Prawidłowe zasilanie silników krokowych

Jak się mają oznaczenia do wymaganego napięcia

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
JacekDerela
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 wrz 2022, 08:28

Prawidłowe zasilanie silników krokowych

#1

Post napisał: JacekDerela » 09 wrz 2022, 08:49

Witajcie

Znalazłem taką dyskusje dotyczącą silników i zgłupiałem.

https://forbot.pl/forum/topic/17793-pol ... or-shield/

Rozumiem z tego że oznaczenia na silnikach dotyczące napięcia sugerują spadek napięcia podczas pracy a nie nominalną wartość napięcia, która należy podłączyć do prawidłowej pracy.

Na portalach aukcyjnych można dostać silniki z podanymi różnymi wartościami napięcia "pracy?" - (no właśnie teraz już nie wiem) i wszystkie podpisane są do drukarek 3d itp.

Z tego co wynika z wypowiedzi w artykule rozumiem że pobór prądu przez krokowiec jest wartością stałą więc wartość napięcia wyliczana z prawa oma nie ma takiego znaczenia w kwestiach destrukcyjnych. Zapewne oczywiście w granicach wytrzymałości izolacji oraz wydzielania ciepła co ma związek z osiągana mocą, a ta jak wiem jest iloczynem napięcia i prądu płynącego przez element.

Nawiązując do powyższego wnioskuję że parametr napięciowy podawany przez producenta to nominalny spadek napięcia przy biegu jałowym.

Sprostujcie moje wywody proszę bo wracam do tematów czysto elektronicznych po 14 latach po skończeniu szkoły i wiele rzeczy mnie po prostu przerasta nawet czytane na sucho wg formułek z uczonych książek. Wiem że często jedno zdanie praktyka zastąpi połowę uczonej książki.

I pytanie właściwe jakie napięcie przyłączać na sterownik (stepstick, nakładkę cnc lub sterowniki serii TB) aby prawidłowo wysterowywać silniki w zależności od podawanych w specyfikacji napięć np 12V, 4V, 2,8V i zasilacz ma być liniowy czy impulsowy?



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prawidłowe zasilanie silników krokowych

#2

Post napisał: tuxcnc » 09 wrz 2022, 09:42

JacekDerela pisze:
09 wrz 2022, 08:49
Rozumiem z tego że oznaczenia na silnikach dotyczące napięcia sugerują spadek napięcia podczas pracy a nie nominalną wartość napięcia, która należy podłączyć do prawidłowej pracy.
Sugerują to, co producentowi przyjdzie do głowy i nie należy się nimi przejmować.
Sterownik silnika krokowego wymusza prąd o określonej wartości, napięcie na silniku wynika z rezystancji uzwojeń i prędkości obrotowej.


nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Re: Prawidłowe zasilanie silników krokowych

#3

Post napisał: nanab » 09 wrz 2022, 15:57

tuxcnc pisze: napięcie na silniku wynika z rezystancji uzwojeń i prędkości obrotowej.

Jak już się obraca to na prąd ma wpływ raczej reaktancja a nie rezystancja.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prawidłowe zasilanie silników krokowych

#4

Post napisał: tuxcnc » 09 wrz 2022, 16:51

nanab pisze:
09 wrz 2022, 15:57
tuxcnc pisze: napięcie na silniku wynika z rezystancji uzwojeń i prędkości obrotowej.

Jak już się obraca to na prąd ma wpływ raczej reaktancja a nie rezystancja.
Gadasz od rzeczy.

Awatar użytkownika

Autor tematu
JacekDerela
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 wrz 2022, 08:28

Re: Prawidłowe zasilanie silników krokowych

#5

Post napisał: JacekDerela » 09 wrz 2022, 20:01

Reaktancja to chyba raczej przy wartościach przemiennych a tu mamy prąd i napięcie stałe na zasilaniu. Ale to i tak odbieganie od tematu.

Dobra skoro podane na silnikach napięcie to du** nie parametr to powiedzcie mi krótko:
Podepnę nema 17 jaki by nie był pod cnc shield V3 i A4988 zasilone przez 24V (pomijam teraz w wywodach moc zasilacza). Co mam wyregulować potencjometrami na stepsticku i dlaczego się to robi?


nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Re: Prawidłowe zasilanie silników krokowych

#6

Post napisał: nanab » 09 wrz 2022, 20:20

Ok, czyli uzwojenie silnika ma zerową indukcyjność, silnik ma nieograniczone max obroty, nie traci momentu, na uzwojenia podaje się prąd stały, a to, ze silnik się obraca powoduje jakaś magia. Do szkoły chodziłem dość dawno, mam starą wersję fizyki, widocznie było ostatnio kilka aktualizacji.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prawidłowe zasilanie silników krokowych

#7

Post napisał: tuxcnc » 09 wrz 2022, 20:24

JacekDerela pisze:
09 wrz 2022, 20:01
Co mam wyregulować potencjometrami na stepsticku i dlaczego się to robi?
Sterownik wymusza określony prąd w uzwojeniu.
Potencjometrem regulujesz ten prąd.
Najlepiej nic nie regulować, bo stepsticki lubią się przegrzewać.
Bezpiecznie jest brać około ampera prądu, A4988 są na tyle ustawiane fabrycznie.
No po prostu, nie pieniądze - nie sterownik.

Dodane 3 minuty 43 sekundy:
nanab pisze:
09 wrz 2022, 20:20
Ok, czyli uzwojenie silnika ma zerową indukcyjność, silnik ma nieograniczone max obroty, nie traci momentu, na uzwojenia podaje się prąd stały, a to, ze silnik się obraca powoduje jakaś magia. Do szkoły chodziłem dość dawno, mam starą wersję fizyki, widocznie było ostatnio kilka aktualizacji.
Silnik zawiera cewki, ale nie jest cewką.

Awatar użytkownika

Autor tematu
JacekDerela
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 06 wrz 2022, 08:28

Re: Prawidłowe zasilanie silników krokowych

#8

Post napisał: JacekDerela » 10 wrz 2022, 11:56

Dzięki za pomoc. Trochę mi rozjaśniło ale i trochę muszę jeszcze doczytać i poeksperymentować.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”