RouteBMP - Program do konwersji outline obrazu na gcode

Proste programy do obsługi maszyn CNC, vivery, itp. Programy darmowe, napisane przez użytkowników forum

Autor tematu
CncCheapSoft
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 27 mar 2023, 18:25
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

RouteBMP - Program do konwersji outline obrazu na gcode

#1

Post napisał: CncCheapSoft » 27 mar 2023, 21:48

Cześć. Jakiś czas temu wraz ze znajomym z Czech, który prowadzi firmę związaną ogólnie z CNC - poczyniliśmy program który spełni wszystkie warunki jakie stawialiśmy nowej aplikacji której szukaliśmy. Ogólnie nie znaleźliśmy takiego narzędzia, więc zrobiliśmy swoje. Jest w pełni komercyjne, tak więc jak ktoś chce przetestować to jest do pobrania wraz z prostą instrukcją. Jest dostępny w języku polskim, czeskim oraz angielskim.

Do czego to to ? ogólnie do przekonwertowania bitmap na gcode, posiada opcję wiercenia, możliwość użycia lasera, sterowania PWM.
Ma sporą ilość filtrów które można stosować na importowanych grafikach - filtry wygładzające pikselozę np ścieżek PCB, filtry zwiększające grubość ścieżek. Nie wszystko jest opisane w instrukcji, ale takie minimum aby zacząć i samemu się pobawić. Jest także podstawowa wersja algorytmu do wektoryzacji ścieżek. Planujemy ją przerobić, ale na razie brak czasu na "przydasie".

Lewy przycisk myszy klikamy na czarnym kolorze, prawy przycisk myszy na białym (algorytm podąża do najbliższego czarnego elementu)
Ewentualnie możemy użyć automatycznego wyszukiwania.

Na kanale na Youtube są dostępna dwa filmy z takimi podstawami.

Ogólnie mieliśmy zachować go dla siebie, ale znajomy w Czechach już go sprzedaje, więc może i tu znajdzie ktoś na niego zastosowanie.
Wersja do pobrania jest całkowicie do użytku komercyjnego, ale zrobiliśmy w niej niewielkie ograniczenia, np na wielkość ładowanego pliku BMP - z tego co pamiętam 900x900 px. To wystarczająco aby przetestować. Na pierwszy rzut oka zakładka ustawień odstrasza, ale zawiera wszystko co potrzebowaliśmy.

Uwaga - aplikacja nie jest idealna. Ma swoje mankamenty które nam nie przeszkadzają, jakieś błędy ortograficzne (albo błędne tłumaczenia między językami) itp - ale nam to kompletnie nie przeszkadza. To ma robić robotę, a nie świecić jak Inkscape.

Nie wszystkie możliwości tej aplikacji widać po pierwszym uruchomieniu. Cała moc aplikacji to właśnie te filtry, które trzeba wiedzieć jak używać, więc pewnie będziemy dodawać nowe filmy na YT.

Nie będę dawał tu zdjęć programu, bo niech to wszystko siedzi w katalogu do pobrania, a nie robi bałagan i tutaj.

Zacznijcie od obejrzenia instrukcji, filmików, i ewentualnie - zainstalowania programu. Gdyby ktoś widział w nim jakiś potencjał dla siebie - to tanio można uzyskać klucz który odblokuje wszelkie limity. Planujemy dodać obsługę dxf/dwg/svg/pdf bo takie pliki mamy w firmie, ale to przyszłość. Oczywiście kto uzyska klucz - wszelkie kolejne aktualizacje będzie miał na ten sam klucz. Klucz jest na jeden komputer.

Kanał na Youtube
Dropbox do pobrania za friko.
mail dla zainteresowanych :
[email protected]

Program jest prześwietlony kilkoma antywirusami, nie ma ryzyka pobrania czy uruchomienia.
Ważna informacja - nie oferujemy wsparcia nowych funkcjonalności dla posiadaczy klucza. Dodatkowe funkcje albo zwyczajnie sami dodajemy bo są nam potrzebne, albo możemy się dogadać za jakąś opłatą, ale jeszcze raz piszę - czas, czas, czas.

