Wiertarko frezarka Proma, szukam opinii.

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Wiertarko frezarka Proma, szukam opinii.

#1

Post napisał: rc36 » 26 sie 2023, 15:35

Witam. Zastanawiam się nad zakupem używanej frezarki Proma https://www.promapolska.pl/produkt/wier ... czytem,237 .
Pytanie jak jest ta maszyna wykonana, czy podobnie do zx7045 czy może lepiej, bo cena tej promy w sklepie powala na kolana :shock:
Od razu mówię że gdybym miał miejsce to bym kupił przemysłową frezarkę, ale z miejscem jest krucho.




NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 398
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

Re: Wiertarko frezarka Proma, szukam opinii.

#2

Post napisał: NFZ » 31 sie 2023, 11:17

Jeżeli pole robocze nie za małe, to może poszukaj podróbki małej aciery(jakieś ZSF-1 czy inne FXB12).

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Wiertarko frezarka Proma, szukam opinii.

#3

Post napisał: RomanJ4 » 31 sie 2023, 11:35

Jak na małą frezarkę gniazdo Mk4 daje już możliwość założenia poważniejszych narzędzi, pole robocze 585x300mm i masa 400kg jak na stołową frezarkę to sporo, jeśli nie potrzebujesz masy ≈ ≥1t za niewiele więcej, np https://www.cormak.pl/pl/frezarko-wiert ... 50-cw.html (gn. ISO40), a to już zupełnie inna klasa i możliwości obróbki...
Jak wykonana to trudno zdalnie stwierdzić(chyba, że ktoś używa), ale podejrzewam, że może być ~podobnie, bo poza napędem posuwu wrzeciona raczej niewiele sie różni od ZX, nawet dźwignie przekładni ma te same... A cena rzeczywiście bardzo słona jak na tę klasę, to już wolałbym nieco dołożyć do tego Cormaka ZX 7550 CW jak napisałem...
pozdrawiam,
Roman


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Wiertarko frezarka Proma, szukam opinii.

#4

Post napisał: bear » 31 sie 2023, 12:49

RomanJ4 pisze:Jak na małą frezarkę gniazdo Mk4 daje już możliwość założenia poważniejszych narzędzi, pole robocze 585x300mm i masa 400kg jak na stołową frezarkę to sporo, jeśli nie potrzebujesz masy ≈ ≥1t za niewiele więcej, np https://www.cormak.pl/pl/frezarko-wiert ... 50-cw.html (gn. ISO40), a to już zupełnie inna klasa i możliwości obróbki...

Kolega chce kupić używaną maszynę więc można się domyślać że ma taką do kupienia (ten konkretny model) pytanie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Wiertarko frezarka Proma, szukam opinii.

#5

Post napisał: rc36 » 31 sie 2023, 15:43

bear pisze:Kolega chce kupić używaną maszynę więc można się domyślać że ma taką do kupienia (ten konkretny model)

Dokładnie tak jak piszesz.
28 000 za nową to brzmi jak słaby żart, ja mam na celowniku taka używaną za 8000, ale to dla mnie też trochę za dużo.


NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 398
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

Re: Wiertarko frezarka Proma, szukam opinii.

#6

Post napisał: NFZ » 01 wrz 2023, 22:55

Trochę jeszcze podpuszczę założyciela wątku ;)

Aż za dobrze rozumiem problem z brakiem miejsca, sam muszę się zmieścić z frezarką na koncu około dwumetrowej „kiszki”(szerokość połowa tego...).
Jedna rzecz jest prosta, maszyna „stołowa” zajmuje tyle samo powierzchni co „wolnostojąca”, a zazwyczaj przy tych samych parametrach dużo szybciej przejada frezy dając znacznie gorszą powierzchnię.
Kombinowałem z narzędziówkami w układzie dekla - bo mają zazwyczaj w miarę zwartą budowę - ale nic większego jak Aciera F1(czy nasze ZSF-1 czy FXB12) tam nie wlezie, a jeśli nawet to będzie korbami tłuc o ściany w skrajnych położeniach stołu.
Tak musiałem odpuścić wynalazki pokroju ОФ-55, ALG100 czy powiedzmy 675П.
Szczególnie bolała chorwacka, bo raz że w dobrej cenie wypatrzyłem, a dwa że miałem bardzo dobre doświadczenia z odrobinę większą ALG200B(maszynka o niezrównanej ergonomii - a jakością jakoś mocno nie odstająca od naszej FNC25).
Tak się złożyło że zakład w który korzystałem z min. tej dwusetki się wziął zawinął, ale udało mi się od nich w cenie złomu zakupić krajową(z defumowskiej filii w Szopenowicach) podróbkę Sempuco, która akurat wejdzie(ale wymaga pewnej „przebudowy” wrzeciennika).

Gdybym miał trochę więcej miejsca, to bym się zastanowił nad taką Thiel/Ruhla 58 jak poniżej:

Obrazek

tu za 3.5k - pytanie jak mocno wyeksploatowana?

https://www.olx.pl/d/oferta/frezarka-ma ... WgOfo.html

czy właśnie 675П(ОФ-55 się bardzo rzadko u nas pojawia)

Obrazek

tut człowiek trzyma i eksploatuje na... balkonie:

http://www.motolab.ru/CNC/675/

przykładowe ogłoszenie większej siostry:

https://www.olx.pl/d/oferta/frezarka-na ... WCtNI.html

i 675П za 1.4K$(ale niestety nie nasz olx)

www.olx.ua/d/uk/obyavlenie/675p-instrum ... ODEN1.html

Od razu dodaję że jak najbardziej rozumiem pokusę zakupu używanej kitajki zamiast potencjalnie zużytej sowietki czy enerdówki(czyli de facto bardziej „projektu” niż gotowej do użytku z marszu maszynki).


NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 398
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

Re: Wiertarko frezarka Proma, szukam opinii.

#7

Post napisał: NFZ » 02 wrz 2023, 10:15

ps. miało być w Szopienicach zamiast Szopenowicach ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Wiertarko frezarka Proma, szukam opinii.

#8

Post napisał: rc36 » 02 wrz 2023, 12:43

Z tymi frezarkami narzędziowymi jest ten problem, że są sporych rozmiarów a pole robocze mają mizerne.
Gdybym miał wystarczająco dużo miejsca to bym kupił frezarkę jarocinkę fwf 32, duże pole robocze, dwa wrzeciona, przyspieszone posuwy, na takim sprzęcie można już zrobić coś konkretnego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”