FreeCAD path

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1663
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: FreeCAD path

#11

Post napisał: grg12 » 23 wrz 2022, 20:45

drzasiek90 pisze:
23 wrz 2022, 19:53
Przetłumaczyć z obcego na swój jest bardzo prosto. Bo nawet nie znając obcego, używając translatora zrozumiesz sens w swoim języku, bo go po prostu znasz i gramatykę również.
Nie, nawet tłumaczenie na własny język często jest dość trudne. Miałem okazję tłumczyć kilka trochę tekstów w komercyjnym programie - ktoś doszedł do wniosku że nie ma sensu zatrudniać tłumacza kiedy progrmista zna polski - jescze nigdy nie poświęciłem tyle czasu na kilka linijek tekstu, a mimo to na końcu miałem uczucie że tekst brzmi pokracznie...
Dobranie właściwych słów, tak żeby krótki tekst poprawnie wyrażał to co należy jest cholernie trudne - między innymi dlatego nie krytykuję cudzych tłumaczeń :)




kszumek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 382
Rejestracja: 04 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Białystok

Re: FreeCAD path

#12

Post napisał: kszumek » 25 wrz 2022, 07:39

Witam
Ja używam , jak zaczynałem to nie było jeszcze tłumaczenia
dużo nauczyłem się z filmów Damiana Lewczuka na yt za co
należy mu serdecznie podziękować,
na razie brakuje mi w nim 4 osi niby jest ale coś nie teges,
nie mogę odpalić go na linuksie,
nie bardzo jest użyteczny na tokarkę
ale mimo tego i tak jest jest prosty i fajny
robiłem w nim projekt na podstawie zdjęcia elementu ,
ma fajny moduł do kół zębatych
do prostszych zastosowań jest w sam raz
pozdrawiam

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: FreeCAD path

#13

Post napisał: tuxcnc » 25 wrz 2022, 11:13

Zacznijmy od rzeczy podstawowej.
Wątek nazywa się "FreeCAD path", bo ma dotyczyć modułu "Path" a nie programu FreeCAD jako całości, więc uwagi że da się we FreeCAD zrobić złożenie albo koło zębate są nie na temat i nie na miejscu.
Więcej, co prawda tego nie napisałem, ale spodziewam się dyskusji na temat obróbki 3d, ponieważ do 2d są inne narzędzia GPL, których użycie może i jest bardziej pracochłonne, ale ma się absolutnie pełną kontrolę nad procesem i końcowym efektem.

Cóż, są ludzie o wyjątkowo małych potrzebach, których zachwycają filmy na Youtube, w których jest 10% użytecznej treści i 90% jąkania się, gadania od rzeczy i machania myszą po ekranie...
Takim ludziom z zasady wystarczają też zapluskwione programy, które w 90% przypadków wieszają się albo dają błędne wyniki, ale przecież w 10% działają prawidłowo...
Ja jednak mam większe wymagania...

A teraz do rzeczy.

Zrobiłem sobie model kopuły:
Obrazek
To akurat jest OpenSCAD, co tutaj nie ma znaczenia.
Po wczytaniu pliku stl do FreeCAD trzeba uruchomić środowisko "Part" i kliknąć "Create shape from mesh" z menu "Part", inaczej nic więcej nie zrobimy.
Potem przechodzimy do środowiska "Path" i tworzymy nowy "job", w którym tworzymy nowy "3D Surface".
Kwestię tworzenia i wyboru narzędzia pominę, bo tutaj ma to drugorzędne znaczenie.
No i tutaj zaczynają się jajca...
Nie patrzcie na "zęby", specjalnie tak ustawiłem, żeby tworzenie i symulacja robiły się szybciej.
Jako postprocesor wybrałem GRBL, a pliki ngc otwierałem w bCNC (i tutaj wszystko działo się jak powinno).
Pierwsza próba:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak widać wyszła kompletna bzdura, najwyższa warstwa została kompletnie pominięta...
Pierwsze co mi przyszło do głowy, to dodać materiału (stock) żeby zacząć obróbkę wyżej i na model najechać dopiero w drugiej warstwie. Zadziałało, choć dostaliśmy trochę frezowania powietrza...
Obrazek
Obrazek
Ale najpierw popełniłem drobny błąd (Single-pass zamiast Multi-pass):
Obrazek
Obrazek
Wygląda ślicznie, ale w praktyce skończy się albo dzwonem, albo połamaniem freza, bo obróbka będzie na całą grubość materiału.
Co ciekawe, narzędzie ma deklarowaną długość ostrza, więc program powinien wywalić błąd, a nie ciąć trzonkiem...

Kilka razy udało mi się zawiesić program i musiałem wszystko zaczynać od nowa...

Podsumowując, żeby z tego wszystkiego skorzystać trzeba mieć dobrą pamięć...
Bo jak się pamięta jakich forteli użyć, to się da coś zrobić.
Natomiast kiedy poda się złe parametry, to się dostanie zły wynik, co formalnie jest zgodne z prawami informatyki, ale inna zasada mówi, że każdy program powinien bronić się przed wprowadzeniem złych danych (na przykład sprawdzić czy dzielnik nie jest zerem zanim się wykona dzielenie...)
Tutaj przykład kompletnej bzdury:
Obrazek
Nigdzie nie mogę też znaleźć kierunku obróbki.
Ścieżki narzędzi są tworzone wzdłuż osi X, nie wiem jak program zmusić żeby były wzdłuż osi Y...
To jest wyjątkowo ważne, kiedy modele są skomplikowane, albo kiedy chcemy poprawić jakość powierzchni tnąc "na krzyż"...


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1738
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: FreeCAD path

#14

Post napisał: drzasiek90 » 25 wrz 2022, 12:11

Jak już ci się skończy cierpliwość do freecad Path, spróbuj estlcam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: FreeCAD path

#15

Post napisał: tuxcnc » 25 wrz 2022, 12:47

drzasiek90 pisze:
25 wrz 2022, 12:11
Jak już ci się skończy cierpliwość do freecad Path, spróbuj estlcam.
Mam.
W Linux/wine są problemy z wyświetlaniem, ale poza tym nie narzekam.
Pomimo akceptowalnej ceny, to jednak wolałbym wspierać program GPL, tak dla zasady...


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1738
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: FreeCAD path

#16

Post napisał: drzasiek90 » 25 wrz 2022, 14:33

Tylko z freecad Path trochę strach puścić ten program na maszynie. Zwłaszcza, jak się człowiek spieszy.

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 526
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: FreeCAD path

#17

Post napisał: JacekBelof » 25 wrz 2022, 20:25

drzasiek90 pisze:
25 wrz 2022, 14:33
Tylko z freecad Path trochę strach puścić ten program na maszynie. Zwłaszcza, jak się człowiek spieszy.
Na co dzień używam EdgeCAM-a i też nie odważyłbym się puścić programu na żywioł... a przecież "stary" zapłacił za to taczkę pieniędzy.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”