Dodane 2 godziny 42 minuty 40 sekundy:
Gdyby ktoś pytał czemu ostatnia zakładka w aplikacji jest wyłączona (PCB obrys) - to dlatego że napisana została tylko na nasz użytek i się nią z nikim nie podzielimy.

Żart. Zwyczajnie jest napisana na podstawie kodu Opensource - po części przez jednego doktora informatyki z USA i udostępnił ten kod na takich zasadach - że ma być tylko i wyłącznie w formie darmowej. Ale na prawdę świetny jest. Robi Outline PCB z odsunięciem połowy grubości narzędzia. Ale kiepsko sobie radzi z dużymi plikami. Dużo czasu potrzebuje na wygenerowanie outline-u z dużej grafiki. Kiedyś wiele osób pytało o ten soft, bo działał dobrze. Jak ktoś będzie zainteresowany to udostępnię źródła za free, lub włączę mu tą zakładkę. Kiedyś dorobiłem do niego uwzględnianie wierceń, bo tego nie obsługiwał, więc teraz ma wszystko. Dla takich hobbystów - elektroników z małym ploterem może być zbawienne rozwiązanie.




pytia
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 87
Rejestracja: 14 maja 2018, 19:08

Re: RouteBMP - Program do konwersji outline obrazu na gcode

#2

Post napisał: pytia » 28 mar 2023, 06:43

CncCheapSoft pisze:
27 mar 2023, 21:48
Jak ktoś będzie zainteresowany to udostępnię źródła za free, lub włączę mu tą zakładkę. Kiedyś dorobiłem do niego uwzględnianie wierceń, bo tego nie obsługiwał, więc teraz ma wszystko.
Przejrzałem pobieżnie i mnie może się przydać ale właśnie z obrysem. Pliki mam nieduże (tylko obrys zewnętrzny).
Klucz oczywiście zakupie :)


Autor tematu
CncCheapSoft
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 27 mar 2023, 18:25
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: RouteBMP - Program do konwersji outline obrazu na gcode

#3

Post napisał: CncCheapSoft » 28 mar 2023, 19:16

Wydaje mi się że źle się zrozumieliśmy. Aplikacja ma szereg zakładek, natomiast ostatnia z nich (Obrys PCB) jest kompletnie darmowa dla wszystkich. Właśnie włączyłem ją ponownie, więc kto chce korzystać tylko z niej - to możecie sobie pobrać z Dropboxa za friko i używać zarówno komercyjnie jak i hobbystycznie. Natomiast pozostałe zakładki są także do obrysu PCB, ale bardziej zaawansowanego, obrysu ogólnie grafik, nie tylko PCB.

Obrazek

Nie kupujcie klucza, bo on jest tylko do tych zaawansowanych zakładek, no chyba że ktoś chce się odwdzięczyć darowizną.

Zresztą i tak nie da się ot tak go kupić - zainteresowanych proszę pisać na maila. Nie zakładam że będzie ich wielu, ale mi ta apka bardzo się przydaje. Koniec z kombinowaniem kilkoma narzędziami. Niebawem wrzucę więcej filmów na YT - jak wychodzi PCB frezem 0,1mm, ale u mnie niebawem to może być i za miesiąc. Nie mam na razie kiedy się po nosie podrapać. Miałem napisać też Gcode sender, ale po co wyważać otwarte drzwi, jak inni już to zrobili i z świetnym efektem.

Dodane 15 minuty 33 sekundy:
Jak by byli jacyś chętni na źródła tej ostatniej zakładki (Delphi) to zapraszam na maila. Jedyny warunek - aplikacje które powstaną na podstawie tych źródeł - muszą zostać darmowe oraz opensource. Każdy kto postąpi inaczej dostanie w papę. Żeby było jasne. To nie jest moje widzimisię, tylko autora - dosyć poważnej osobistości.


Autor tematu
CncCheapSoft
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 27 mar 2023, 18:25
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: RouteBMP - Program do konwersji outline obrazu na gcode

#4

Post napisał: CncCheapSoft » 29 mar 2023, 23:29

Jednak udało się znaleźć dziś trochę czasu. Dodaliśmy nowy algorytm wektoryzacji. Teraz są dwa do wyboru, domyślnie włączony jest ten nowy. Jest o wiele lepszy. Mamy kompletnie od podstaw napisane w Delphi oba algorytmy - podstawowy i zaawansowany. Jeżeli jest ktoś zainteresowany kodem źródłowym wektoryzacji - prosimy o kontakt na maila. Całkowicie komercyjny kod. Nie żadne podkradanie pluginów z inkscape-a. Kto ma jakieś fajne narzędzie w którym brakuje profesjonalnej wektoryzacji - to zgłaszajcie się. Wiem że nigdzie tego do Delphi nie idzie znaleźć. Z tego rynku niestety już trochę powietrze zeszło. Nowa wersja jest już na dropboxie.

Na zachętę - pierwsze 3 osoby które się zgłoszą pod tym komentarzem - dostaną pełny klucz do aplikacji za darmo - w zamian za przetestowanie nam algorytmów. Tylko poprosimy osoby które mają jakieś maszyny w domu. Testy "na sucho" nas nie interesują.


Autor tematu
CncCheapSoft
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 27 mar 2023, 18:25
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: RouteBMP - Program do konwersji outline obrazu na gcode

#5

Post napisał: CncCheapSoft » 15 kwie 2023, 00:11

W nowej wersji testowo dodany export ścieżki do pliku DXF - Doszła nowa zakładka.


Bolek89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 60
Rejestracja: 18 lut 2023, 15:53

Re: RouteBMP - Program do konwersji outline obrazu na gcode

#6

Post napisał: Bolek89 » 15 kwie 2023, 08:17

Gratuluję wykonania aplikacji. Jako też programista wiem, że pomysłów jest wiele ale na realizację nie doczekuje się duży procent, więc warto pogratulować :-)

Czy można prosić o jakieś porównanie możliwość tej aplikacji ze "standardem hobbysty" do tego typu zadań czyli FlatCAM dla grafik wektorowych/gerber'ów (do rastrowych lasergrbl)?

No i zależnie od szczegółów należałoby pogrozić palcem jeśli opensource jest użyty w produkcie komercyjnym niezgodnie z warunkami licencji(nie oceniam, nie wiem która licencja, jakie warunki itd). Jeśli projekt odniesie sukces to są metody na zarabianie na opensource w zgodzie z licencją. Praktycznie każdy komercyjny produkt z jakim miałem do czynienia miał jakieś elementy open source, (używane zgodnie z licencjami),ale to osobny temat.

Ja używam FlatCAM i mój jedyny zarzut dla niego to czasem się wykłada... Ale jak się pamięta by zapisywać pracę to nie ma problemu. Aha, flatcam zamienia gerber na gcode, nie BMP (możliwe że też, ale tej funkcji nie szukałem).

Zaletą używania plików gerber zamiast BMP jest to że wszystkie wymiary się zgadzają. Nie ma potrzeby ustalania skali. No i programy do PCB generują pliki gerber. Jeśli ktoś ma nie-pcb do wycinania to łatwo zamienić formaty wektorowe np. Svg do gerber.

Dla mnie flatcam do pcb i camotics do symulacji gcode to bardzi pożyteczne programy. Dodam, że flatcam można skryptować, by często wykonywane operacje zautomatyzować. Minusem jest to, że jest to niekomercyjna robota jednego człowieka, więc z support'em może być różnie. No i drugi minus flatcam, taka sobie dokumentacja. Człowiek musi się trochę namęczyć żeby odkryć właściwą metodę pracy.

Plusem jest mnogość funkcji.


