Makerbase MKS DLC32

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
michal
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2005, 08:07
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Makerbase MKS DLC32

#1

Post napisał: michal » 06 wrz 2022, 12:47

Cześć,
kończę niewielką maszynkę cnc, która ma być sterowana MKS DLC32 z wyświetlaczem TS-35i nie mogę poradzić sobie ze sterownikiem, a konkretnie z bazowaniem i wyłącznikami krańcowymi. Chciałbym, żeby maszyna w przyszłości pracowała bez połączenia z komputerem. W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy da się skonfigurować maszynę tak, żeby bazowała się przy pomocy wyłączników krańcowych zamontowanych np. w punktach X40, Y20, Z0? W tej chwili po (ręcznym) wciśnięciu krańcówki wszystkie silniki zatrzymują się i wyłączają. Maszyna porusza się w przeciwnym kierunku niż zamontowane krańcówki.
2. Czy da się zaprogramować, żeby po zbazowaniu osi Z w punkcie zero maszyna od razu przesunęła się do Z10?
Bardzo proszę o pomoc, czwarty dzień próbuję ją ustawić, ale skończyły mi się pomysły.




drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Makerbase MKS DLC32

#2

Post napisał: drzasiek90 » 06 wrz 2022, 13:07

michal pisze:
06 wrz 2022, 12:47
1. Czy da się skonfigurować maszynę tak, żeby bazowała się przy pomocy wyłączników krańcowych zamontowanych np. w punktach X40, Y20, Z0?
Korzystasz z FluidNC?
https://github.com/bdring/FluidNC
Jeśli tak, to masz parametr mpos_mm który odpowiada za pozycję jaka jest ustawiona po bazowaniu danej osi.
https://github.com/bdring/FluidNC/wiki/ ... tup#homing

Napisz z czego korzystasz i pokaż jakie masz aktualnie ustawienia. Nikt z palca ci ustawień do twojej maszyny nie wywróży.


Autor tematu
michal
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2005, 08:07
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makerbase MKS DLC32

#3

Post napisał: michal » 06 wrz 2022, 13:28

Dziękuję za odpowiedź, FluidNC jeszcze nie testowałem, ale dziś wieczorem zainstaluję go.
Na razie wprowadzałem ustawienia przez przeglądarkę łącząc się z maszyną przez wifi.
Czy po konfiguracji w FluidNC będę mógł korzystać z ekranu dotykowego bez połączenia z komputerem?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Makerbase MKS DLC32

#4

Post napisał: tuxcnc » 06 wrz 2022, 14:38

michal pisze:
06 wrz 2022, 13:28
Czy po konfiguracji w FluidNC będę mógł korzystać z ekranu dotykowego bez połączenia z komputerem?
Nie i w ogóle odpuść sobie ten pomysł, bo będziesz miał więcej problemów niż korzyści.
FluidNC da się obsłużyć przez bluetooth lub wifi, więc na przykład ze smartfona, którego dziś ma prawie każdy, a niektórzy nawet po kilka, bo sobie całkiem sprawne wymieniają na nowsze...


Autor tematu
michal
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2005, 08:07
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makerbase MKS DLC32

#5

Post napisał: michal » 07 wrz 2022, 23:38

Podjąłem wiele prób wgrania FluidNC różnymi sposobami i niestety nie udało mi się go wgrać. Gdy wgrywałem przy pomocy MKS LaserTool to po wpisaniu nazwy routera i hasła płyta nie reagowała. Próbowałem też wgrać pliki przygotowane przez "bdring" i postępowałem dokładnie według filmu na Youtube. Po wgraniu "install-wifi.bat" wyskakuje komunikat "Select a COM port Choice: wpisuję COM7. Wgrywam plik MKS_DLC32_21_XYZ.yaml. Po kilkunastu sekundach wyskakuje komunikat "Returned - 2 i dalej nie mogę ruszyć.
Próbowałem też innej metody, mianowicie wgrałem plik wifi a następnie fs - i chciałem wykonać kolejne kroki w programie YAT, ale po wpisaniu pierwszej komendy $bye nic się nie dzieje.
Albo popełniam gdzieś błąd, albo płyta główna jest uszkodzona. Ja sobie z nią nie poradzę.
Zastanawiam się, czy nie zrezygnować z DLC 32 i kupić płyty głównej dedykowanej do drukarki 3d z prostym wyświetlaczem. Tak jak pisałem wcześniej, zależy mi, żeby program na maszynie nie był uruchamiany z komputera. Maszyna będzie obsługiwała docelowo kilka programów. To będzie przyrząd do automatycznego pomiaru. Zamontowany czujnik zegarowy będzie zapisywał kolejne pomiary w Excelu. Czujnik będzie połączony z komputerem przez USB, więc jedno połączenie wystarczy.
Jeśli chodzi o funkcje płyty głównej, to potrzebuję sterowanie trzema silnikami krokowymi, bazowanie za pomocą trzech wyłączników krańcowych (na końcu pola pracy maszyny) i możliwość załącza w G-kodzie przekaźnika (np załączanie wrzeciona).

