Sterownik dla wielu silników

Praca dziewięcioma silnikami

Dyskusje o programowaniu mikroprocesorów.

Autor tematu
Karl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 03 kwie 2022, 14:38

Sterownik dla wielu silników

#1

Post napisał: Karl » 29 wrz 2022, 11:01

Dzień dobry Panowie,

Jaki sterownik mógłbym zastosować do pracy kilkoma silnikami krokowymi, dokładnie 9 krokowców?

Potrzebuję zbudować następujący układ.

Oś X 4 silniki gdzie dwa silniki tworzą pierwszą parę, i dwa pozostałe tworzą drugą parę.

W pierwszej parze silniki obracają się w tym samym momencie czyli standardowo jak w ploterach, w drugiej parze dwa silniki też pracują w tym samym momencie i każdą parą silników mogę poruszać oddzielnie, najprociej to ujmując potrzebuję 2 bramy na osi X, którymi mogę sterować niezależnie od siebie.

Oś Z identycznie jak oś X

Oś Y jeden silnik krokowy.

Czy jest w ogóle jakiś program, który obsłuży mi taki układ i wyświetli np oś X1 X2, Z1 Z2, a może jakiś inny sposób przykładowo dodatkowe osie?

Czy takie sterowanie jest możliwe?

Jedna osoba naprowadziła mnie trochę w temacie, chciałem posłużyć się arduino ale podobno nie obsłuży i można zastosować Bigtreetech Octopus PRO.

Co o tym myślicie?
Załączniki
bigtreetech-octopus-pro-f429-409633-pl.jpg



Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Sterownik dla wielu silników

#2

Post napisał: pitsa » 29 wrz 2022, 11:27

zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sterownik dla wielu silników

#3

Post napisał: tuxcnc » 29 wrz 2022, 13:00

Karl pisze:
29 wrz 2022, 11:01
Co o tym myślicie?
Myślę że polegniesz w tym boju i stracisz kasę.
GRBL i jego klony obsługują sześć osi.
Te płytki na osiem silników są do drukarek 3d, tam się używa Marlinów i innych cudów zupełnie niekompatybilnych z CNC.
Dziewięć osi obsłuży LinuxCNC, ale tam też są pewne ograniczenia, których można nie przeskoczyć...


Autor tematu
Karl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 03 kwie 2022, 14:38

Re: Sterownik dla wielu silników

#4

Post napisał: Karl » 29 wrz 2022, 18:37

tuxcnc pisze:
29 wrz 2022, 13:00
GRBL i jego klony obsługują sześć osi.
Czyli ten GRBL byłby najlepszym rozwiązaniem?

Max 6 osi, hmm musiałbym zmienić zamysł i zastosować dodatkowo siłowniki pneumatyczne z elektrozaworami i czujnikami kontaktronowymi.

Pytanie czy GRBL w połączeniu z ARDUINO umożliwi mi sterowanie elektrozaworami do sterowania siłownikami czy musiałbym to jeszcze jakoś dodatkowo połączyć z PLC?

Czy gdybym chciał odpalać cały zestaw przez openbuilds control to czy jest tam jakaś funkcja M jak w FANUC, która odpali mi elektrozawory?

A może jakiś inny program do pracy silników krokowych z pneumatyką, może MACH3?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sterownik dla wielu silników

#5

Post napisał: tuxcnc » 29 wrz 2022, 18:54

Karl pisze:
29 wrz 2022, 18:37
Pytanie czy GRBL w połączeniu z ARDUINO
Raczej nie.
Do tak zaawansowanych projektów (a właściwie to do wszelkich nowych projektów) należy użyć mocniejszych procesorów, co nawet wychodzi taniej...
Polecam Makerbase Tiny Bee i Fluid NC.
Sterownik ma pięć gniazd na stepsticki, ale szósty sterownik idzie podłączyć na kabelkach.
Natomiast FluidNC to podobne do GRBL, ale nieporównanie potężniejsze oprogramowanie.
Teraz więcej Ci nie pomogę, bo właśnie zacząłem swój projekt na STM32F411 i nie mogę się zajmować równocześnie twoim projektem, bo mi się wszystko popieprzy.
Poszukaj informacji w necie...


