ROVER RT480 - problem z podłączeniem kablem szeregowym do PC

Dyskusje dotyczące maszyn Biesse Rover

Autor tematu
Kuniarz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 28 sty 2009, 11:18
Lokalizacja: Śrem, Wlkp

ROVER RT480 - problem z podłączeniem kablem szeregowym do PC

#1

Post napisał: Kuniarz » 28 sty 2009, 11:28

Witam !

Jestem tu nowy i zielony w temacie CNC.
Zamuję się serwisem sprzętu komputerowego w pewnej firmie branży meblowej i zupełnym przypadkiem wkopałem sie w niezłe bagno...
W skrócie:

- mają taką maszynę jak w tytule
- dotychczas przenosili programy na dyskietkach, ale to coś nie gra, pomimo nowej stacji dyskietek w komputerze (program dosowy, pisze ze nie moze nagrac, pomimo sformatowania w tymże programie)
- zaproponowałem, że skoro maszyna ma port szeregowy to pospawam kabelek i powinno hulać - nie hula niestety, kabel ma ze 20m, jest to skrętka ekranowana, połączony w/g schematu z dokumentacji maszyny.

Miałbym tutaj w sumie dwa pytania :

- co może być nie tak, że nówka stacja dyskietek i nówki dyskietki nie zapisują się ?
- jakieś podpowiedzi na temat kabla RS ?

Pozdrawiam, i przepraszam za prawdopodobnie banalne pytania....



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: skoti » 28 sty 2009, 18:43

Zerknij na stronę moze cos ciekawego znajdziesz .
Co do kabla to próby rób na krótkim kabelku choc dlugosc nie powinna byc przeszkoda , sam mam okolo 15 metrowe . Sprawdź czy wszystkie parametry transmisji masz ustawione identycznie na maszynie i kompie . Próby zacznij od przesyłania programu z maszyny na kompa ponieważ często się zdarza ze w pliku wysylanym do maszyny na początku musi byc jakiś znak lub ich sekwencja a jeśli ich nie znasz to nic nie prześlesz .
Zobacz czy przypadkiem te dyskietki które dzialaly nie maja pojemności 720kB , w zamierzchłych czasach takie były używane. Ale jeśli maszyna jest w miare nowa to raczej to nie jest to .
Ostatnio zmieniony 29 sty 2009, 04:07 przez skoti, łącznie zmieniany 2 razy.


Autor tematu
Kuniarz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 28 sty 2009, 11:18
Lokalizacja: Śrem, Wlkp

#3

Post napisał: Kuniarz » 28 sty 2009, 19:11

dyskietki są 1,44 MB, przynajmniej z poziomu programu tak są formatowane. Faktycznie zrobię kabel np. 2 m i wówczas poeksperymentuje - problem tylko w tym, że stolarnia działa i nie bardzo jest tam się jak kręcić z komputerem...
No nic, dzięki za wskazówki


pupkin1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 30 sty 2009, 12:02
Lokalizacja: Radom

#4

Post napisał: pupkin1 » 03 lut 2009, 08:07

Stacja dyskietek od PC nie bedzie dzialac, bo w tych komputerach maszynowych jest zainstalowany przerobiony naped. Mozna poszukac naped z pelna elektronika (duzo zworek z tylu), przeklada sie je wedlug schematu i przelutowuje pin 2 na 3, jesli dobrze pamietam, musialbym poszukac w zapiskach.
Pozdrawiam Piotr


Autor tematu
Kuniarz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 28 sty 2009, 11:18
Lokalizacja: Śrem, Wlkp

#5

Post napisał: Kuniarz » 03 lut 2009, 09:29

no dzięki za wskazówkę, ale tutaj problem jest trochę inny - nowa stacja założona jest do komputera, zwykłego PCta, który robi tysiąc rzeczy, plus nagrywano na nim dysklietki "do Rovera". Czy taka stacja też musi być przerabiana ? Jeśli tak, to uprzejmie poproszę o metodę przeróbki, władam lutownicą ;-)


pupkin1
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 30 sty 2009, 12:02
Lokalizacja: Radom

#6

Post napisał: pupkin1 » 03 lut 2009, 15:10

Sorki. Myslalem, ze nie dziala naped w maszynie. A tu masz troche materialow na temat portu szeregowego. Moze ci sie przyda.
Załączniki
kopy.rar
kopy
(104.54 KiB) Pobrany 429 razy


Autor tematu
Kuniarz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 28 sty 2009, 11:18
Lokalizacja: Śrem, Wlkp

#7

Post napisał: Kuniarz » 20 lut 2009, 10:34

Przepraszam, że wrócę do tematu, trochę od innej strony, mianowicie:
Męczyłem temat kabla RS, ale powiedzmy, że to nie zając, poczeka. Problem który pierwotnie klient zgłaszał był taki, że nie dało się zapisywać na dyskietce na komputerze.
Co zrobiłem:

- kupiłem z 5 typów różnych dyskietek, formatują się poprawnie, ale przy zapisie pliku jest komunikat "error on NC disc"
- wymieniłem stację na nową, wymieniłem w sumie na 3 z rzędu, różnych producentów - nic...
- żeby u klienta nie świecić oczami przegrałem sobie katalog RV3-2, pożyczyłem klucz sprzętowy i zabrałem się za eksperymenty w serwisie - dusza.. program mi się nie uruchamia.

Jakieś pomysły, sugestie ?


ADAM2075
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 09 maja 2008, 12:43
Lokalizacja: POLSKA

#8

Post napisał: ADAM2075 » 15 mar 2009, 12:13

Witam

Co do podłączenia to niekoniecznie musi być to RS232 chociaż złącze tak wygląda. Te maszyny w zależności od konfiguracji mogą mieć RS232, RS422, RS 485 lub pętle prądowa 0-20mA czy coś takiego. Typ interfejsu konfiguruje sie na karcie w komputerze, a parametry transmisji w komputerze Rovera.
Stacja dyskietek od PC nie działa prawidłowo w Roverze (chociaż kozystac się z niej da ale jest to uciążliwe) , trzeba ja przerobić (i to wcale nie te piny 2-3). Nie wszystkie stacje nadają się do przeróbki - ja przerabiałem Samsungi.

Na komputerze powinna działać normalna stacja do PC ,ta przerobiona od Rovera nie zadziała na PC.

Rovercada zainstaluj najlepiej na nowo na PC. Aby go skonfigurować musisz miec dyskietke z danymi maszyny i eeserialem Rovera.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Biesse Rover”