Gildemeister CTX retrofit

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
same222
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 76
Rejestracja: 20 sty 2014, 22:57
Lokalizacja: Nowe Kramsko

Gildemeister CTX retrofit

#1

Post napisał: same222 » 11 lis 2022, 00:05

Witam serdecznie,

przymierzam się do pierwszej w życiu, tokarki CNC- nigdy nie miałem styczności z komputerami, całe życie toczyłem tylko na maszynach konwencjonalnych.

Strasznie obawiam się elektroniki 15-20 letniej, tym bardziej, że nie mam o tym pojęcia, na nowsze maszyny niestety nie mogę sobie pozwolić. Znalazłem na portalu aukcyjnym starego CTX-a 400 z 1991r ale z założonym nowym sterowaniem Siemens 828D i nakładką Shopturn. Jest to jakieś bezpieczeństwo jeżeli cała elektronika nowa, a z drugiej strony to maszyna stoi prawie 2 lata wystawiona na sprzedaż... może kwestia ceny 200tyś?

Powiedźcie proszę jak to jest z tymi sterowaniami? Może nie ma co się bać i śmiało kupować oryginalne maszyny na starym sterowaniu z okolic 2005roku zamiast w podobnej cenie maszynę 15 lat starszą po "retrofit"?

Tokarka do narzędziowni, partie po kilka- kilkanaście sztuk więc obsługa w Shoptur była by wygodna, a z drugiej strony dopłacać 50tyś za program ma sens?

Jestem bardzo wdzięczny za wszystkie odpowiedzi i poświęcony czas :-)



Awatar użytkownika

rafalxfiles
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 665
Rejestracja: 28 sie 2006, 17:55
Lokalizacja: dolnyśląsk
Kontakt:

Re: Gildemeister CTX retrofit

#2

Post napisał: rafalxfiles » 15 lis 2022, 07:28

No tak to właśnie jest z tymi maszynami, że najczęściej sypie się jakieś Serwo do którego nie ma już części zamiennych,
Ale taką starą maszynę można kupić za połowę tej ceny, akurat wydaje mi się że do tych CTXów są jeszcze dostępne części zamienne na popularnych portalach.. tylko nie wiadomo jak długo,
Ogólnie maszyny są fajne, i jeżeli na Heidenheinie to też posiadają wspomaganie programowania, Schop turn nie wiele wniesie do sprawy w tym przypadku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”