Rozsądne warunki pod warsztat

Jakie są wg Was minimalne warunki pod zakładanie hobbystycznego warsztatu?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Blep
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2023, 20:35

Rozsądne warunki pod warsztat

#1

Post napisał: Blep » 09 lis 2023, 02:28

Cześć,

rozglądam się za jakimś domem do kupienia, w pierwszej kolejności do zamieszkania, ale chciałbym mieć na uwadze potencjał do zrobienia sobie przy nim małego, ale możliwie kompletnego hobbystycznego warsztatu, typu frezarka, tokarka, spawarka, pewnie tona dodatkowego osprzętu jak szlifierki, kompresor, butle etc.

Z tego co rozumiem, najmniej uciążliwe dla domowników byłoby zrobienie warsztatu w osobnym budynku, oraz najbardziej praktyczne by było zorganizować to na parterze, by dało się łatwo wstawić tam maszyny. Jak bardzo niesie się hałas z takiego budynku? Czy może to być problem, jeżeli dzieli ścianę z wolnostojącym garażem u sąsiada?

Jakby jednak się nie dało wygospodarować osobnego budynku, jak praktyczne jest zrobienie warsztatu w garażu czy w piwnicy? Ile miejsca trzeba przeznaczyć? Jak bardzo w domu będzie przeszkadzał hałas? Jeżeli ktoś tutaj poszedł tą drogą, jak to wyglądało w praktyce? Jakie ograniczenia napotkaliście?

Oczywiście wiem, że na upartego można wtargać sprzęt wszędzie oraz ignorować skargi sąsiadów i domowników na hałas czy inne niedogodności, ale taki scenariusz nie uważam za "rozsądny". Zatem pytam o okoliczności, w których można przyjąć, że jest sens zaczynać takie hobby - da się skompletować dość maszyn, by nie łapać się co chwilę na braku sprzętu do jakiejś czynności, zostanie dość miejsca by dało się tam wygodnie działać i utrzymać czystość, oraz hałas i zapachy nie będą zbytnio uciążliwe dla innych.



Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Rozsądne warunki pod warsztat

#2

Post napisał: grg12 » 09 lis 2023, 08:33

Tak pół żartem, pół serio... nie wspominałeś o sprzęcie kuźniczym, odlewniczym i wielu innych interesujących technologiach :)
Z moich skromnych doswiadczeń - jeśli zdecydujesz się na warsztat w domu, nigdy nie chodź w butach "warsztatowych" w domu (ani na odwrót) wióry wbite w podeszwę paskudnie rysują podłogi...

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7981
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Rozsądne warunki pod warsztat

#3

Post napisał: WZÓR » 09 lis 2023, 13:19

Blep pisze:
09 lis 2023, 02:28
....
Oczywiście wiem, że na upartego można wtargać sprzęt wszędzie oraz ignorować skargi sąsiadów i domowników na hałas czy inne niedogodności, .....
To g**no wiesz. :D

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


kevincompton
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 09 lis 2023, 09:57

Re: Rozsądne warunki pod warsztat

#4

Post napisał: kevincompton » 09 lis 2023, 14:15

Można wyprowadzić się na piękną polską wieś. Wiele zagród jest nieużywanych. Stodoły, obory i inne budynki gospodarcze można zaadoptować na warsztaty.

Tylko jedna uwaga! Może być problem z prądem. Długie linie przesyłowe i włączenie twojej maszyny może powodować skoki napięcia u innych. Więc zanim się zdecydujesz - sprawdź jak wygląda sprawa z prądem.


Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 242
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: Rozsądne warunki pod warsztat

#5

Post napisał: Wiktor57 » 09 lis 2023, 20:29

Sprawdź czy dla miejscowości jest plan zagospodarowania przestrzennego i czy dla interesującej Ciebie nieruchomości jest dopuszczalna DG. Jeżeli tak to problemów z sąsiadami nie powinno być, jeżeli nie to pierwszy upierdliwy sąsiad spowoduje zamknięcie działalności. Jeżeli brak planu to zapytaj w urzędzie. A.... nie doczytałem. Ty chcesz prowadzić działalność hobbystycznie? W takim razie powyższe Ciebie nie dotyczy. Tylko kto gromadzi tyle sprzętu i nie ma zamiaru chociaż na pół etatu prowadzić DG. :D


Autor tematu
Blep
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2023, 20:35

Re: Rozsądne warunki pod warsztat

#6

Post napisał: Blep » 09 lis 2023, 23:22

Wiktor57 pisze:Ty chcesz prowadzić działalność hobbystycznie? W takim razie powyższe Ciebie nie dotyczy. Tylko kto gromadzi tyle sprzętu i nie ma zamiaru chociaż na pół etatu prowadzić DG.

