Tokarka Tokarka ERNAULT SOMUA CHOLET 550

Szybki posów

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
smyko
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2023, 18:40

Tokarka Tokarka ERNAULT SOMUA CHOLET 550

#1

Post napisał: smyko » 29 sty 2023, 18:56

Obrazek Witam,
Zakupiłem tokarkę jak w temacie, problem mam w szybkim posówie, spalony był silnik od posuwu, więc wymieniłem, teraz posów szybki działa ale jak rozłączę skrzynkę posuwów, jak załączę posów mechanicznie to szybki się załącza ale tak jakby coś trzymało i działa sporo wolniej jak powinien(pewnie dlatego spalony został silnik). Pytanie czy ktoś wie jak realizowane jest rozłączenie wałka posuwu w momencie załączenia szybkiego posuwu, czy jest tam jakieś sprzęgło?




Autor tematu
smyko
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2023, 18:40

Re: Tokarka Tokarka ERNAULT SOMUA CHOLET 550

#2

Post napisał: smyko » 30 sty 2023, 06:04

Obrazek Dołączam schemat skrzyni.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Tokarka Tokarka ERNAULT SOMUA CHOLET 550

#3

Post napisał: RomanJ4 » 30 sty 2023, 11:54

Obrazek
Prawdopodobnie (bo nie ma na schemacie mechanizmu posuwu przyspieszonego) to sprzęgło załatwia sprawę, wystarczy, że w czasie działania przyspieszonego posuwu wałek pociągowy pokonując opór sprężyny przesunie się w lewo luzując tarcze zaznaczonego sprzęgła przeciążeniowego, i tym samym rozłączając sprzęgło i napęd wałka od skrzynki posuwów/gitary.
Sprawdź czy naciskając guzik przyspieszonego ten wałek się nie przesuwa(wg schematu - w lewo)?
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
smyko
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2023, 18:40

Re: Tokarka Tokarka ERNAULT SOMUA CHOLET 550

#4

Post napisał: smyko » 30 sty 2023, 12:56

Dzięki, za odpowiedź, wałek stoi w miejscu ale widać że kręci się troszkę szybciej po załączeniu szybkiego posuwu. Tak jakby to sprzęgło nie rozłączało się do końca. Może spróbować zluzować tą sprężynę na sprzęgle, jest tam nakrętka do regulacji siły sprężyny?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Tokarka Tokarka ERNAULT SOMUA CHOLET 550

#5

Post napisał: RomanJ4 » 30 sty 2023, 14:05

Możesz spróbować podregulować, ale trzeba wziąć pod uwagę, że przy zbytnim osłabieniu docisku efekt może być niepożądany przy ciężkim toczeniu (z dużymi oporami) kiedy niespodziewanie zacznie wyłączać posuw w trakcie toczenia (i łamać nóż)... Niemniej możesz spróbować.
Przynajmniej wg załączonego schematu nie widać tam innego jak zaznaczone sprzęgło mechanizmu który w trakcie przyspieszonego rozłączałby napęd na wałek od strony wrzeciona...
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
smyko
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2023, 18:40

Re: Tokarka Tokarka ERNAULT SOMUA CHOLET 550

#6

Post napisał: smyko » 16 lut 2023, 06:37

Niestety poluzowanie tego sprzęgła nic nie dało, jedynie siła posuwu toczenia się zmniejszyła. Jak ma ktoś jeszcze jakieś pomysły to proszę o podzielenie się.


mira.67
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2014, 21:58
Lokalizacja: Nysa

Re: Tokarka Tokarka ERNAULT SOMUA CHOLET 550

#7

Post napisał: mira.67 » 05 mar 2023, 21:01

Jest pomysł. Prawa strona wałka pociągowego,koło pasowe. Za kołem jest mechanizm który przesuwa wałek pociągowy w lewo, rozłącza sprzęgło z lewej strony. Dalej jest dysk, dwie kulki, dysk, cztery sprężyny, dysk i nakrętka koronkowa . Dobra maszyna .Wymaga przeglądu.


Autor tematu
smyko
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2023, 18:40

Re: Tokarka Tokarka ERNAULT SOMUA CHOLET 550

#8

Post napisał: smyko » 10 mar 2023, 08:40

Dzięki za odpowiedź, który to element? 1,2?Czyli muszę ruszyć wałek w lewo, i wtedy powinno się rozłączyć sprzęgło z lewej strony? U mnie jest jeszcze dwa przyciski do uruchomienia ręcznego pompki smarowania łoża i nakrętek, tylko nic się nie włącza, nie wiem jak uruchomić tą pompkę? Obrazek


Autor tematu
smyko
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2023, 18:40

Re: Tokarka Tokarka ERNAULT SOMUA CHOLET 550

#9

Post napisał: smyko » 14 mar 2023, 05:57

Oki, z pompką już wiem, rozebrałem cały suport i nie ma elektrycznej, a ta napędzana mimośrodem stoi, kupę roboty będę miał żebny to uruchomić, ale nie żałuję że tam zerknołem, kupę brudu i wiórów, centralne smarowanie nie działa, nakrętka od śruby do gwintowania tak zapchana że gwintu nie widać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”