Autor tematu
CncCheapSoft
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 27 mar 2023, 18:25
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: RouteBMP - Program do konwersji outline obrazu na gcode

#7

Post napisał: CncCheapSoft » 15 kwie 2023, 11:35

Cześć. Soft powstaje na nasze potrzeby, raczej nie w kierunku zarobkowym. Praktycznie wszystko jest tam nasze - poza ostatnią zakładką, która jest opensource, ale na jej podstawie nic tam nie powstało. To co opensource - źródła chętnie udostępnię za darmo - ta ostatnia zakładka została dodana, bo kilka osób mnie o to prosiło. Nie nastawiamy się na zarobek co do samej aplikacji, raczej zbieramy w jedną całość to co nam potrzebne i rozpracowujemy pewne algorytmy które nam się przydają, a też i możemy się podzielić nimi z innymi programistami (Delphi) bo w tym zapomnianym już języku nikt nie chce się niczym podzielić, ogólnie ciężko znaleźć coś za darmo czy za niewielką opłatą. Jak ktoś już coś zrobi - to od razu żąda kilka tysi za to.

Mamy dosyć dużą wiedzę na temat tego co jest dostępne ogólnie do cnc w Delphi.

Słyszeliście o takim darmowym pakiecie komponentów jak SweetDrawingEngine ? to my stoimy za wersją przeportowaną do Delphi wyższych niż D7 oraz także za wersją przeportowaną do Delphi 6/7 Personal. To też udostępniamy opensource. Na podstawie tego pakietu można napisać dosyć fajnego CAD-a już z wektoryzacją. Długo można by opowiadać. Fajne rzeczy są do Delphi, ale trzeba dobrze szukać. Tak jak pisałem powyżej, jak ktoś potrzebuje pomocy w Delphi, jakichś źródeł, możecie pisać. Podzielimy się za zgrzewkę piwa, a tym co opensource - to za friko, tylko trzeba pilnować tego co w licencji napisane. Mail podany jest powyżej. Tak na prawdę zakup klucza (a właściwie wpisanie się do membersów) powstał tylko z tego powodu że ta aplikacja jest dostępna także w Czechach, i ogólnie może wypłynąć poza Europę, bo jest już sporo zapytań od ludzi w językach, które pierwszy raz na oczy widzę.

Będziemy trzymać się chyba zasady że dla "naszych" ma być tanio lub za darmo. Co do porównywania naszego softu do innych - nie zależy nam na tym aby być do czegoś podobnym. Chcemy sobie zwyczajnie ułatwić pracę na maszynach.

Poniżej przykład co potrafi SweetDrawingEngine - tak na szybko :

Obrazek

Na podstawie tych komponentów można tworzyć dedykowane edytory, bardzo potężne narzędzie dla Delphi.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7853
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: RouteBMP - Program do konwersji outline obrazu na gcode

#8

Post napisał: tuxcnc » 15 kwie 2023, 14:28

CncCheapSoft pisze:
29 mar 2023, 23:29
dostaną pełny klucz do aplikacji za darmo - w zamian
Jak w zamian to nie za darmo...
Próbowałem obejrzeć RouteBmp - Image to gcode.mp4
Jeżeli soft piszecie tak jak kręcicie filmy, to lepiej omijać Was z daleka...


Autor tematu
CncCheapSoft
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 27 mar 2023, 18:25
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: RouteBMP - Program do konwersji outline obrazu na gcode

#9

Post napisał: CncCheapSoft » 15 kwie 2023, 21:46

tuxcnc - zacytuję takiego jednego - chyba nazywają go tuxcnc. To jest mój temat, idź zaśmiecać swoje.


Autor tematu
CncCheapSoft
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 27 mar 2023, 18:25
Lokalizacja: Zakopane
Kontakt:

Re: RouteBMP - Program do konwersji outline obrazu na gcode

#10

Post napisał: CncCheapSoft » 08 cze 2023, 21:14

Poniżej kilka przykładów z grawerowania laserem z pliku BMP. Akurat takie coś robiłem więc wrzucam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodane 1 godzina 55 minuty 55 sekundy:
Na dropbox-ie dostępna nowa wersja. Usunięto zgłoszone błędy.

DropBox z aplikacją

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Software”