Autostart chłodzenia wrzeciona przy starcie obrotów

Rozmowy dotyczące oprogramowania sterującego maszynami CNC i sterowników CNC obrabiarek numerycznych
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Autostart chłodzenia wrzeciona przy starcie obrotów

#1

Post napisał: Rafalgl » 21 mar 2023, 21:46

Mam pytanko do kolegów obeznanych dobrze w temacie PikoCNC. Ustawiłem sobie ostatnio obieg chłodziwa wrzeciona typu mokry chińczyk na wyjściu AUX_0 i działa elegancko, gdy kliknę ustawioną ikonkę przycisku AUX.... Jednak zależy mi na tym, aby uruchamiało się to automatycznie, bez mojego udziału za każdym razem gdy odpalam wrzeciono (które mam sterowane oczywiście też z poziomu Piko), czy to obroty prawe czy lewe. Dodatkowo jeśli ktoś wie jak to zrobić, to chciałbym żeby za każdym razem, gdybym jednak próbował wyłączyć chłodzenie przy włączonym silniku wrzeciona pojawiał się komunikat "Przerwanie obiegu chłodzenia wrzeciona podczas pracy grozi jego przegrzaniem, czy chcesz kontynuować? tak/nie" i dopiero jeśli kliknę "tak", to się wyłączy. Takie dodatkowe zabezpieczenie jednym słowem, dla świętego spokoju., bo zdarzyło mi się ostatnio zapomnieć o chłodzeniu :? Czy ktoś ma pomysł co mam dopisać? Pozdrawiam!


Kto pyta, nie błądzi.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Autostart chłodzenia wrzeciona przy starcie obrotów

#2

Post napisał: Rafalgl » 22 mar 2023, 12:25

Dodam jeszcze, że dobrze, gdyby chłodzenie uruchomione automatycznie, także wyłączało się z opóźnieniem.
Kto pyta, nie błądzi.


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Autostart chłodzenia wrzeciona przy starcie obrotów

#3

Post napisał: dudziak4 » 22 mar 2023, 13:51

Podłącz pod przekaźnik załączania wrzeciona i będzie się uruchamiało razem z nim, nie wiem po co inne kombinacje.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1210
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Autostart chłodzenia wrzeciona przy starcie obrotów

#4

Post napisał: Rafalgl » 22 mar 2023, 14:40

Gdyż zamontowałem sobie przełącznik na trzy tryby pracy - ON (stałe włączone) OFF, AUTO (sterowanie z poziomu PLC Piko) Tryby są zmieniane zewnętrznym przełącznikiem, zależy mi bardzo, by w trybie auto mieć maksymalną kontrolę nad pracą tej pompy i teraz nie chcę iść na łatwiznę. Szczególnie że straciłem już długie godziny szukając komendy przypisującej wyjscie do funkcji AUX. A no i jestem hobbystą-amatorem, zielony w obsłudze takich układów logicznych jak PLC, więc przy okazji chcę się czegoś nauczyć 😉.
Kto pyta, nie błądzi.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Autostart chłodzenia wrzeciona przy starcie obrotów

#5

Post napisał: tuxcnc » 22 mar 2023, 20:35

Rafalgl pisze:
21 mar 2023, 21:46
"Przerwanie obiegu chłodzenia wrzeciona podczas pracy grozi jego przegrzaniem, czy chcesz kontynuować?
Czy chcesz kontynuować?
A NIBY PO CO KONTYNUOWAĆ ???
W swoich pomysłach już dawno przekroczyłeś granice absurdu, a teraz to już nieuchronnie zmierzasz w stronę choroby psychicznej...
Po co takie wydumane komunikaty, nie prościej będzie "Czy chcesz spalić wrzeciono, idioto?"
Ty się zaczynasz robić niebezpieczny.
To jest publiczne forum, różni ludzie je czytają, komuś może przyjść do głowy żeby Cię naśladować, a potem będzie płacz i pretensje do forum, jakie głupoty tu się wypisuje...
Zanim znowu zaczniesz rżnąć urażonego narcyza, po prostu się zastanów PO CO KONTYNUOWAĆ z wyłączonym chłodzeniem wrzeciona? Jaki to ma sens oprócz tego, że masz wyłącznik i musisz go użyć do spalenia wrzeciona?
Moim zdaniem temat kwalifikuje się do śmietnika, a Ty powinieneś się powstrzymać od opisywania swoich kolejnych głupich pomysłów...


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 426
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Autostart chłodzenia wrzeciona przy starcie obrotów

#6

Post napisał: cawboy » 22 mar 2023, 20:54

masz potrzebę załóż czujnik temp. ustaw na 40-50 stopni i masz po problemie, ( czujnik poziomu wody też możesz dorzucić :lol:
) do czego tu jeszcze Piko? roboty będzie miał przy obsłużeniu wszystkich przełączników, niby zabezpieczeń itp fanaberii. :roll:
Masakra.
Krak.

Awatar użytkownika

pbugdol
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 118
Rejestracja: 09 mar 2022, 11:25
Lokalizacja: Śląskie

Re: Autostart chłodzenia wrzeciona przy starcie obrotów

#7

Post napisał: pbugdol » 23 mar 2023, 06:55

Witam, a nie lepiej uzależnić po prostu chłodzenie wrzeciona od uruchomienia frezarki, ewentualnie samego napędu/falownika wrzeciona? Ja mam załączaną pompkę wraz z falownikiem (u mnie akurat manualnie, ale równie dobrze można załączać wraz z całą frezarką). Prosta zależność "falownik uruchomiony = wrzeciono chłodzone", niby można kombinować, ale po co? Raczej nie da się przesadnie wychłodzić wrzeciona obiegiem glikolu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC”