Frezarka kolumnowa - diy, budowa, dylematy

Rozwiązanie kwestii brakujących elementów, ew. uwagi przy montażu

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
SolonyJohnny
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2022, 10:27

Frezarka kolumnowa - diy, budowa, dylematy

#1

Post napisał: SolonyJohnny » 03 sie 2022, 21:25

Dobry.
Postaram się przedstawić krótko i na temat problem potrzebujący fachowego nadania kierunku wiatru, gdyż stoję rozkrokiem.

• Korpus, statyw do wiertarki – SMALCALDA ZBF 43
• Wrzeciono – frezarka Katsu 710W
• Sterownik silnika krokowego – 3x DM556 – 5.6A
• Silnik krokowy – 2x 57h76-2008b – 2Nm
• Prowadnice liniowe - 4x SBR20 - 1000 mm, wózki - 8x SBR20UU

Powyżej aktualnie zebrane części oraz wymienione zgodnie z ich kolejnością zakupu. Chciałbym przeciwdziałać nieprzemyślnemu wydawaniu monet na lichej jakości podzespoły lub ograniczające możliwości rozbudowy bądź coś co może sprawiać później masę kłopotów, a wystarczyło lekko dołożyć. Dodatkowo zminimalizować popełnianie błędów raczkującego. W skrócie chciałbym jak najlepiej, jak dla siebie. Do dyspozycji mam druk 3D (PLA, PETG), spawarkę oraz zaplecze warsztatowe.
Aktualnie dostępny budżet na kontynuację, resztę elementów to: +/- 1 tys. zł.

Nurtujące mnie kwestie to /* z małym komentarzem */:
a) Wymiary pola roboczego [cm], /* myślałem o 30x40, później o 50x50, jaki najoptymalniej? = wszechstronność : jakość : stabilność : cena. */
b) Wymiary stołu /* …identyczne co pole z lekkim naddatkiem czy większy w jednej osi? */
c) Materiał stołu /* Profil teowy aluminiowy, Płyta sklejka z wyfrezowanymi wpustami na nakrętki teowe? */
d) Wybór materiału konstrukcji, jakiego, jakiej grubości? /* Myślałem o skręcanej konstrukcji, płaskowniki stalowe, połączenie uszkodzonych bloków silników? */
e) Uzyskanie dokładności w osiach, przy montażu /* na co zwracać uwagę, jakich narzędzi użyć? (czujnik zegarowy, suwmiarka z rysikiem do trasowania itp.) Do jakiego obiektu się odnosić? (kątownik, płaskownik itp.) */
f) Wybór sterownika ruchu, płyta główna /* Myślałem o LinuxCNC po LPT czy lepiej USB? Sprzęt z LPT jest osiągalny. Wpadł mi w oko SSK-MB2 z LPT, ale i widziałem inne mb z samym portem USB. Jaki najlepszy wybór? Czy coś znajdę w podobnej lub niewiele większej cenie odpowiednika dla GRBL (ESP32). */
g) Rodzaj, średnica, długość śruby napędowej, /* Wystarczy trapez czy warto dopłacić do kuli */
h) Rozstaw mocowania/wózków do stołów osi /* Istnieje jakaś ogólna przyjęta zasada, standard, czy bardziej na skrajnych czy centralnie? */

ROZWINIĘCIE:
Temat pracy dyplomowej zbiegł się z moim zainteresowaniem, pogłębianiem wiedzy w tym kierunku oraz chęcią posiadania własnej konstrukcji obrabiarki CNC. Obrałem za cel modyfikacje wiertarki stołowej WS-15 i budżet 1 tys. zł, ale nim przystąpiłem do działań okazało się że są inne plany dla WS-15. W skutek czego miałem zamiar uruchomiać jakiegoś potworka w założonym budżecie i zakupiłem niezbyt duży statyw do wiertarki ZBF 43. Natomiast wraz z zakupem i wgłębianiem się w temat apetyt rósł w miarę jedzenia. Pierwotne założenie budżetu wyczerpane, a więc rozszerzyłem go o kolejne 1 tys. zł. Wychodzę z założenia że warto trochę dopłacić lub szukać okazji, jeśli później ta rzecz ma się odpłacić np. lepszą kulturą pracy itd. W efekcie są DM556 zamiast TB6600, silniki krokowe 2 Nm, zamiast okolic 1 Nm. Kwestia mocowanie wrzeciona to zaprojektowanie i wykonanie adaptera metodą wydruku 3D lub skręcana/spawana kombinacja blacha, pręty, rura stalowa pozyskane ze złomu. Odległość do osi narzędzia wrzeciona od kolumny myślałem coś o 30 cm. Ruch w osi Z oparty na sprężynie i przyłożonej sile z silnika krokowego na pokrętło.
Wszelakie wartościowe komentarze, krytyka, porady, spojrzenie z innej perspektywy dające do myślenia mile widziane i z góry dziękuję.

Pzdr.




Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Frezarka kolumnowa - diy, budowa, dylematy

#2

Post napisał: Robert_K » 03 sie 2022, 21:34

Czy ja dobrze zrozumiałem że chcesz zrobić frezarkę CNC ze statywu do wiertarki? Jaką funkcję miałby tam pełnić ten statyw? Masz jakiś rysunek / projekt?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
SolonyJohnny
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2022, 10:27

Re: Frezarka kolumnowa - diy, budowa, dylematy

#3

Post napisał: SolonyJohnny » 03 sie 2022, 21:44

Robert_K pisze:
03 sie 2022, 21:34
Czy ja dobrze zrozumiałem że chcesz zrobić frezarkę CNC ze statywu do wiertarki? Jaką funkcję miałby tam pełnić ten statyw? Masz jakiś rysunek / projekt?

