Ograniczenie minimalnych obrotów

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Ograniczenie minimalnych obrotów

#1

Post napisał: Rafalgl » 09 kwie 2023, 19:38

Mam w programie Piko limit obrotów minimalnych ustawiony na 30% prędkości wrzeciona. Jako, że posiadam wrzeciono chłodzone wodą, to nie widzę sensu dla takiego limitu. Niestety w ustawieniach też nie idzie zejść poniżej 30%. Czy ktoś zna sposób aby usunąć ten limit?


Kto pyta, nie błądzi.


Bagunio
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 304
Rejestracja: 24 sty 2022, 22:52

Re: Ograniczenie minimalnych obrotów

#2

Post napisał: Bagunio » 09 kwie 2023, 19:52

Pisałem ci w temacie o frezarce , naciśnij na pole z wyświetlonymi obrotami , tam będzie przesuwak na którym możesz dowolnie zmieniać obroty lub poprostu je wpisac


potek74
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 119
Rejestracja: 21 kwie 2016, 21:28
Lokalizacja: Suchy Las

Re: Ograniczenie minimalnych obrotów

#3

Post napisał: potek74 » 09 kwie 2023, 20:25

Rafalgl nie wiem czy do końca wiem o co ci chodzi, ale jeśli chcesz zejść obrotami wrzeciona do zera to, u mnie ustawia się to w ustawieniach kontrolera, w zakładce wrzeciono (płytka typ M). W wierszu wpisz PWM Min (%) 0 a w "S"Min wpisz 0 ja mam 7200 - zaznaczyłem na zrzucie ci na czerwono. Ja mam wrzeciono mokrego chińczyka 3kw , wiem ze te wrzeciona nie powinny pracować z obrotami poniżej 9000 obrotów. Poniżej tych obrotów wrzeciono mocno traci moc i szybko się psuje (w pracy tak zajechaliśmy jedno wrzeciono). Ja u siebie jak widać na obrazku mam ustawioną najniższą prędkość 7200 obrotów używam ją głównie do rozgrzania wrzeciona kilka min. rozruchu przed docelową pracą.
Pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Ograniczenie minimalnych obrotów

#4

Post napisał: Rafalgl » 09 kwie 2023, 22:57

Wiem, że są te opcje, że jest suwak, chodzi o to, że niezależnie co tam wpiszę, czy jak ustawię suwak, nie da się zejść poniżej 30% tj. też 7200rpm w moim przypadku. Wciskam "-" i po prostu niżej nie schodzi niz 30%. Tam gdzie są ustawienia impulsatora też jest 30% ustawione przy impulsatorze falownika i mniej nie da rady wpisać. Ale jeśli faktycznie to niezalecane, to zostawię jak jest. Nie wiedziałem, że mokre wrzeciona też szybciej się psują na niskich obrotach, myslałem że to się tyczy chłodzonych powietrzem... Trochę to dziwne jeśli faktycznie jest jak mówisz, skoro tutaj chłodzenie jest niezależne od RPM, a mniejsze obroty to też zdawałoby się mniejsze obciążenie dla wrzeciona :hmm:
Kto pyta, nie błądzi.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7886
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ograniczenie minimalnych obrotów

#5

Post napisał: tuxcnc » 10 kwie 2023, 08:51

Rafalgl pisze:
09 kwie 2023, 22:57
Trochę to dziwne jeśli faktycznie jest jak mówisz, skoro tutaj chłodzenie jest niezależne od RPM, a mniejsze obroty to też zdawałoby się mniejsze obciążenie dla wrzeciona :hmm:
Nie słuchaj głupot.
Nie jest to do końca prawdą, ale można przyjąć w praktyce, że przy sterowaniu falownikiem, silnik elektryczny ma moment niezależny od obrotów. Czyli jeżeli silnik kręci się z 1/3 obrotów maksymalnych, to na ostrze freza działa taka sama siła, ale utnie 1/3 tego wióra, który by uciął przy maksymalnych obrotach, bo się po prostu porusza wolniej.
Czyli wrzeciono przeciążyć, spalić, albo rozwalić łożyska można dokładnie tak samo, niezależnie od obrotów.
Nie będę pisał dlaczego używa się różnych obrotów do różnych narzędzi albo różnych materiałów, bo to temat rzeka...
Ale są sytuacje, gdy po prostu ekstremalnie niskie obroty są konieczne.
Na przykład mechaniczny czujnik krawędzi, który w uproszczeniu składa się z dwóch wałków połączonych sprężynką.
Na 100% taki czujnik puszczony na 7200 obr/min po prostu się urwie i może zrobić operatorowi krzywdę, albo narobić innych szkód...
Dlatego, jeżeli masz wrzeciono chłodzone wodą, to powinieneś mieć też możliwość ustawienia obrotów rzędu 200 czy 500, choć frezowanie na takich obrotach zasadniczo nie ma sensu.


