Dobór parametrów obróbki HDF na CNC

parametry, prędkość, posuw, obroty

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Michassiatko
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 02 lut 2022, 23:28

Dobór parametrów obróbki HDF na CNC

#1

Post napisał: Michassiatko » 02 lut 2022, 23:58

Cześć!

Zarejestrowałem się na forum ponieważ potrzebuję pomocy w doborze odpowiednich parametrów do obróbki płyt HDF na maszynie CNC.

Jestem całkowitym noobem, nie mam żadnego doświadczenia- starałem się nauczyć korzystając z ogólnodostępnej wiedzy z internetu oraz kursów na Udamy jednak póki co na jednym projekcie zniszczyłem dwa frezy stąd chyba przydała by się bardziej ukierunkowana pomoc osób doświadczonych w temacie.
Niestety- nieczęsto tutoriale i poradniki zawierają wiedzę ukierunkowaną na obróbkę MDF/HDF a skupiają się na obróbce metali do których istnieją tabele i wykresy dość mocno ograniczające pole błędu.

Przechodząc jednak do właściwego problemu. Potrzebuję obrobić płytę HDF 6mm. Elementy przedmiotu muszą być dość dokładnie spasowane a więc projekt zakładał obróbkę frezem 3mm.

Frezy. Pierwszy- chińczyk, D3x20x50, ustawiony był na 10000RPM i posuw 8000mm/min, drugi- rekomendowanej w jednym z wątków firmy- D3x17x50 na połowę zalecanego przez producenta posuwu 10000mm/min przy obrotach 18000. Obróbka na raz, bez podwójnych wysokości.
Pierwszy pękł w połowie pracy, drugie przy pierwszym wejściu w materiał.

Przedmiot udało się wykonać bez połamania frezu przy ustawieniach 18000RPM i posuwie 1000mm/min i maksymalnym wejściu w materiał 2mm czyli 3 pełne przejścia co zajęło 3 godziny...

Korzystam z Fusion 360, obroty ustawiam w polu "Spindle speed", posuw w "cutting feedrate". Parametr "surface speed" program wylicza automatycznie. Jeśli strategia zakłada lead in oraz lead out ustawiam je na 80% "cutting feedrate". Plunge feedrate na około 20-30% "cutting feedrate".

Czyli dla przykładu- obróbka konturu.
Spindle speed- 18000rpm
Surface Speed- (automat)
Ramp spindle speed- 5000 (nie korzystam z wejścia ramp, zwykłe plunge)
Cutting feedrate- 9000mm/min
Feed per tooth- wyliczane automatycznie
Lead-in feedrate- 6000mm/min
Lead-out feedrate- 6000mm/min
Plunge feedrate- 2000mm/min

Czy takie konfigurowanie parametrów jest dobre? Czy ktoś zechciałby się podzielić swoimi sposobami?

Jak optymalizować czas- wolniejszy posuw ale zagłębianie się od razu na pożądana głębokość czy szybszy posuw ale zagłębiając się o określony procent średnicy narzędzia? Co daje większe szanse powodzenia bez uszkodzenia narzędzia?

I na koniec- totalnie idiotyczne pytanie. Ile frez powinien wystawać z uchwytu? Czy dla powierzchni roboczej 17mm wysunięcie 26mm przy całkowitej długości 50mm jest ok czy przesadzone i mogło to wpłynąć na złamanie narzędzia?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.




drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1738
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Dobór parametrów obróbki HDF na CNC

#2

Post napisał: drzasiek90 » 12 lut 2023, 13:09

Michassiatko pisze:
02 lut 2022, 23:58
Przechodząc jednak do właściwego problemu. Potrzebuję obrobić płytę HDF 6mm. Elementy przedmiotu muszą być dość dokładnie spasowane a więc projekt zakładał obróbkę frezem 3mm.
Średnica frezu nie ma bezpośredniego wpływu na dokładność spasowania.
Należy używać frezu największego jak to możliwe do maszyny i detalu - średnica frezu ma bezpośredni wpływ jak wiadomo na narożniki wewnętrzne. Jeśli potrzebujesz uzyskać narożniki o promieniu R1.5 noto ok, natomiast jeśli to nie jest konieczne, rozważ większy frez. Będziesz mógł obrabiać szybciej i wydajniej.
Michassiatko pisze:
02 lut 2022, 23:58
Frezy. Pierwszy- chińczyk, D3x20x50, ustawiony był na 10000RPM i posuw 8000mm/min, drugi- rekomendowanej w jednym z wątków firmy- D3x17x50 na połowę zalecanego przez producenta posuwu 10000mm/min przy obrotach 18000. Obróbka na raz, bez podwójnych wysokości.
Pierwszy pękł w połowie pracy, drugie przy pierwszym wejściu w materiał.
Wylecz się z chińczyków.
Odkąd przestałem używać chińskich frezów, przestałem mieć niespodzianki w postaci złamanego frezu w trakcie obróbki (nie licząc tych wynikających z własnych błedów)
Używaj dobrych frezów - polecam frezy N-pol V802 lub V807.
Używaj parametrów jakie zaleca producent - 8m/min to zdecydowanie za dużo dla freza 3mm, 10000 rpm to zdecydowanie za mało. Dla freza 3mm śmiało przy obróbce drewna i drewnopochodnych dawaj maksymalnie ile wrzeciono wyciąga - u mnie 24000. I teraz trzeba dostosować posuw do materiału, freza, maszyny, głębokości. Zakładając, że masz frez 3mm, nie powinieneś jechać 6mm na wylot za jednym przejściem (co nie znaczy, że się nie da).
6 mm spokojnie możesz podzielić na 2 przejazdy po 3mm, obroty 24k, prędkość w hdf około 1-2 m/min.
Ja tak pracuję z frezami N-POL. W HDF/mdf wystarczają na wieki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”