Planuję zacząć jako hobby a jak się to dalej potoczy to zobaczymy. O ile listę zakupów mam ambitną, to nie jest tak że zamierzam od razu kupić wszystko, i jeszcze nowe ze sklepu :D, skompletowanie tego to jest bardziej plan na następne lata, ale chcę wcześniej się upewnić, że będę miał warunki do takiej zabawy.

Rozumiem, że potencjalnie łatwiej będzie sąsiadom uciszyć domorosłego fanatyka tokarstwa, niż zarejestrowaną działalność prowadzoną w miejscu, które na to pozwala. Chociaż skargi oczywiście i tak mogą pisać i wtedy to kwestia uporu obu stron, ale zasadniczo po to założyłem ten wątek, by się dowiedzieć jak takich sytuacji uniknąć.

WZÓR pisze:To g**no wiesz.
Na przecież piszę że takie postępowanie nie jest rozsądne. Nie rozumiem, powiesz mi, że nie istnieją wariaci, którzy usiłują upchnąć maszyny w piwnicy w bloku, czy innych niepraktycznych miejscach? Czy bardziej chcesz mi zakomunikować, że nasze służby natychmiast usuwają uciążliwych sąsiadów?

Czy źle sformułowałem tamten akapit? Miałem na myśli, że nie interesują mnie porady odnośnie tego gdzie "na upartego" da się postawić kilka małych maszyn i balansując na granicy wytrzymałości sąsiadów, czasami coś porobić.

Może powinienem dodać że ten etap poniekąd mam za sobą, tylko z pominięciem bycia utrapieniem dla innych. Pobawiłem się trochę ZX7016 i temat mi się spodobał, ale po przeanalizowaniu czego mi brakuje, co musiałbym dokupić, i wyobrażeniu, jak by to wyglądało, uznałem że nie ma sensu tego ciągnąć w obecnych warunkach. Teraz pojawiła się możliwość stworzenia sobie warunków, stąd ten wątek.


szopenn
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1940
Rejestracja: 21 gru 2015, 11:22
Lokalizacja: Lublin

Re: Rozsądne warunki pod warsztat

#7

Post napisał: szopenn » 10 lis 2023, 07:28

Oho, ten temat przebije nawet wszystkie typu czy warto pracować w cnc, lub przekwalifikowywać się w wieku 50 lat bo mam takie marzenie. Typowy gryzak bym to określił.

Fajne masz marzenia chłopaku, tylko że jest coś takiego jak:


Więc pierwsza sprawa to nie sąsiedzi, oni za ciebie tego nie przeżyją, tylko ile masz lat? Jak masz 30 to już chyba za późno, a jak masz 20 to super? Ale z jakiego domu pochodzisz? Tato Ci to wszystko kupi i zaczniesz w wieku 30 zabawe? Dopiero kolejne.. wiedza, wykształcenie. Po co chcesz to robić? Przecież większość rzeczy można zlecić lub kupić gotowe, chodzić do swojej pracy a jedynie umilać sobie czas. Że też zrozumiałem to za późno, a może jestem niedorajdą albo za dużo chciałem się nauczyć za późno a przy okazji nie mam milionów, żeby przyspieszyć sprawy ziemskie i udowodnić wszystkim, że się da? A dać się da, tylko w większości przypadków nie od nas zależy jak szybko dobrniemy... a bo tu leci inwestycja a żona Ci np. rozchoruje i co? Jedyne co możesz zrobic to wpaść na forum i poczytać "głupiego jasia" jaki on to wszystko mądry i wszystkowiedzący i jak wszystko ogarnął i tylko dzięki sobie jest tu gdzie jest. Ale skoro wierzący to może by zrozumiał, że nie wyłącznie on, tylko np. opatrzność? Może tak skromniej jakby popatrzył to zrozumiałby, że może jemu opatrzność dopomogła a innym nie, i wskazywanie wyłącznie siebie jako kreatora sukcesu nie jest na miejscu?? Weź to również pod uwagę, w życiu potrafi być różnie. Życie to wybór... jak nie jesteś milionerem i pójdziesz w rozmach to będziesz jeździć do końca życia trabantem, ale jak ci się uda to może ten trabant na koniec zaparkuje pod fajną miejscówką na wsi, gdzie jak "ten od milionów popatrzy" to przyjdzie i powie - ale tu masz fajnie - i zaraz ci się wpierd... obok. Życie... aa i tak jeszcze na przyszłość, nie bądź egoistą lub inwestuj z głową - masz dzieci? Ktoś przyjdzie po tobie i doceni? Uwierz, że na pewnym etapie zaczniesz sobie zadawać takie pytania. Z dziećmi jest różnie po co masz pchać w to jak i tak się zawiniesz a syn Ci się urodzi taki, że nawet do furtki będzie wołał majstra? Żyj na full, i kup 3 mieszkania za to pod wynajem. Samemu sobie ułatwisz a i dzieciakowi będzie łatwiej. Wtedy na forum nie powstanie kolejny temat z cyklu "warsztat po tacie, ile to jest warte"?

