Pole robocze stołu

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
Edwin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 121
Rejestracja: 01 gru 2018, 20:27

Pole robocze stołu

#1

Post napisał: Edwin » 28 mar 2024, 20:25

Czy idzie jakimś sposobem, określić, może wpisać w machu konkretne wartości albo zaznaczyć na stole zakres pola roboczego stołu?
Chodzi o to abym wiedział w jakim polu zamocować detal, czy np jeszcze mieści się w polu roboczym, czy nie wywali krańcówki.




qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Pole robocze stołu

#2

Post napisał: qqaz » 30 mar 2024, 23:16

Podczas wczytywania Gkodu w Machu wyliczana jest skrajnia/maxima programu określane względem aktualnego zera układu współrzędnych i wyświetlane są w postaci cyferek. Ale jeżeli będziesz przesuwał XY to może być tak że raz zmieścisz zakres Gkodu na powierzchni stolika a innym razem ten sam program wyjedzie poza granice sprzętowe bo programowe zero postawiłeś w innym miejscu..
Jeżeli to sprawia trudność (ale to podstawowa sprawa i tak elementarna że nie ma łatwiejszych) to swój detal do obróbki wydrukuj na kartce w skali 1:1, wytnij nożyczkami i jak położysz go na stole to będziesz widział czy się zmieści. Oczywiście nożyczkami to tylko kontur roboty, żebyś przypadkiem nie dłubał powierzchni reliefu.
Normalni ludzie to początki przygody z Gkodem zaczynają od tego ze chociażby projekt obrysowują ramką z zakresem roboczym i nic przymierzać nie potrzebują. A jakie rozczarowanie gdy po tygodniu Gkodowania na maszynce się okazuje że brakuje 10mm.
Taka rysunkowa przymiarka ma jeszcze tą zaletę że można wrysować łapki, dociski, mieć tło z rysunkiem stolika na którym są rozmieszczone rowki teowe, wiadomo czy mocowanie styknie, czy łapa musi być długa czy krótka albo czy nie spada poza krawędź stołu.

ostatnio zmniejszyła się ilość włamań do blokowych komórek, nie da się tego apką zrobić.

Dodane 2 minuty 43 sekundy:
zakres pola roboczego można wpisać do Macha i masz wtedy limity programowe powiązane z zerem maszynowym.
Ale czy się pozycjonujesz po włączeniu aby zadziałało?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7885
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Pole robocze stołu

#3

Post napisał: tuxcnc » 31 mar 2024, 08:12

qqaz pisze:
30 mar 2024, 23:16
swój detal do obróbki wydrukuj na kartce w skali 1:1, wytnij nożyczkami i jak położysz go na stole to będziesz widział czy się zmieści.
Można też wykuć z kamienia, albo odlać z żeliwa, tylko po jasną cholerę?
Jak ktoś nie ma podstawowych zdolności i nie rozumie co robi, to mu żadne modele nie pomogą i najzwyczajniej powinien zmienić hobby...
Natomiast czymś zupełnie innym jest obróbka detalu, który mieści się w polu roboczym na styk, albo cięcie z odpadu o nieregularnych kształtach, tylko nie wiadomo czy autor wątku o to właśnie pytał.
W ogóle nie wiadomo o co autor wątku pytał, bo to jakiś bełkot bez żadnego sensu.
Ja mam na frezarce zamontowaną kamerę, można też użyć wskaźnika laserowego, wtedy faktycznie można objechać ramkę i zobaczyć czy materiał jest tam, gdzie być powinien.
Z formatkami o regularnych kształtach jest łatwiej, można do stołu przykleić (np. na taśmę dwustronną) jakiś kawałek łatwego w obróbce materiału i przefrezować bazy do ustawiania materiału.
Z tego jednak, co zrozumiałem z wypowiedzi autora wątku, a naprawdę trudno cokolwiek zrozumieć, to on ma problem z oceną czy jak coś przesunie to mu wyjdzie poza pole...
W takiej sytuacji powinien się zaopatrzyć w poniższy przyrząd dydaktyczny i potrenować...
Obrazek


Autor tematu
Edwin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 121
Rejestracja: 01 gru 2018, 20:27

