Krańcówki raz jeszcze

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

Krańcówki raz jeszcze

#1

Post napisał: beowolf » 29 wrz 2008, 23:42

Witam. Temat krańcówek pojawiał się wiele razy na forum. Jednak pewna sprawa nie daje mi spokoju. Otóż - jeśli włącze funkcje »AUTOLIMIT OVERRIDE to po najechaniu na krańcówkę mach 3 resetuje się i po wciśnięciu reset można znowu poruszać osią. Tyle że można poruszać osią w obie strony co jest, jak dla mnie dużym błędem gdyż należałoby mieć możliwość tylko odjechania z krańcówki a nie jechania dalej w strone końca pola roboczego. Czy jest jakaś opcja która uniemożliwia ruch w stronę krańcówki po najechaniu na nią i ponownym odblokowaniu programu za pomocą reset przy włączonej opcji AUTO LIMIT OVERRIDE????

[ Dodano: 2008-09-30, 12:55 ]
czy naprawde nikt nie wie czemu się tak dzieje i jak temu zaradzić??



Tagi:


PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#2

Post napisał: PETERS » 30 wrz 2008, 19:18

Zależy jak masz wszystko spięte i skonfigurowane w programie?? W machu na jednej osi masz: Home, Limit+, Limit-

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#3

Post napisał: Jaszuk88 » 30 wrz 2008, 19:21

PETERS pisze:Zależy jak masz wszystko spięte i skonfigurowane w programie?? W machu na jednej osi masz: Home, Limit+, Limit-
czy mógłbyś czytelniej to wyjaśnić


Autor tematu
beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#4

Post napisał: beowolf » 30 wrz 2008, 23:20

więc ja mam to tak ustawione: Home, X++,X-- mam na jednym pinie. Włączona funkcja Auto Limit Override. No i gdy najade stołem na krańcówkę to program staje, mruga reset i trzeba ponownie wcisnąć reset żeby można było odjechać z krańcówki. Ale możliwe jest nie tylko odjechanie ale również ponownie poruszanie się w kierunku tej krańcówki co może skończyć się zniszczeniem czegoś. Czy można ustawić jakoś żeby po najechaniu na krańcówkę możliwe było tylko odjechanie od krańcówki??


PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#5

Post napisał: PETERS » 01 paź 2008, 00:05

Ogólnie to jest tak. Home służy do "bazowania" maszyny - czyli po najechaniu osiami na punkty home "fizycznie" jesteśmy zawsze w tym samym miejscu . Krańcówki X++, X-- itd. powinny się znajdować za krańcówkami home i służą właśnie do zatrzymania maszyny, aby oś nie "jechała dalej" powodując kolizję. Z tym, że oś ma 2 końce z których może zjechać - stąd też X++ i X--

Nie sprawdzałem tego,,, ale wydaje mi się, że aby było tak jak chcesz to musiał byś mieć osobno podpięte X++ i X-- tak aby maszyna wiedziała w którą krańcówkę uderza i tym samym blokowała dalszy przesuw w tym kierunku, ale umożliwiała w 2gim.
Logiczne jest, że jak masz wszystko w jednym pinie to maszyna nie wie tak naprawdę w którą krańcówkę uderzyła... ale jak już mówiłem nie wiem czy tak to dokładnie jest bo nie sprawdzałem tego.... z prostej przyczyny - LPT nie ma tyle wejść.

Podepnij na chwilkę X++ i X-- do osobnych pinów i zobacz czy coś się zmieni.


Autor tematu
beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#6

Post napisał: beowolf » 01 paź 2008, 00:19

dobrze mówisz. To ma sens. Zobacze to jutro. Szkoda że płytka głowna MB - 1 nie ma osobnych wyjść na X++ i X--


PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#7

Post napisał: PETERS » 01 paź 2008, 00:28

Płyta główna to nie problem... problemem jest ograniczona ilość pinów wejściowych i wyjściowych w porcie LPT :wink:


Autor tematu
beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#8

Post napisał: beowolf » 01 paź 2008, 00:36

tez prawda. Chociaż można podłączyć Z++,X++ i Y++ do jednego pinu i też powinno wystarczyć. A X++ albo X-- można podłączyć razem z home do jednego wspólnego pinu. Dobrze rozumuje??


PETERS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 249
Rejestracja: 21 lut 2005, 12:12
Lokalizacja: CNC

#9

Post napisał: PETERS » 01 paź 2008, 00:48

To jest tak... komputer wysyła informacje do sterownika ----> sterownik wysyła do silników ----> a silniki obracają śrubą .... ale nie uwzględnia się przy tym, luzów na śrubie i nakrętce, luzów samej maszyny oraz tego, że silnik może zgubić kroki - Sprowadza sie to do tego, że materiał/narzędzie może się znaleźć w punkcie w którym nie powinno go być Praktycznie jedyną informacją zwrotną przy takim sterowaniu są właśnie sygnały z krańcówek.
Chociaż można podłączyć Z++,X++ i Y++ do jednego pinu
Tak - maszyna się zatrzyma, ale nie będzie wiedziała, która oś "uciekła"

Możesz próbować różnych konfiguracji, ale chyba dojdziesz do tego, że zepniesz 3 razem tak jak do tej pory.

Chociaż nie sprawdzałem tego - może odkryjesz coś nowego - tylko nie zapomnij dla potomności napisać o tym na forum.


Autor tematu
beowolf
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 318
Rejestracja: 06 kwie 2008, 09:46
Lokalizacja: Rzeszów

#10

Post napisał: beowolf » 01 paź 2008, 01:24

tak:D sprawdziłem własnie podpięcie X++ i X-- do różnych pinów i niestety ale jest to samo - po zrestartowaniu programu można poruszać w obie strony:/ przecież to nie ma sensu

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”