Nie mówie tego byle kto uwierz mi.... leci czas, leci życie... rząd nie ułatwia, końca nie widać. Powodzenia życzę.... a milionerem pewnie też nie jesteś albo samobójcą. Zresztą dzisiaj o kredyt nie łatwo to ci nie grozi..
Obrazek

Życzę Ci powodzenia, jednocześnie rzucam taki pomysł. W szkołach zawodowych brakuje nauczycieli. Mam sporo znajomych pracujących w byłych ZSMR i mimo, że zostały ogołocone to nadal mają możliwość pójść do pracy na 8h i zrobienia sobie czegoś wraz z uczniami i zabrania tego do domu. W domu mają mniejsze warsztaty, w którym sobie klecą do kupy to co robią w pracy - a i jeszcze uczniowie uczą się czegoś z poza książek i każdy zadowolony. Może to jest dobre wyjście? Praca na wyzysku CNC mimo pieniędzy wcale nie musi być lepsza. Tu masz przynajmniej względny spokój.

Awatar użytkownika

Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Rozsądne warunki pod warsztat

#8

Post napisał: Rafalgl » 10 lis 2023, 07:43

Możesz wydzierżawić za grosze działkę ROD, tak ja zrobiłem. Domek z płyty warstwowej stawiają w jeden dzień, koszt niewysoki a idzie to szybko ogrzać. W tygodniu działki są puste i masz totalny spokój, tylko radzę zamontować alarm.
Kto pyta, nie błądzi.


grafmetal
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 129
Rejestracja: 22 lis 2020, 12:32
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Rozsądne warunki pod warsztat

#9

Post napisał: grafmetal » 10 lis 2023, 10:16

Blep pisze:Jakby jednak się nie dało wygospodarować osobnego budynku, jak praktyczne jest zrobienie warsztatu w garażu czy w piwnicy? Ile miejsca trzeba przeznaczyć? Jak bardzo w domu będzie przeszkadzał hałas? Jeżeli ktoś tutaj poszedł tą drogą, jak to wyglądało w praktyce? Jakie ograniczenia napotkaliście?

Ile miejsca trzeba przeznaczyć, to tylko Ty możesz powiedzieć, bo my nie wiemy co konkretnie byś tam chciał mieć. Uciążliwość zależy od tego ile czasu zamierzasz tam robić i w jakich godzinach. Gdy ja w piwnicy domu szeregowego wierciłem w stali, to i tak słychać to było w całym domu. Gdy ciąłem szlifierką, to słychać to było na połowie ulicy. Jeżeli zamierzasz to robić wieczorami w okolicy, gdzie mieszkają ludzie, to może być problem, jeśli sporadycznie w ciągu dnia, to nie powinno być tak źle. Z gorszymi reakcjami spotkasz się, jeśli będziesz emitował jakieś nieprzyjemne gazy pochodzące np. z obróbki gumy, plastiku itp.
Inna sprawa, że takiego warsztatu nie trzeba mieć w domu, bo możesz wynająć sobie lub dokupić jakiś lokal roboczy w okolicy.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Rozsądne warunki pod warsztat

#10

Post napisał: tristar0 » 10 lis 2023, 10:32

Rafalgl pisze:Możesz wydzierżawić za grosze działkę ROD
Tylko przeczytaj status tych działek to są działki rekreacyjne i dłubanie już pod to się nie załapie.Fakt że u mnie też jest w pip nawet do kupienia tych działek sporo nawet na nich są budynki postawione murowane z centralnym ogrzewaniem ,jest jeden haczyk jesteś użytkownikiem jak płacisz składkę i puki jakiś deweloper nie wykupi tych działek hurtem z całą spółdzielnią i w tedy dowiadujesz cię że za pół roku teren ma być pusty .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”