bartekn86
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 446
Rejestracja: 30 kwie 2018, 20:24
Lokalizacja: Radzionkow
Kontakt:

Re: Ograniczenie minimalnych obrotów

#6

Post napisał: bartekn86 » 10 kwie 2023, 09:22

Serwo ma moment niezależny od obrotów silnik indukcyjny niestety nie ma. Mało tego, po przekroczeniu pewnej prędkości skrawania, opór narzędzia w materiale maleje,
https://ioitbm.p.lodz.pl/labs/tw/OU-2.pdf

Wrzeciono, nie serwo tylko indukcyjny chińczyk, poniżej pewnych obrotów nie będzie miało silły, bo nie będzie wystarczajaco napięcia żeby namagnesować wirnik. Tu z pomocą przychodzi tryb wektorowy który w tej chwili posiadają nawet chińczyki pokroju invt
Przy dobrze ustawionym wektorze wrzeciono które ma 24k rpm siłę będzie miało już od 1500 obrotów, wiadomo zgodnie z charakterystyką napędu. w dużym uproszczeniu https://silnikielektryczne.prv.pl/html/ ... iczne.html dział charakterystyka mechaniczna.


tryb wektorowy, silnik 24k rpm niecale 4kw

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7886
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ograniczenie minimalnych obrotów

#7

Post napisał: tuxcnc » 10 kwie 2023, 09:42

bartekn86 pisze:
10 kwie 2023, 09:22
Wrzeciono, nie serwo tylko indukcyjny chińczyk, poniżej pewnych obrotów nie będzie miało silły, bo nie będzie wystarczajaco napięcia żeby namagnesować wirnik.
Bzdury.
Moment pochodzi od pola magnetycznego, a to pochodzi od prądu a nie napięcia.
Natomiast jest prawdą, że z powodu wielu zjawisk fizycznych, silnik skonstruowany na pewną prędkość obrotową, poniżej pewnych obrotów będzie tracił moment, i jest prawdą, że kiepski falownik będzie sobie kiepsko radził w takiej sytuacji.
Silnik asynchroniczny (a takim jest opisywane wrzeciono) działa też jak transformator (ma w wirniku rdzeń i uzwojenie), a transformator projektuje się na określoną częstotliwość, i im dalej od niej, tym gorzej będzie pracował.


bartekn86
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 446
Rejestracja: 30 kwie 2018, 20:24
Lokalizacja: Radzionkow
Kontakt:

Re: Ograniczenie minimalnych obrotów

#8

Post napisał: bartekn86 » 10 kwie 2023, 10:08

https://iautomatyka.pl/mini-kurs-o-falo ... kim-aniro/

tutaj jest ładnie wytłumaczona zależność napięcia od namagnesowania wirnika a co za tym idzie siły jego oddziaływania do stojanu, czyli winikowo moment obrotowy.

w trybie skalarnym gdy napięcie spada poniżej 400v:50hz czyli 8 krotności tj przy 25hz musi byc 200v i tak dalej, silnik nie ma w pełni namegnesowanego wirnika.
Nie idzie to w funkcji prądu a napięcia.
Pobór prądu wynika z czego innego co słusznie przed chwilą zauważyłeś. Najprostszym przykładem jest technika 87hz

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 7886
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ograniczenie minimalnych obrotów

#9

Post napisał: tuxcnc » 10 kwie 2023, 12:02

bartekn86 pisze:
10 kwie 2023, 10:08
Nie idzie to w funkcji prądu a napięcia.
Nie twórz alternatywnej fizyki.
Napięcie wytwarza pole elektryczne.
Prąd wytwarza pole magnetyczne.
NIGDY NA ODWRÓT !!!
EOT.


bartekn86
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 446
Rejestracja: 30 kwie 2018, 20:24
Lokalizacja: Radzionkow
Kontakt:

Re: Ograniczenie minimalnych obrotów

#10

Post napisał: bartekn86 » 10 kwie 2023, 12:16

Zobacz linka który podesłalem wróblewki z aniro ładnie tłumaczy na czym polega błąd w Twojej nieomylności.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”