wtryskarka do plastiku

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: wtryskarka do plastiku

#11

Post napisał: oskaeg » 04 mar 2023, 23:47

Zrobić to z poliolefin to pikus, ale zrobić to z tworzyw technicznych to zupełnie inna bajka...



Awatar użytkownika

oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: wtryskarka do plastiku

#12

Post napisał: oskaeg » 05 mar 2023, 07:31

blasterpl pisze:Nie mam zielonego pojęcia o temacie wtryskania plastiku a zamajaczył mi temat produkcji takiego detalu. Wazy ok. 200gr. przybliżone wymiary: X=160mm , Y=160mm , Z=80mm. Czy taki kształt da się uzyskać na wtryskarce jeśli tak to jakie przybliżone parametry musi mieć wtryskarka :?:
Mój klient który ma brata z centrum obróbczym i który sam wykonał sobie formę wtryskową, bardzo szybko się wyleczył z kupowania własnej wtryskarki, kiedy zobaczył jak bardzo skomplikowany jest proces wtrysku ;) i ile trzeba mieć doświadczenia :)

To forum to super miejsce, łączy mega wykształconych ludzi i totalnych amatorów. Amatorzy chcą obrabiać stal i robić części samochodowe na tokarkach na biurko, oraz małych ploterkach z Chin…

Słuchaj, nikt nie sprzedaje kury, która znosi złote jaja. Branża tworzyw sztucznych jest kosmicznie hermetyczna. Mnie wprowadził w nią 20 lat temu pewien stary rzemieślnik i nauczył podstaw, potem to już długoletnia praktyka.

Przepis na sukces jest prosty… Kupujesz nową wtryskarkę za 300 tyś złotych, zlecasz formę za 100 tyś bierzesz fachowca za kilka tysięcy ustawia Ci proces wtrysku i masz gwarancje ze nie będzie po drodze żadnych problemów…

Jeżeli myślisz ze kupisz wtryskarkę za 5 czy 10 tyś, bo taką widziałeś na allegro, to powodzenia… To maszyny takie jak stare mazdy z przekorodowaną podłogą i padającym silnikiem. Są jeszcze maszyny rzemieślnicze, proste w budowie ale również są wyeksploatowane i nie zrobią tego detalu co chcesz.

Nawet jak kupisz maszynę rzemieślniczą, która nie ma elektroniki, ma prosty układ to pozostaje jeszcze kwestia samej konstrukcji. Takie maszyny mają zużyte ślimaki, końcówki i nie nadają się do robienia poważnych detali. Jest bardzo dużo prawdopodobieństwo ze zamek nie utrzyma Ci formy i będziesz miał przetryski co może nawet w skrajnych przypadkach uszkodzić formę. Czy stare maszyny się całkowicie do niczego nie nadają? Niezupełnie, nadają się ale do robienia mało wymagających detali. Jednak trzeba być fachowcem, aby umieć to określić.

Mój klient się uparł na robienie podobnego detalu do Ciebie. Była to obudowa kosmetyczna. Odradzałem mu to parę miesięcy, ale nie chciał słuchać. Po wielkich znajomościach wydał na formę 40 tyś, płacił ogromne pieniądze za wtryski i gramaturę, bo to detal 500g a na koniec i tak wyszło na moje… Robili detal z ABSu i miał linie łączenia… Musieli malować detal lakierem, MASAKRA… Przyjechał później i mnie przeprosił, powiedział ze człowiek uczy się przez całe życie… Ja nie zarobiłem kilku tysięcy, a on za to stracił bardzo dużo pieniędzy, nerwów i czasu. Teraz jak z nim rozmawiam, to mówi ze ma w nosie formy wtryskowe.

Człowiek uczciwy, dostosuje technologię do Twoich możliwości produkcyjnych. Jeżeli chcesz produkować masowo, musi być to forma wtryskowa, ale robienie profesjonalnej formy na kilka sztuk, to głupota.
Ja mogę taki detal wykonać, ale tylko z PP, tworzywa techniczne wymagają suszenia granulatu (Mam specjalne suszarki do tego)., ale przede wszystkim bardzo profesjonalnych form, pod konkretny rodzaj tworzywa. Forma na polipropylen teoretycznie pójdzie na wszystkim, wystarczą dwa kawałki jakieś blachy, gniazdo i coś można kombinować, ale to nie tyczy się form specjalistycznych, które muszą być odpowiednio zaprojektowane. Nie chce mi się o tym gadać, polecam kupić sobie książki tak jak piszę nasz Kolega tuxcnc, zgadzam się z nim absolutnie. P.S Najlepsze jest to, ze wiele osób zapomina, ze tworzywa sztuczne to jest chemia ;) Najpierw, to zobacz sobie to: https://www.tworzywa.pl/wiedzopedia/czy ... i-wtrysku/

Jak chcesz się czegoś dowiedzieć, to napisz mi numer telefonu na PW.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”