Re: Pole robocze stołu

#4

Post napisał: Edwin » 14 kwie 2024, 12:11

Zabazowałem się na czujnikach indukcyjnych /3 szt./, wczytuję g kody, ustawiam się na zerze detalu i co dalej? jak mam ustwić przygotówkę- kawałek deski pod płaskorzeźbę? Mam niewielki stół, tak że chcę wykorzystać max. pole robocze, deskę moge przykleić taśmą dwustronną, nie ma dużych oporów, ale będą jeszcze dociski boczne. przesunę deskę 5 mm za dużo w jedną stronę i będzie du**. Dlatego pytałem, czy można zaznaczyć na stole zakres roboczy, ale to też będzie mniej więcej...
będę frezował środek deski, ale wrzeciono pewnie będzie jeździć po tych skrajnych wartościach


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Pole robocze stołu

#5

Post napisał: qqaz » 15 kwie 2024, 23:09

eej coś tu nie gra. To inaczej trzeba widzieć.
Nie mogłeś się ustawić w zerze detalu bo leży on na podłodze i dopiero go przykręcisz.
Zero masz na licznikach bo akurat tutaj wcześniej było klepnięte że to miejsce będzie zerem. Ale przesuniesz się w inne miejsce, wpiszesz w pole licznika że w tym nowym jest zero i masz nową pozycję zera programu (klikasz w pole licznika, się podświetla, wpisujesz wartość, enter i masz co chciałeś, zero czy cokolwiek) .
Możesz też nacisnąć taki przycisk że dana oś w tym miejscu ma 0. Albo inny przycisk że wszystkie osie są teraz na zerze.
Masz swoją deskę, wiesz że rysunek na niej się zmieści, ze zajmuje stąd do tąmtąd a program startuje z tego punktu ( punktu na desce). No to ją przykręcasz, jedziesz nad ten punkt, klikasz zero X, zero Y i masz początek programu.

Wczytany Gkod jest przeliczany i chyba na 3 stronie (Mach3) jest ramka z wartościami max/min programu.
Skoro tak to wiesz czy te skrajne pozycje mieszczą się jeszcze na stole Przy Aktualnym Punkcie Zero. Jeżeli gdzieś wystaje ten X lub Y to przesuń zero współrzędnych tak aby nie wystawało. I tyle. Łatwo to zrobić bo jedziesz na skraj pola roboczego i wpisujesz w licznik wartość skrajną dla tej osi - zero samo się dopasowuje. Jedziesz w stronę przeciwną i widzisz czy drugi skraj mieści się w drugiej wartość z Gkodu. (te które podał Mach max/min)

Trochę trudniej jest z Zką bo zależy jak jest pisany Gkod.
Od górnej powierzchni surowej deski do dołu jako narastajaca wartość ujemna - to wtedy Z=0 jest na powierzchni surówki. I minimalna wartość w Z podawana przez program nie powinna być wieksza od grubości surówki bo wjedziesz w stół. Podniesienie surówki do góry też nie rozwiąże sprawy bo Z=0 ustawisz wprawdzie wyżej, jak deska, ale program przebije ją na wylot. No chyba że tak ma być - frezujesz ażur.
Można też ustawić program z zerem Z ustawionym w podstawie surówki. Tak łatwiej bo zero programu i podstawy deski są na tej samej płaszczyżnie. Ale trudniej wyznaczyć wtedy poziom od którego zaczyna się obróbka - nieuwaga i frez zaczepia o materiał który powinien być niżej ale nie był.
Później dojdą jeszcze sprawy z korekcją długości freza ale na początek proponuję abyś nie jej nie wprowadzał tylko jechał z wysokością w Z dla konkretnego freza. Zmienisz go to wpiszesz nową wysokość odpowiednio dla nowego.

Ponieważ to relief to Gkod generowałeś jakimś Cam'em.
Sprawdź czy są tam ruchy typu G28 albo G53Z0 które zaskoczą Cię bo Zka tak zasuwa do dołu lub do góry. I dziobie w stół lub wyskakuje poza krańcówkę limit.
Pokaż Gkod, pokaż gdzie masz zera maszynowe ( te wartości które wpisuje Mach po zbazowaniu się na hołmch)
wystarczy cdn.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”