Grawerowanie anodowanego aluminium PikoCNC

Kilka pytań odnośnie obróbki aluminium w PikoCNC

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
LuigiDomzalo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2023, 10:36

Grawerowanie anodowanego aluminium PikoCNC

#1

Post napisał: LuigiDomzalo » 23 maja 2023, 13:26

Witam,
od jakiegoś czasu pracuje z programem PikoCNC. Byłem totalnym laikiem i program poznawałem krok po kroku z instrukcją.
Dostałem w pracy do wykonania tabliczki z napisem grawerskim. Z arkuszu 250x200 anodowanego aluminium o grubości 1mm wycinam tabliczki wielkości 40x15, z możliwie jak najmniejszym odpadem.
Na każdej tabliczce umieszczam inny napis, graweruje na głębokość 0,08mm. Każda tabliczka posiada dwa otwory(do owiercania używam tego samego freza)
Dostarczany materiał niestety nie jest prosty i napisy oraz frezowania pomiędzy tabliczkami wychodzą różnie. Aktualnie jestem na etapie testowania stołu próżniowego z podkładem w postaci płyty HDF.
Płyty MDF są w drodze. Ze stołem próżniowym napisy wychodzą lepiej, niestety dalej muszę stopniowo zwiększać parametry zagłębienia, aby napisy były w miarę równe.

W momencie obróbki frezy chłodzone są samym powietrzem sterowanym przez cewkę. Używałem dodatkowo chłodziwa mineralnego, niestety mam wrażenie, że chłodziwo wyginało blachę.

Parametry wycinania:
Obroty 18000 RPM (max maszyny)
Posuw 2000 mm/m
Zagłębianie 400

Do wycinania używam freza 1 piórowego 3mm:

https://luxaccessories.pl/produkt/frez- ... 2-x-38-mm/


Parametry grawerowania:
Obroty 18000 RPM (max maszyny)
Posuw 2000 mm/m
Zagłębianie 400
Czcionka 3-5mm.

Do grawerowania używam freza typu V 60 ° stopka 0.2:

https://luxaccessories.pl/produkt/frez- ... ni-0-2-1p/


Pytanie 1:
Jaki najlepszy byłby frez do wycinania?
Żeby tabliczki w miarę łatwo się "wyłamywało" obrabiam materiał do głębokości 0,8-0,9mm stosując krok zagłębienia 0,18mm.
Większy krok zagłębienia powoduje efekt powstawania zadzioru, a co za tym idzie tracę sporo czasu na gratowanie każdej tabliczki z osobna.

Pytanie 2:
Czy samo chłodzenie powietrzem jest wystarczające? Czy używać czegoś innego, aby uzyskać lepszy efekt frezowania?

Pytanie 3:
Co myślicie o parametrach obróbki? Czy jestem w stanie zmieniając jakkolwiek parametry zwiększyć krok zagłębiania?

Pytanie 4:
Aktualnie frezuje i wiercę tym samym frezem. Czy frez jednopiórowy do tego prac jest dobry? Czy lepszy byłby 2 lub 3 piórowy? Chodzi mi głównie o trwałość frezów.

Pytanie 5.
Aktualnie pracuje na czcionce Simplex. W innym programie jest ona jednoliniowa i grawerowana jest znacząco szybciej, natomiast w PikoCNC tworzy się jako kontur i program obrabia kontur węwnetrzny i zęwnetrzny,
a co za tym idzie tracę sporo czasu. Jestem na etapie szukania innych czcionek jednoliniowych, aktualnie testuje 1CamBam_Stick_7,
niestety mam wrażenie, że niektóre litery są obrabiane dwa razy. Przy czcionce 1CamBam_Stick_7 zyskuje około 5 sekund / minutę.
Czy jest możliwość ustawienia w PikoCNC, aby tekst był obrabiany jednym przejazdem? (Aktualnie używam "Obróbki po konturze")
Czy w PikoCNC jest możliwość edycji utworzonego już tekstu? Za każdym razem, gdy mam jakąś literówkę muszę usunąć tekst i tworzyć na nowo.

Obrazek

Pytanie 6.
Jaki wpływ ma kąt i stopka frezów grawerskich typu V. Czy frez V 60 ° 0.2 stopka jest idealny do tego typu pracy? Czy lepiej zmienić na jakiś inny?

Pytanie 7.
Do wpisywania tekstu mam zrobiony wzór i wpisuję tekst poprzez zaznaczenie konturu tabliczki, wybranie środkowego punktu referencyjnego, oraz wybranie opcji wprowadzenie tekstu.

Obrazek

Wszystko ręcznie zajmuje sporo czasu(około 60 tabliczek wbijam ręcznie). Czy w Piko jest szansa przyśpieszenia wprowadzania tekstu? Czy można jakoś dodać skrót klawiaturowy do opcji "wprowadzania tekstu"?

Obrazek

Ogólnie zależy mi na skróceniu czasu pracy, oraz przedłużeniu trwałości frezów.
Proszę o wyrozumiałość, na frezarce, oraz z PikoCNC pracuje dopiero od 3 mc i sam starałem się dojść do jak najlepszego efektu, teraz proszę Was o pomoc ;)




kamilblk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 10 cze 2023, 22:37

Re: Grawerowanie anodowanego aluminium PikoCNC

#2

Post napisał: kamilblk » 10 cze 2023, 22:52

Co do wysokości grawerowania albo dedykowany stół podciśnieniowy, który efektywnie zassie materiał w newralgicznych miejscach, albo sonda pomiarowa, która wykona pomiary wysokości materiału w wielu punktach i stworzy mapę wysokości (z tego co widziałem, Piko ma taką funkcjonalność). Niestety sonda to dodatkowa operacja, która wydłuża proces. Mam na myśli te tanie chińskie sondy, nad którą sam myślę. Najlepiej jakby ktoś bardziej zorientowany wypowiedział się w temacie, ponieważ sam uczę się Piko na frezarce od LF od niedawna. Co do reszty pytań sam jestem ciekaw odpowiedzi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”