Piła tarczowa do cięcia stali

Piła tarczowa

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Mallujemy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 122
Rejestracja: 28 lut 2014, 07:42
Lokalizacja: Polska

Re: Piła tarczowa do cięcia stali

#11

Post napisał: Mallujemy » 27 paź 2022, 09:45

Zamierzam ciąć głównie profile, kątowniki i rury o ściance max 6mm, sporadycznie jakiś pręt 20mm. Do tej pory używałem "gumówki" ale o precyzji cięcia nie było mowy a na dodatek te iskry i pył i smród. Taśmówkę miałem ale sprzedałem bo byłem średnio zadowolony z jakości cięcia.
Z moich obliczeń wynika ze maszyna będzie ważyła ok 70kg (+ 40kg stół przykręcony do podłogi) tak więc powinna być w miarę sztywna.
Co do chłodzenia to myślałem o prostym systemie grawitacyjnym ze zbiornikiem umieszczonym nad maszyną. Powinno to wydłużyć żywotność tarczy bo tania to ona nie jest.




bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1234
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Piła tarczowa do cięcia stali

#12

Post napisał: bear » 27 paź 2022, 11:01

Mallujemy pisze:Zamierzam ciąć głównie profile, kątowniki i rury o ściance max 6mm, sporadycznie jakiś pręt 20mm.

Daj sobie spokój, na takiej pile rur czy prętów nie utniesz bo ciężko takiej pile "zacząć skrawać" materiał przez co dochodzi do grzania się piły i materiału co skutkuje bardzo szybką degradacją piły. Profile jeśli byś ciął to tylko w "kant" bo na płasko masz ten sam efekt co u góry. Do tego dochodzi jeszcze problem cięcia z ręki, przy cięciu kształtowników czy rur podczas przechodzenia przez ścianki piła gwałtowanie wchodzi/opada w materiał i nie jesteś w stanie tego fizycznie utrzymać. Kończy się to tak że albo masz piłę przegrzaną albo wykruszone zęby. Taka piła ma tylko wtedy sens jak ma chłodzenie i posów mechaniczny i dość dużą średnicę.


Leopold
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 13 paź 2015, 17:41
Lokalizacja: Zamość

Re: Piła tarczowa do cięcia stali

#13

Post napisał: Leopold » 27 paź 2022, 19:15

A nie lepiej wykorzystać do cięcia profili tarczę szlifierską o tej średnicy o jakiej piszesz? ja o 13 lat stosuję do cięcia profili i prętów stalowych we wszystkich pracach warsztatowych gdzie występuje taka konieczność. Też mam silnik 2,2 kW o obrotach 2200, samoróbka z pełnym kryciem tarczy i pasków klinowych. tańsze toto i wystarczające. Cięcia dokładne wykonuję na profesjonalnej pile u kolegi.


Autor tematu
Mallujemy
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 122
Rejestracja: 28 lut 2014, 07:42
Lokalizacja: Polska

Re: Piła tarczowa do cięcia stali

#14

Post napisał: Mallujemy » 27 paź 2022, 19:41

bear pisze:Daj sobie spokój, na takiej pile rur czy prętów nie utniesz bo ciężko takiej pile "zacząć skrawać" materiał przez co dochodzi do grzania się piły i materiału co skutkuje bardzo szybką degradacją piły. Profile jeśli byś ciął to tylko w "kant" bo na płasko masz ten sam efekt co u góry. Do tego dochodzi jeszcze problem cięcia z ręki, przy cięciu kształtowników czy rur podczas przechodzenia przez ścianki piła gwałtowanie wchodzi/opada w materiał i nie jesteś w stanie tego fizycznie utrzymać. Kończy się to tak że albo masz piłę przegrzaną albo wykruszone zęby. Taka piła ma tylko wtedy sens jak ma chłodzenie i posów mechaniczny i dość dużą średnicę.

Ogólnie sprawa wygląda tak że ta przecinarka na tarczę z węglikiem i tak powstanie. Pytanie tylko jaką będzie miała dokładnie konstrukcję. Na youtubie znalazłem 2 podobne maszyny ( w tym jedna made in Poland ) i najpierw chciałem zrobić podobną ale w związku z tym iż chce aby maszyna była jak najbardziej sztywna, postanowiłem nie robić obracanego wrzeciona tylko obracać cięty element.
Leopold pisze:A nie lepiej wykorzystać do cięcia profili tarczę szlifierską o tej średnicy o jakiej piszesz? ja o 13 lat stosuję do cięcia profili i prętów stalowych we wszystkich pracach warsztatowych gdzie występuje taka konieczność. Też mam silnik 2,2 kW o obrotach 2200, samoróbka z pełnym kryciem tarczy i pasków klinowych. tańsze toto i wystarczające. Cięcia dokładne wykonuję na profesjonalnej pile u kolegi.

Mam taką piłę aktualnie i te iskry pył i smród sprawiają że postanowiłem ją zmienić.


allegro8228
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 01 wrz 2007, 08:47
Lokalizacja: Białystok

Re: Piła tarczowa do cięcia stali

#15

Post napisał: allegro8228 » 28 paź 2022, 14:13

kamar pisze:
26 paź 2022, 22:28
Tak samo jak z mokrej. Dla mnie to poroniony pomysł. Jaką to ma mieć przewagę nad byle marketową przecinarką taśmową ?
Przecinarka na frez tarczowy to musi być sztywna maszyna z posuwem mechanicznym.
Tu trzeba trochę doprecyzować, w zależności od budżetu, ja bym wyróżnił:
1) Wariant EKO posuw na siłowniki pneumatycznym z regulatorem ciśnienia i odpowiednim doborem średnic siłownika itd., lub układ napędowy na pasku zębatym
2) Wariant BASIC posuw na siłowniku/serwo serwo-hydrauliczno-pneumatycznym, układ spotykany w piłach od ok. 40.000 pln
3) Wariant MAX posuw hydrauliczny z dosyć skomplikowanym układem sterowania tak jak ma to KASTO, KALTENBACH itp. cena >100.000 pln

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”