Podświetlenie plexi

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 526
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

Podświetlenie plexi

#1

Post napisał: rysmen » 21 maja 2023, 07:59

Witam mam prośbę. Czy jest tu ktoś na forum to zajmuje się reklamami głównie z pleksi i podświetleniem.

Lub ktoś jest w stanie pomóc i doradzić.

Potrzebuję podświetlić pleksi, tak by świeciła jednolicie jak na filmiku poniżej



kolor podświetlenia to tylko biały i ledy muszą być ułożone po krawędzi zewnętrznej.

Pleksi okrąg o średnicy 100cm będzie ułożona na ruchomej platformie. Chcę by było równomiernie podświetlone wszystko aż od brzegu po sam środek. Plexi o grubości np 10mm i tak sobie to wymyśliłem że z jednej strony zafrezowany felc żeby diody upchać a później plexi ląduje na sklejce o grubości 10mm żeby było jeszcze bardziej sztywno sklejka pomalowana na biało.

I nie do końca wiem jaką pleksi zastosować na filmiku widzimy że jest to pleksi dosyć przezroczysta tak mi się wydaje że satyna ale nie jestem pewien proszę mnie poprawić, lub nakierować i doradzić coś bardzo dziękuję.

Oczywiście Obdzwoniłem kilka firm które zajmują się plexi ale nie umieli mi doradzić Jaką powinienem zastosować cały czas jest informacja że powinno to działać ale nie są pewni a nie chcę wydać pieniędzy na coś co może do końca nie działać.




rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Podświetlenie plexi

#2

Post napisał: rynio_di » 21 maja 2023, 10:01

Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ale . Mój syn pracuje w produkcji reklam mogę go o to zapytać czy robią takie podświetlenia i co on na to z jakim efektem. Ja także wykonywałem podświetlenia plexi ale to były małe powierzchnie , więc i światło rozprowadzało się równomiernie , stosowałem diody o barwie białej zimnej. Często na serwisie naprawiam podświetlenie paneli wykrywaczy i tam są wbudowane paski z diodami po prawej i lewej stronie , ekran taki ma wstawioną białą folię aby światło odbijało się i ekran świecił równomiernie ale to wymiar 100 x 70 mm.


Autor tematu
rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 526
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

Re: Podświetlenie plexi

#3

Post napisał: rysmen » 21 maja 2023, 10:22

Cześć bardzo bym był wdzięczny gdybyś go zapytał I dał odpowiedź na razie kupiłem na próbę małe formatki by to przetestować samemu.


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Podświetlenie plexi

#4

Post napisał: cawboy » 21 maja 2023, 10:46

aby ekran świecił równomiernie, bez efektu widocznych punktów świetlnych krawędź którą podświetlasz musi być zmatowiona.
Krak.


Autor tematu
rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 526
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

Re: Podświetlenie plexi

#5

Post napisał: rysmen » 21 maja 2023, 11:22

Przy taśmach COB też ? I jaka plexa ?


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Podświetlenie plexi

#6

Post napisał: koala.g » 21 maja 2023, 12:00

Ledy po krawędziach czy po całej powierzchni koła?
warstwami to jest
Pleksa
Dyfuzor
Light enhancer
Light enhancer 90 stopni do drugiego
Pleksa "przewodząca" światło z kropkami do rozpraszania... nanoszone sitodrukiem nie znam nazwy farby.


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 424
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Podświetlenie plexi

#7

Post napisał: cawboy » 21 maja 2023, 12:06

nie doczytałem że chcesz stosować cob-y, ja robiłem na taśmach smd, plexa nie pamiętam ultra clear coś tam, po zmatowieniu krawędzi ładne jednolite światło na całej powierzchni przed matowieniem widoczne punkty świetlne no i krawędź gdzie montowana taśma bardziej podświetlona. Robiłem także podświetlanie balustrad szklanych, efekt identyczny, krawędź szkła spolerowana, widoczne punkty świetlne, po zmatowieniu jednolite światło na całych panelach.
Krak.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Podświetlenie plexi

#8

Post napisał: koala.g » 21 maja 2023, 12:09

Albo kupić Electro-Luminescence panel https://www.ebay.co.uk/itm/233203448759


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 450
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Podświetlenie plexi

#9

Post napisał: logopeda » 21 maja 2023, 12:39

Jeśli chodzi o reklamę to po prostu jest 4mm pmma z grawerowanym rastrem (im dalej od źródła tym raster gęstszy) .
Dobry efekt (trochę mniej wydajny) to folia rozpraszająca światło Ray-Tile, w Twoim przypadku powinna się sprawdzić - podświetlenie jest po całej krawędzi (okrąg).
Dobrze jest taką kanapkę czyli pmma przezroczysta plus folia przykryć jeszcze 2mm płytą opal do podświetleń lub wykleić folią translucentną białą.


Autor tematu
rysmen
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 526
Rejestracja: 04 sty 2009, 18:32
Lokalizacja: zakopane podhale
Kontakt:

Re: Podświetlenie plexi

#10

Post napisał: rysmen » 27 maja 2023, 19:58

Czyli dobrze rozumuje. Zaczynając od dołu.

sklejka o grubości np 10 mm pomalowana na biało i później, folia rozpraszająca światło Ray-Tile, na to, pmma przezroczysta i wokół tej płyty idą diody?

Dodane 2 minuty 13 sekundy:
https://files.fm/u/scytksj7y

Zrobiłem test powyżej zdjęcie jest to zwykła płyta satynowa grubość 4 mm podświetlenie po obwodzie jak to udoskonalić.?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”