Autor tematu
Karl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 03 kwie 2022, 14:38

Re: Sterownik dla wielu silników

#6

Post napisał: Karl » 30 wrz 2022, 07:24

tuxcnc pisze:
29 wrz 2022, 18:54
Teraz więcej Ci nie pomogę, bo właśnie zacząłem swój projekt na STM32F411 i nie mogę się zajmować równocześnie twoim projektem, bo mi się wszystko popieprzy.
Poszukaj informacji w necie...
Spoko rozumiem.
Będę szukał w międzyczasie.

Czy mógłbyś mnie bardziej naprowadzić w wolnej chwili jak zestawić ze sobą krokowce lub serwa z pneumatyką, co byłoby potrzebne?

Nie śpieszy mi się aż tak bardzo, byłbym wdzięczny.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sterownik dla wielu silników

#7

Post napisał: tuxcnc » 30 wrz 2022, 10:32

Karl pisze:
30 wrz 2022, 07:24
Czy mógłbyś mnie bardziej naprowadzić w wolnej chwili jak zestawić ze sobą krokowce lub serwa z pneumatyką, co byłoby potrzebne?
Tak na szybko.

1. Dlaczego NIE Arduino?
Arduino jest oparte o 8-bitowy procesor z pamięcią programu 32 kB i zegarem 16 MHz.
GRBL na Arduino jest praktycznie projektem martwym i nierozwijanym, bo z uwagi na ograniczenia użytego procesora wykorzystano dostępne zasoby prawie w 100%.
Są dostępne płytki z dużo mocniejszymi procesorami o większych zasobach, które są do tego tańsze.
Najmocniejszym procesorem z dolnej półki jest bez wątpienia ESP32, 32-bitowy procesor z (co najmniej) 4 MB pamięci flash i zegarem 200 MHz. Taki właśnie procesor jest użyty w Makerbase DLC32 oraz Makerbase Tiny Bee.

2. Dlaczego Makerbase Tiny Bee?
Formalnie rzecz biorąc do CNC jest dedykowany DLC32, natomiast Tiny Bee to sterownik drukarki 3d z fabrycznie wgranym firmware Marlin.
Tiny Bee ma więcej zasobów (pięć krokowców zamiast trzech), nie ma natomiast wyjścia mocy PWM (DLC32 ma). Moduł PWM można jednak dokupić za dosłownie kilka PLN.
Ponieważ w obu sterownikach zastosowano identyczny procesor, to do obu można wgrać FluidNC.
Oczywiście każdy procesor ma skończoną ilość pinów, więc w sterownikach Makerbase użyto chytrego chwytu i do sterowania pinów STEP/DIR użyto rejestru przesuwającego. Nie wnikając w szczegóły, z dwóch pinów procesora (dane/zegar) są sterowane aż dwadzieścia cztery wyjścia sterownika (16 w DLC32). Zaoszczędzone piny procesora można natomiast wykorzystać do innych celów...

3. Dlaczego FluidNC?
Jak pisałem, do GRBL na Arduino już niczego więcej dodać się nie da, ale użycie procesora o nieporównywalnie większych możliwościach i zasobach otworzyło drogę do dalszej rozbudowy.
Powstało kilka projektów dodających nowe funkcjonalności, wzorowane lub identyczne z LinuxCNC.
FluidNC jest najbardziej perspektywicznym z tych projektów.
Posiada podstawową kompatybilność z GRBL (Programy dla GRBL będą działać z FluidNC), ale coraz bardziej przypomina LinuxCNC...

4. Jak wykorzystać możliwości i zasoby Makerbase Tiny Bee. plus FluidNC?
Standardowo, każde GRBL może wysterować sześć silników, wrzeciono PWM oraz dwa sygnały włącz/wyłącz standardowo przypisane do M7/M8/M9.
FluidNC dodatkowo udostępnia cztery piny PWM i cztery piny włącz/wyłącz https://github.com/bdring/FluidNC/wiki/User-Outputs
Na razie nie ma M66 (wait on input), ale jest na liście życzeń i należy się spodziewać, że niedługo będzie dodane.
To powinno Ci w zupełności wystarczyć.


Autor tematu
Karl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 03 kwie 2022, 14:38

Re: Sterownik dla wielu silników

#8

Post napisał: Karl » 30 wrz 2022, 15:07

tuxcnc pisze:
30 wrz 2022, 10:32
To powinno Ci w zupełności wystarczyć.
Dziękuję Ci za pomoc i poświęcony czas :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Arduino, Raspberry pi i inne systemy mikroprocesorowe”