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Makerbase MKS DLC32

#6

Post napisał: tuxcnc » 08 wrz 2022, 10:53

michal pisze:
07 wrz 2022, 23:38
Podjąłem wiele prób wgrania FluidNC różnymi sposobami i niestety nie udało mi się go wgrać. Gdy wgrywałem przy pomocy MKS LaserTool to po wpisaniu nazwy routera i hasła płyta nie reagowała. Próbowałem też wgrać pliki przygotowane przez "bdring" i postępowałem dokładnie według filmu na Youtube. Po wgraniu "install-wifi.bat" wyskakuje komunikat "Select a COM port Choice: wpisuję COM7. Wgrywam plik MKS_DLC32_21_XYZ.yaml. Po kilkunastu sekundach wyskakuje komunikat "Returned - 2 i dalej nie mogę ruszyć.
Próbowałem też innej metody, mianowicie wgrałem plik wifi a następnie fs - i chciałem wykonać kolejne kroki w programie YAT, ale po wpisaniu pierwszej komendy $bye nic się nie dzieje.
Albo popełniam gdzieś błąd, albo płyta główna jest uszkodzona. Ja sobie z nią nie poradzę.
Po pierwsze, do programowania ESP32 służy program esptool. Te skrypty dostarczone w pakiecie z FluidNC są tylko nakładkami, które ułatwiają cały proces. Formalnie rzecz biorąc, użytkownik nie musi nawet o tym wiedzieć, ale wynika z tego rzecz bardzo ważna - innymi narzędziami FluidNC nie wgrasz, więc nie próbuj.
Po drugie, w Windows Ci nie pomogę, bo używam Linuksa. Pewnie kiedy działa to wszystko jest tak samo, ale kiedy nie działa to przyczyny będą zupełnie inne...

Dodane 2 godziny 30 minuty 52 sekundy:
Jednak ciekawość zwyciężyła i sprawdziłem co się dzieje pod Windows.
Windows 11, więc na starszych też powinno działać.
Ponieważ MKS32 mam chwilowo zajęte, więc użyłem ESPduino, ale to tutaj nie ma żadnego znaczenia.
Ponieważ jestem linuksiarzem wychowanym na DOS, to sobie nie wyobrażam pracy w konsoli bez Midnight Commandera.
Ten pod Windows ( https://sourceforge.net/projects/mcwin32/ ) działa dziwnie, ale działa i to jest najważniejsze.
Ale zacząć trzeba od Managera Urządzeń:
Obrazek
Wygląda na to, że port jest rozpoznawany prawidłowo, więc zaczynamy w mc:
Obrazek
Jak widać, ściągnąłem najnowszą wersję FluidNC 3.6.0.
Najpierw kasujemy pamięć flash:
Obrazek
Jak widać dzieją się cuda, esptool widzi nieistniejące porty COM5 i COM6, ale na koniec znajduje właściwy i kasuje pamięć ESP32.
Podobnie rzecz się ma z uruchomieniem install-wifi.bat, esptool znajduje najpierw nieistniejące porty, ale na koniec właściwy i ładuje program.
Wyjście nie mieści się na jednym ekranie, a w wykonywaniu screenshoot-ów w Windows nie mam wprawy, ale ucięty początek nie ma większego znaczenia:
Obrazek
Do tej pory skrypty o nic nie pytają i wszystko robi się samo.
Po wgraniu firmware skrypt pyta jednak o port i jak się nietrudno domyślić trzeba podać prawidłowy, bo inaczej będzie lipa:
Obrazek
Tu akurat sprawa nieistniejących portów się wyjaśnia, bo jak się można domyślić po nazwie "BthModem" są to nieaktywne porty bluetooth ESP32. One są nieskonfigurowane, ale Windows je wykrywa i stąd cały cyrk...
Wybieramy oczywiście ten "po kablu", czyli u mnie "0" czyli "COM3".
Po tym uruchamia się fluidterm, należy wpisać kombinację <CTRL+R>, co powoduje zresetowanie ESP32:
Obrazek
Jak widać wszystko dzieje się jak powinno...
Dalej już dałem sobie spokój, bo jak do tej pory działa, to i reszta powinna.
Trzeba uruchomić install-fs.bat, potem fluidterm.bat, w którym przez <CTRL+U> zrobić upload pliku konfiguracji, ale kiedy program się zapyta pod jaką nazwą go wgrać, to podać jako nazwę "config.yaml". To dość ważne, bo config.yaml jest rozpoznawany z automatu, a w pamięci więcej niż jeden plik konfiguracji może się nie zmieścić (opisywałem to na forum).
No i to by było na tyle.


Autor tematu
michal
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2005, 08:07
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makerbase MKS DLC32

#7

Post napisał: michal » 08 wrz 2022, 12:38

Zaraz przestudiuję instrukcję, bardzo dziękuję.


Autor tematu
michal
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 29 sie 2005, 08:07
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Makerbase MKS DLC32

#8

Post napisał: michal » 09 wrz 2022, 08:33

Udało się! Dzięki szczegółowej instrukcji wszystko poszło gładko. Sterowanie ze smartfona działa, natomiast na stary laptop po wifi nie zawsze reaguje, ale to drobiazg. Zaraz zabieram się za konfigurację pliku yaml. Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”