Frezowane na tym będą głównie wielkogabarytowe detale ze styropianu lub innego podobnego miękkiego materiału. .....
Hmm ....
Do obróbki styropianu to i by Sprut CAM starczał. :)
... Pracujemy w Solidworksie oraz w Inventorze. ...
To sugeruję zakup Solid CAM .... , doskonale pasuje do Solidworks.
.... Krótko mówiąc: za i przeciw Edgecama oraz za i przeciw Powermilla
Jeśli te informacje wpłyną na zakup / wybór oprogramowania to winszuję.
Wiedza i doświadczenie użytkowników jest cenna , ale większy nacisk kładź na przedstawicieli handlowych tych oprogramowań , oraz na to co mogą Oni na obecne czasy Tobie zaoferować.

1. Przy kontaktach z dystrybutorami w/w softów kładź nacisk na porządne wdrożenie postprocesorów do maszyn.
Wypytaj o referencje, doświadczenie.
Bo bez tego po zakupie softu zostaniesz na lodzie.

2. Wsparcie techniczne .... , nigdy nie wiesz kiedy się przyda.
Warto wiedzieć że można zadzwonić do kogoś i dowiedzieć się jak coś wykonać , a nie szukać po forach.

3. Każda z firm oferujących soft z chęcią (tak myślę) przyjedzie i Ci go pokaże.
Możesz zatem poprosić też o pokaz możliwości programu na maszynie.

p.s.

Sugeruję zrealizować pkt. 3 - przynajmniej nie dokonacie zakupu w ciemno.

Mariusz.

Ogromne dzięki Mariusz, jesteśmy już na etapie składania zamówienia i do tej pory posługiwałem się Twoją instrukcją (znalazłem już ją gdzieś wcześniej na tym lub innym forum). Niżej w punktach pisząc "powermill", "solidcam" "edgecam" mówię o przedstawicielach tych firm, a więc:
1. Powermill nie wspominał nic o postprocesorach, dlatego się ich boję, tak jakby olali temat innych maszyn skupiając się tylko na cms'ie. Solidcam mówił o postprocesorach i o tym aby przy zakupie maszyn żądać modeli bryłowych maszyn, nie skupiali się za bardzo na konfiguracji licencji i postprocesorów, czyli każda licencja miała mieć wszystkie postprocesory, co znacznie zwiększa koszty. Edgecam konkretnie podeszli do tematu i wytłumaczyli nam jak ważna jest odpowiednia konfiguracja licencji wraz z postprocesorami i zaproponowali nam kilka rozwiązań, w których to mogliśmy mieć wszystkie postprocesory na każdej licencji lub odpowiednio porozbijane tak, aby pracownik odpowiadający za 5-osiówkę miał w swojej licencji tylko potrzebny mu postprocesor, natomiast odpowiadający za toczenie i frezowanie 3-osie też tylko potrzebne mu postprocesory - wszystko na licencjach sieciowych, aby w przypadku urlopu jednego pracownika, ten drugi mógł swobodnie przejąć "działkę" tego pierwszego.
2 i 3. Jesteśmy po wszystkich prezentacjach, niestety nie konkretnie na maszynach, ponieważ dopiero je zamówiliśmy, ale przedstawiono nam wygląd, obsługę i funkcjonalności oprogramowania. Tak jak w punkcie 1. powermill skupił się tylko na frezowaniu 5-osiowym, wspominając tylko, że featurecam poradzi sobie z resztą, Panowie nie sprawiali wrażenia doświadczonych (jeden z nich tylko się uśmiechał i wrzucał komentarze nie na temat), a dodatkowo odniosłem wrażenie, że przyszli jak po swoje - w tym rejonie zdecydowana większość firm pracuje w powermillu, podejrzewam, że wsparcia musielibyśmy szukać właśnie w tych firmach a nie bezpośrednio u sprzedawcy. Solidcam skupił się na iMachiningu, Panowie wyglądali na doświadczonych, wiedzieli o czym mówią podpierając to konkretnymi przykładami, według mnie toczenie w solidcamie wygląda biednie, ale też coś wspominali, że toczenie się rozwija. Niepokoi mnie fakt, że nie zainteresowali się zbytnio naszą produkcją, a po spotkaniu nie otrzymaliśmy od nich żadnego telefonu - tylko ofertę. Edgecam - Panowie również wyglądali na doświadczonych, podpierali to przykladami wdrożeń w innych firmach, zainteresowani tematem, najpierw chcieli poznać całą naszą produkcję, po prezentacji mieliśmy wiele kontaktów z propozycjami innych rozwiązań, z sugestiami dotyczącymi doboru oprogramowania oraz konfiguracji licencji. Podobnie jak solidcam posiadają technologię, która nazywa się WAVE i jest bliźniacza do technologii iMachining. Bardzo dobry kontakt, ogromny entuzjazm oraz chętni żeby pomóc.