Pozdrawiam.
Zgadza się. Cóż, funkcja statywu to kolumna, mocowanie dla wrzeciona i przemieszczanie się w osi Z po listwie zębatej.

Aktualnie rysunku/projektu brak, wyobrażenie w głowie, ale jeśli jest potrzeba to po dłuższej chwili jestem w stanie coś stworzyć.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Frezarka kolumnowa - diy, budowa, dylematy

#4

Post napisał: Robert_K » 03 sie 2022, 21:48

SolonyJohnny pisze:Chciałbym przeciwdziałać nieprzemyślnemu wydawaniu monet na lichej jakości podzespoły lub ograniczające możliwości rozbudowy bądź coś co może sprawiać później masę kłopotów, a wystarczyło lekko dołożyć.

SolonyJohnny pisze:funkcja statywu to kolumna, mocowanie dla wrzeciona i przemieszczanie się w osi Z


Przyznam szczerze że moim zdaniem widać tu spory rozdźwięk, ale próbuj, może akurat.

Zasadnicze pytanie to - co chcesz na tym obrabiać? Od tego zależy konstrukcja frezarki.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
SolonyJohnny
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2022, 10:27

Re: Frezarka kolumnowa - diy, budowa, dylematy

#5

Post napisał: SolonyJohnny » 03 sie 2022, 21:57

Robert_K pisze:
03 sie 2022, 21:48
Przyznam szczerze że moim zdaniem widać tu spory rozdźwięk, ale próbuj, może akurat.
Racja, tak trochę. Rozwinę myśl o to że aktualnie jestem w posiadaniu tego i chciałbym złożyć, a później ew. modyfikować, chyba że faktycznie nie ma to kompletnie sensu i szukać innego rozwiązania niż ten statyw.

Pierwszorzędny cel to złożyć to do końca tego miesiąca i zmieścić się w rozszerzonym budżecie o 1 tys. zł.
Robert_K pisze:
03 sie 2022, 21:48
Zasadnicze pytanie to - co chcesz na tym obrabiać? Od tego zależy konstrukcja frezarki.
Drewno, materiały drewnopochodne, tworzywa sztuczne, z czasem jakbym się wkręcił to może aluminium, bo stal najpewniej odpada.

Pzdr.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Frezarka kolumnowa - diy, budowa, dylematy

#6

Post napisał: grg12 » 03 sie 2022, 22:06

zacznijmy od statywu - "SMALCALDA ZBF 43" nie znam, ale miałem podobnie wyglądający statyw wolfcrafta (wolfcraft 5023000). Niestety - bez poważnych przeróbek (albo bardzo poważnego ograniczenia użyteczności) nie nadaje się na bazę do frezarki CNC bo uchwyt wrzeciona miał spore luzy - jeśli nie był zablokowany dało się go obrócić wokół kolumny o kilka stopni (zatrzymywał się na listwie zębatej). Teoretycznie dałoby się to trochę poprawić - ale IMHO gra nie warta świeczki.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Frezarka kolumnowa - diy, budowa, dylematy

#7

Post napisał: Robert_K » 03 sie 2022, 22:13

Również uważam że statyw zwyczajnie się do tego nie nadaje, o frezowania aluminium możesz pomarzyć, z twardszymi tworzywami byłby problem. Spróbuj wymyśleć coś innego.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Frezarka kolumnowa - diy, budowa, dylematy

#8

Post napisał: grg12 » 03 sie 2022, 23:11

Kolejna sprawa - obrabiane materiały i pole robocze. Rozumiem że chciałbyś jedną uniwersalną maszynę (bo też bym chciał :) ) ale imho to marny pomysł. Budżetowa maszynka zdolna obrabiać metal - nawet aluminium - będzie miała bardzo małe pole robocze (30x40 cm to raczej marzenia), z drugiej strony takie pole robocze w przypadku drewna jest bardzo małe - nawet puzzle a4 cieżko pomieścić...

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Frezarka kolumnowa - diy, budowa, dylematy

#9

Post napisał: tuxcnc » 04 sie 2022, 13:48

SolonyJohnny pisze:
03 sie 2022, 21:25
Temat pracy dyplomowej
W której to "szkole" dają dyplomy za zbudowanie frezarki CNC ze statywu do wiertarki?
Powiem Ci wprost - pomysł jest głupi, a efekt będzie przerażający.
No i ten budżet...
Za tysiąc złotych, jak się dobrze postarasz, zrobisz jedną oś, a planujesz trzy...
I to wszystko na ten temat.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Frezarka kolumnowa - diy, budowa, dylematy

#10

Post napisał: grg12 » 04 sie 2022, 14:53

Nie zaczynaj od kupowania częsci bo niemal na pewno się okaże że nie będą pasować i po prostu wyrzycisz pieniądze. Sciągnij sobie jakiegoś cada (choćby fusion360) i zacznij rysować używając rzeczywistych rozmiarów komponentów z katalogu (wymiary wózków, prowadnic, nakrętek itd.). Bardzo szybko się przekonasz że np. szacowanie na oko potrzebnej długości szyn wymaga sporej praktyki (moja pierwsz frezarka - planowałem pole A4, po uwzględnieniu tego że łożyska mają skończone wymiary wyszło A5...).
"Projektując" w głowie zbyt łatwo jest zapomnieć że te wszystkie śruby, nakrętki i silniki muszą być do czegoś przykręcone...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”