Pomoc w zorganizowaniu procesu technologicznego.

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
krystek88
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 14 lis 2008, 22:20
Lokalizacja: Poznań

Pomoc w zorganizowaniu procesu technologicznego.

#1

Post napisał: krystek88 » 14 lis 2008, 22:21

Witam,

Muszę zrobić na zaliczenie technologię tego oto wałka:



Nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić, a trzeba podać jak zamocować, w jakiej obrabiarce jakie narzędzie, jakie parametry obrabiana itp. po prostu pełna technologia wytworzenia tego wałeczka.

Do wtorku muszę to oddać a chciałbym to jeszcze zrozumieć.

Pomoże ktoś?
Ostatnio zmieniony 15 lis 2008, 22:51 przez krystek88, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 15 lis 2008, 13:57

typowy detal do obróbki na rewolwerówce, z pręta. No możesz też z pręta toczyć go na małej tokarce CNC. Przy 45 milimetrach nie uzyskasz wymiaru 11.44n6 na gotowo, bo element nie ma przewidzianego podparcia. Nie szkodzi. Jeśli elementów ma być dużo ja bym to robił tak:

Materiał - stal automatowa (chyba, że są jakieś inne wymagania). Pręt ciągniony D=12 mm. Mocowanie w tulejce zaciskowej, w maszynie.

Pierwsze - toczenie z pręta kształtu, na średnicy zewn. zostaw naddatek 0.2 mm. Obrabiarka - mala tokarka CNC, albo automat tokarski. Właściwie cały kształt do zrobienia jednym nożykiem, przecinakiem. D=6 najpierw nacinasz do D=6.2 a później obrabiasz jedną i drugą stronę (promyki). Po zrobieniu odcinasz na wymiar.

Wymiar D=11.44 szlifujesz na szlifierce bezkłowej.


Autor tematu
krystek88
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 14 lis 2008, 22:20
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: krystek88 » 15 lis 2008, 14:07

jasiu... pisze:a później obrabiasz jedną i drugą stronę (promyki). Po zrobieniu odcinasz na wymiar.
Jak możesz to proszę powiedz coś więcej na ten temat, jaki konkretnie nóż (płytka) jakie parametry obrabiania?

Materiał to stal C45
Ostatnio zmieniony 15 lis 2008, 16:02 przez krystek88, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#4

Post napisał: CNCRob » 15 lis 2008, 14:16

kolego nie chce byc niemily ale co ty na wykladach robiles i w jakiej to masz szkole? z tak prosta rzecza jeszcze tu nikogo nie bylo. widze, ze im mlodsze roczniki tym wieksze problemy z mysleniem macie. zaloze sie, ze wiekszosc troche starszych tu osob takie rzeczy przerabiala w ostatnich klasach szkoly podstawowej na przedmiocie zwanym technika. ja w glupim technikum pamietam, ze robilem caly proces technilogiczny lacznie z rysunkami i obliczeniami ktore zajely kilka kartek A4 na sprezyne, majac podane jedynie z jakiego ma byc materialu i ile godzin pracy ma wytrzymac. jakos nie mialem z tym problemu. ale co tam, teraz mlodzi wola zaliczyc jakas panne, nachlac sie z kolegami aby pozniej zamieszczac na naszej klasie kolejne fotki z dobrych imprez, ale z prostymi rzeczami macie problemy. szkoda mi was.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
krystek88
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 14 lis 2008, 22:20
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: krystek88 » 15 lis 2008, 15:20

To nie tak. Dopiero wróciłem z Irlandii (nie - nie byłem porównywać jak jest w Irlandii a jak po roku nowych rządów w Polsce) a więc muszę nadrobić straty sprzed miesiąca, czyli między innymi ten "projekt" który był omawiany w czasie mojej nieobecności. Wcześniej nie miałem nawet najmniejszej styczności z obrabiarkami i naprawdę nie wiem "co z czym"

Awatar użytkownika

komornik12
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 126
Rejestracja: 02 sie 2007, 08:27
Lokalizacja: GDYNIA CITY

#6

Post napisał: komornik12 » 15 lis 2008, 20:31

Zdardzisz, gdzie się uczysz? Jak mnie nie było w szkole, to mam coś takiego jak telefon, gg, czy cokolwiek innego, by dowiedzieć się co się działo podczas mojej nieobecności i jak to powiedziałeś "co z czym".
Draco, muszę Cię zmartwić-dzieci w podstawówce czy gimnazjum na tzw."technice" mają wyklejanie obrazków i naukę krojenia sera... Pismo techniczne było, rysunke też, ale ten rysunek został przynajmniej u mnie tak po macoszemu zrobiony... Kilku moich kolegów z gimnazjum chodzi obecnie do technikum mechanicznego-niestety dużo się tam nie nauczyli poza rozwalaniem tokarek... Poprosiłem ich kiedyś o nagwintowanie pręta o średnicy 6mm z zewnatrz M6 i zgadnij co mi przynieśli z powrotem jak im pręt dałem-nagwintowali, nawet równo! Ale do dziś nie wiem, jak zdołali 8cm pret w rozciągnięte S w tokarce zgiąć....

Pozdro
Kupię narzędzia zegarmistrzowskie. W razie ofert prosze pisać na maila badź pw.

Potrzebny także mały suporcik :D


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#7

Post napisał: jasiu... » 15 lis 2008, 21:20

jedyne, co można krystkowi poradzić, to żeby wybrał się do jakiegokolwiek zakładu, który produkuje coś z galanterii na obrabiarkach i poprosił, że chce obejrzeć jak to chodzi. Niestety, jeśli on nie umie tak prostej technologii napisać, to inżyniera z niego nie będzie. Niestety studia kosztują nie tylko pieniądze, ale i czas (czas to pieniądz). Tu tłumaczenie "wróciłem z Irlandii" jest niepoważne. Co ci ta Irlandia dała - trochę pieniędzy, za które zapłaciłeś tym, że teraz nie potrafisz najprostszej rzeczy. Tak, najprostszej, w sumie to by się to dało nawet na jednej obrabiarce zrobić, choć warto dołożyć właśnie szlifowanie.

chcesz szczegółów - proszę, płytka L151.2-300 05-4E 1125 ( rysunek typ N )z katalogu sandvika, do tego oprawka RF151.22-2020-30 (rysunek RF151.22-2020-30 ) i wytoczysz wszystko. Parametry znajdziesz w katalogu (Sandvik ma bardzo wygodny sposób znajdowania narzędzi) tylko pytanie czy ty umiesz odpowiedzieć na pytanie dlaczego? "No bo to są maksymalne obroty tej tokarki, na której to toczę" to też dobra odpowiedź przy tej średnicy. :lol:

[ Dodano: 2008-11-15, 21:23 ]
poprawiam się - rysunek noża

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”