Sorki, że tak długo. Jak byś Mariusz postąpił na moim miejscu? Edgdecam jest też bardzo dobrze zintegrowany z solidworksem, podobnie jak solidcam.

Awatar użytkownika

artmachining
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 331
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:27
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

Re: PowerMill a EdgeCam

#5

Post napisał: artmachining » 08 gru 2017, 12:18

Chyba sam sobie odpowiedziałeś na pytanie :) Przeczytaj jeszcze raz swój post i wyjdzie Ci że EdgeCAM najbardziej pasuje do Twoich potrzeb.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: PowerMill a EdgeCam

#6

Post napisał: WZÓR » 08 gru 2017, 18:02

tadeku pisze:
08 gru 2017, 11:43
.... Sorki, że tak długo. Jak byś Mariusz postąpił na moim miejscu? Edgdecam jest też bardzo dobrze zintegrowany z solidworksem, podobnie jak solidcam.
Dopilnuj tego Edge CAM ...... , jest to Twój wybór , gdzie trafność decyzji i mój przedmówca potwierdził.
Ktoś kiedyś napisał , że Edge CAM i Surfcam to jedno i to samo.

Znam dobrze Surfcam , wiec wygląda na to , że wybrałeś dobrze.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

artmachining
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 331
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:27
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

Re: PowerMill a EdgeCam

#7

Post napisał: artmachining » 10 gru 2017, 23:13

To podpowiem ze jest wiecej softow które używają tego samego jądra
Edgecam, Sprutcam, Mastercam, Surfcam, Solidcam to te same algorytmy tylko inny interfejs.
Używają moduleworks https://www.moduleworks.com/company/partners/?lang=en
Ja dlatego wybrałem Powermilla.


Autor tematu
tadeku
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 07 gru 2017, 16:07

Re: PowerMill a EdgeCam

#8

Post napisał: tadeku » 12 gru 2017, 10:10

Panowie, ogromne dzięki za pomoc! ;) Pozdrawiam!


miccom
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 77
Rejestracja: 08 lip 2015, 18:13
Lokalizacja: Tychy

Re: PowerMill a EdgeCam

#9

Post napisał: miccom » 31 maja 2018, 07:48

Ciekawe czy już wybrałeś EdgeCAM?

PAMIĘTAJ, aby od razu wypowiedzieć umowę o automatyczne przedłużenie subskrypcji- jeśli tego nie zrobisz, to od razu wystawiają fakturę ( ja dostałem fakturę na 7500 zł brutto na automatyczne przedłużenie subskrypcji na rok 2018 :( i tutaj mocno powołują się na podpisaną umowę. )

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PowerMill a EdgeCam

#10

Post napisał: Butler » 31 maja 2018, 09:19

Serio taki numer w umowie? Trochę kiepsko wizerunkowo mogą w EdgeCam na tym wyjść, czas pokaże.
Z drugiej strony, podpisując umowę należy ją czytać ze zrozumieniem, widziały gały co brały.
W MasterCamie przy kupnie zaoferowano nam usługę Maintenance, czyli pełny upgrade do kolejnych aktualizacji i wersji przez rok po zakupie... Ale to opcja którą nie trzeba wcale brać.
Zresztą polecam MasterCama, no ale każdy zachwala swoje... Ja już 10 lat na tym sofcie siedzę

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”