Fanuc Robocut alfa A01B nie włącza się generator

Dyskusje na temat maszyn do obróbki erozyjnej

Autor tematu
Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Fanuc Robocut alfa A01B nie włącza się generator

#1

Post napisał: Steryd » 17 lip 2022, 09:56

Witojcie
Z pewną taką nieśmiałośią... Jak już zauważył jakoś Kamar rzadko otrzymuje się tu odpowiedzi odnośnie problemów z maszynami fabrycznymi, ale nie zaszkodzi zapytać.
Nie miałem już problemów z "nową" zabawką, aż do piątku. Miałem zrobić serię 10 prostych wycinanek i wszystko szło spoko, aż tu nagle... 3 bez problemu, włączam numer 4 i nic. Po wciśnięciu start programu najazd na pozycję startową i feed hold. Nic niezwykłego, zapomniałem włączyć warunki obróbki (woda,drut, naciąg i generator) i maszyna czeka na włączenie. Ok wciskam guzik, i dalej nic. Sprawdzam kontrolki, a tam EDM POWER nie świeci... I tak już zostało. Nie ma żadnego alarmu, ani nic, po prostu się nie włącza. Posprawdzałem bezpieczniki i co znalazłem ale nic podejrzanego. Zasięgnąłem rady kolegi CNC35 i przejrzałem program PMC i wygląda ok.
Moje podejrzenia to przekaźnik sterujący, ale gdzie go szukać?
Jakieś pomysły? Jakiś może czujnik przegapiłem, czy coś?


Można?
Morzna!!!


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Fanuc Robocut alfa A01B nie włącza się generator

#2

Post napisał: kamar » 17 lip 2022, 18:32

Dlatego tak uciekałem od starego generatora Agie.
Jak coś to znikąd pomocy a robota stoi.


Autor tematu
Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fanuc Robocut alfa A01B nie włącza się generator

#3

Post napisał: Steryd » 17 lip 2022, 21:04

Wiesz. Generatorowi raczej nic się nie stalo, tylko czemuś system nie chce go włączać. Do większości generatorów EDM nie brakuje dokumentacji, więc i jego naprawa jakby coś się rypło nie stanowi (chociaż jest zabezpieczony wzdłuż i wszerz.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fanuc Robocut alfa A01B nie włącza się generator

#4

Post napisał: Steryd » 18 lip 2022, 18:45

jak już pisałem PMC wygląda ok:
tak na luzie:
Obrazek
a tak przy wciśniętym guziku:
Obrazek
nie mam zdjęcia jak włącza się generator programem, ale wtedy świeci na biało górna linia od M91 (to jest polecenie włączenia) ale i tak nic się nie dzieje. Skoro wygląda na to, że w tym miejscu wszystko gra, to powstaje pytanie do znawców fanucologii -gdzie szukać wyjścia z PMC oznaczonego jako WONS? (ledwo to widać po prawej- niestety mamy tu lato)
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fanuc Robocut alfa A01B nie włącza się generator

#5

Post napisał: Steryd » 20 lip 2022, 19:03

Wygląda na to, że wyjścia z PMC są obsługiwane przez płytę A16B-1100-0450/01A . Może chociaż tego schemat ktoś widział?
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Fanuc Robocut alfa A01B nie włącza się generator

#6

Post napisał: Steryd » 12 gru 2022, 19:08

Rzuciłbym parę bluzgów, ale już mi przeszło. oczywiście usterka okazała się prosta. Zarówno serwis, jak i szpece od elektroniki różnej maści nie wpadli na to, że problemem może być głupia krańcówka. Jest tego aż 3- jedna od drzwi komory, która nie pozwala włączyć wody, jedna od osłony przewijania drutu, która mam od początku zmostkowaną bo osłony nie ma i trzecia od drzwiczek szafki ze szpulą. i ta ona okazała się problemem, po przełączeniu nie było przejścia, tylko jakieś 1100 ohm więc podmieniłem ją na zwykłego schneidera i działa. Swoją drogą pewnie jakiemuś Japończykowi ręke by uje**ło gdyby dopisał głupi komunikat o otwartych drzwiach czy coś równie skomplikowanego.
W każdym razie problem rozwiązany.
Można?
Morzna!!!


Przeto
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 123
Rejestracja: 25 lis 2018, 12:19

Re: Fanuc Robocut alfa A01B nie włącza się generator

#7

Post napisał: Przeto » 12 gru 2022, 20:47

U nas pomarańczowa stała ~9tyg, bo serwisant chciał nam zaoszczędzić wymiany karty i najpierw zaczął od wymiany kabla. Problem w tym, że na głupie 1.5m przewodu (ale za to oryginalne) trzeba było czekać 4tyg, po tym czasie jeszcze tylko 3 bo się termin przesunął. Po wymianie przewodu maszyna dalej stała i trzeba było wymienić kartę która była dostępna praktycznie od ręki. Taki to urok serwisów.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarki drutowe / Elektrodrążarki / EDM”