Cykle Sinumerik 840d sl a Heidenhain

Różnice


Autor tematu
Extcall
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2018, 16:25

Cykle Sinumerik 840d sl a Heidenhain

#1

Post napisał: Extcall » 29 gru 2023, 16:15

Witam

Mam pytania odnośnie cykli podczas tworzenia programów przez oprogramowanie CAM. Korzystam z Solid CAM 2020.

PYTANIE 1:
W jaki sposób zostawiacie operatorowi możliwość poprawienia np. kieszeni kołowej? Dla Sinumerik 840d sl można ustawić obróbkę z kompensacją (w Solid CAM) i wtedy jeśli otwór jest zbyt mały/duży to można skorygować na średnicy narzędzia w tabeli na maszynie, poprawić i jest ok.

Podobnie jest z frezowaniem gwintów. G-kod wygląda podobnie jak poniższy z frezowaniem po spirali, jedynie można zmienić gwint na luźniejszy/ciaśniejszy przez zmianę średnicy narzędzia w tabeli na maszynie (oczywiście jeśli zaznaczymy obróbkę z kompensacją w Solid CAM)

Przykładowy g-kod z kompensacją na Sinumerik wygląda tak (przykładowa kieszeń kołowa):
Obrazek



Ostatnio mam styczność także z EdgeCAM i sterowaniem Heidenhein. I tam jest możliwość wygenerowania z EdgeCAM cyklu 208 (frezowanie po linii śrubowej) który daje możliwość edycji na maszynie:
Obrazek

Na maszynie wygląda to tak:
Obrazek

PYTANIE 2:
Czy jeśli jest potrzeba to operator jest w stanie zmienić średnicę nominalną kieszeni w samym cyklu na maszynie i jest ok?



Na Heidenhein plusem jest także stosowanie korektorów DL i DR którymi przy maszynie można odpowiednio korygować średnicę czy długość narzędzia dla tylko odpowiedniej operacji. Bez konieczności zmiany długości i średnicy w tabeli narzędzi:
Obrazek

Obrazek

Na Sinumerik nie widzę alternatywy jak tylko wprowadzanie korekt na średnicy w tabeli narzędzi:
Obrazek




PYTANIE 3:
Czy jest opcja w Solid CAM żeby generować coś w rodzaju cyklu Sinumerik? Np. taki cykl Pocket4:
Obrazek



PYTANIE 4:
Czy EdgeCAM ma możliwość generowania także cykli dla Sinumerik jak powyższy Pocket4 lub inne?


Nie mam dużej styczności z HH i EdgeCAM ale wydaje mi się że taki pakiet jest czytelniejszy niż SC i Sinumerik gdyż EC generuje cykle co uważam za ogromną zaletę.

Jeśli jestem w błędzie to proszę o dyskusję :)




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4149
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cykle Sinumerik 840d sl a Heidenhain

#2

Post napisał: Steryd » 29 gru 2023, 17:42

Ad1 oczywiście w każdym sterowaniu jest korekcja narzędzia i mozna skorygować wymiar kieszeni,
Ad2. W cyklu 208 masz średnicę żądaną otworu i można ja zmienić bezposrednio, a cykl uwzględnia średnicę (a raczej promień), narzędzia i tym sposobem też można wymiar skorygować.
Ad 3 i 4 to zależy od postprocesora i wyboru technologii. Zarówno w SC jak i EC mozesz wybrać pracę z cyklem ( jeśli jest dostępny w postprocesorze) lub bez.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Extcall
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2018, 16:25

Re: Cykle Sinumerik 840d sl a Heidenhain

#3

Post napisał: Extcall » 29 gru 2023, 18:35

Dzięki za odpowiedź.

W SC można wybrać pracę z cyklem innym niż wiercenie, gwintowanie?

Jedyne cykle jakie mam i mogę korzystać to te związane z wierceniem i gwintowaniem (G81, G82, G83, G84). Są one później widoczne i edytowalne na maszynie podobnie jak cykle w Shopmill.

Ale brakuje mi w SC cykli frezowania kieszeni kołowej (Pocket4) czy frezowania gwintów. SC wyrzuca sam gkod i niedoświadczeni operatorzy później mają problem z ogarnięciem programu.

Nie dodawałam że chodzi o 5 osiowe centrum obróbkowe ze sterowaniem Sinumerik 840d sl.


Dodanie cykli Sinumerik typu Pocket4 czy Cycle61 (planowanie) jest możliwe do zrobienia w Solid Cam (kwestia postprocesora)?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4149
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cykle Sinumerik 840d sl a Heidenhain

#4

Post napisał: Steryd » 29 gru 2023, 18:41

Extcall pisze:W SC można wybrać pracę z cyklem innym niż wiercenie, gwintowanie

Oczywiście, jeśli tylko jest to zdefiniowane w postprocesorze.
Mozesz sobie nawet sam to dodać jeśli Ci się chce. W edytorze maszyny masz cykle użytkownika do dodania. Ale jak to świeżo kupione, to sprzedawce postprocesora za fraki i niech dopasowuje do maszyny. Skoro wziął kasę, to łaski nie robi.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Extcall
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2018, 16:25

Re: Cykle Sinumerik 840d sl a Heidenhain

#5

Post napisał: Extcall » 29 gru 2023, 20:20

W tym miejscu można cykle dorzucać?

Obrazek



Postprocesor ma już z 10 lat, 6 wersji i dalej mam wrażenie że czegoś brakuje.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4149
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cykle Sinumerik 840d sl a Heidenhain

#6

Post napisał: Steryd » 29 gru 2023, 23:00

Tak, w tym miejscu. Oczywiście nie musi to być w cyklach wiertarskich.
Tam jest całkiem niezły help do tego VMID'a.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”